24 մասնակից՝ 11 երկրից. մեկնարկում է Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթը
Աշխարհահռչակ կոմպոզիտոր Արամ Խաչատրյանի ծննդյան օրը՝ հունիսի 6-ին, ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ, Երևանում կմեկնարկի Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթը, որն այս տարի կանցկացվի «թավջութակ» մասնագիտական կարգում։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Արամ Խաչատրյան մշակութային հիմնադրամը։
Տաղանդավոր երաժիշտների միջազգային այս ստուգատեսն արդեն երկու տասնամյակից ավելի աշխարհի տարբեր կետերից մեծանուն Արամ Խաչատրյանի երաժշտության շուրջ միավորում է տասնյակ երիտասարդների։ «Արամ Խաչատրյան» մշակութային հիմնադրամի կողմից կազմակերպվող միջազգային մրցույթի նպատակը երիտասարդ և տաղանդավոր երաժիշտների բացահայտումն ու Արամ Խաչատրյանի երաժշտական ժառանգության հանրահռչակումն է։
Հունիսի 6-ին՝ մրցույթի բացման հանդիսավոր արարողությանը երաժշտասերները կունկնդրեն կոմպոզիտորի Թավջութակի անզուգական կոնցերտը Վիկտոր Ժուլիեն-Լաֆերիերի և Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի կատարմամբ։ Դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում կհնչեն նաև հատվածներ Արամ Խաչատրյանի հանրաճանաչ բալետներից։ Մրցույթին այս տարի կմասնակցի հարյուրավոր հայտերից ժյուրիի կողմից ընտրված 24 թավջութակահար աշխարհի 11 երկրից՝ Հայաստան, Ռուսաստան, Իսպանիա, Բելգիա, Գերմանիա, Ճապոնիա, Դանիա, ԱՄՆ, Կորեայի Հանրապետություն, Չինաստան և Հունգարիա։
Խաչատրյանի անվան մրցույթի ժյուրիի կազմում ընդգրկված են երաժշտական աշխարհի անվանի ներկայացուցիչներ Դենիս Սևերինը (Շվեյցարիա), Մարթի Ռոսին (Ֆինլանդիա), Միհե Ռիոն (Կորեայի Հանրապետություն), Ժոզեֆին Նայթը (Միացյալ Թագավորություն), Լևոն Մուրադյանը (Հայաստան/Պորտուգալիա), Գրեգորիո Նիետոն (Վենեսուելա) և Վիկտոր-Ժուլիեն Լաֆերիերը (Ֆրանսիա):
Մրցույթի առաջին և երկրորդ փուլերը տեղի կունենան հունիսի 7-10 մեծ կոմպոզիտորի տուն թանգարանում, իսկ երրորդ փուլը՝ «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում։ Նշենք, որ մրցույթի պարտադիր պահանջներից է Արամ Խաչատրյանի ստեղծագործությունների կատարումը։
Հաղթողի անունը հայտնի կդառնա հունիսի 13-ին՝ պարգևատրման արարողության և գալա համերգի ընթացքում, որը կրկին կկայանա «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում։ Հաղթող թավջութակահարը ելույթ կունենա Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ։
Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթի ռազմավարական գործընկերն է Freedom Broker Armenia ընկերությունը, հովանավոր՝ Երևանի քաղաքապետարան, գործընկերներ՝ VISA և Ակբա բանկ։ Մրցույթն անդամակցում է Միջազգային երաժշտական մրցույթների համաշխարհային ֆեդերացիային (WFIMC):

24 участника из 11 стран: начинается Международный конкурс имени Арама Хачатуряна
В день рождения всемирно известного композитора Арама Хачатуряна, 6 июня, при содействии Министерства культуры, спорта и спорта в Ереване стартует Международный конкурс имени Арама Хачатуряна, который в этом году пройдет по специальности “виолончель”.
Как передает “Арменпресс”, об этом сообщили в Культурном фонде “Арам Хачатурян”.
Этот международный конкурс талантливых музыкантов уже более двух десятилетий объединяет десятки молодых людей со всего мира вокруг музыки великого Арама Хачатуряна. Цель международного конкурса, организованного Культурным фондом “Арам Хачатурян”, – выявление молодых и талантливых музыкантов и популяризация музыкального наследия Арама Хачатуряна.
6 июня на церемонии открытия конкурса в концертном зале “Арам Хачатурян” меломаны смогут услышать Концерт для виолончели с оркестром композитора в исполнении Виктора Жюльена-Лаферьера и Государственного симфонического оркестра Армнии под управлением дирижера Сергея Смбатяна. Также прозвучат отрывки из знаменитых балетов Арама Хачатуряна. В этом году в конкурсе примут участие 24 виолончелиста из 11 стран мира, отобранные жюри из сотен заявок, из Армении, России, Испании, Бельгии, Германии, Японии, Дании, США, Республики Корея, Китая и Венгрии.
В составе жюри конкурса Денис Северин (Швейцария), Марти Росси (Финляндия), Михе Рио (Республика Корея), Жозефин Найт (Великобритания), Левон Мурадян (Армения/Португалия), Грегорио Ньето (Венесуэла) и Виктор-Жюльен Лаферьер (Франция).
Первый и второй туры конкурса пройдут 7-10 июня в Доме-музее великого композитора, а третий тур — в Концертном зале имени Арама Хачатуряна. Следует отметить, что одним из обязательных требований конкурса является исполнение произведений Арама Хачатуряна.
Победитель будет объявлен 13 июня на церемонии награждения и гала-концерте, который состоится в концертном зале “Арама Хачатурян”. Победивший виолончелист выступит с Государственным симфоническим оркестром Армении.
Стратегическим партнером Международного конкурса имени Арама Хачатуряна является Freedom Broker Armenia, спонсором – мэрия Еревана, партнерами – VISA и ACBA Bank. Конкурс является членом Всемирной федерации международных музыкальных конкурсов (WFIMC).