Մեր առաջնահերթությունը Իրանի և ԱՄՆ-ի միջև հրադադարի պահպանումն է. Ֆիդան
Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Հաքան Ֆիդանը նշել է, որ Թուրքիայի առաջնահերթությունը Իրանի և Միացյալ Նահանգների միջև հրադադարի պահպանումն է։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ ըստ APA-ի թուրքական բյուրոյի՝ այս մասին Հաքան Ֆիդանը հայտարարել է իր գերմանացի գործընկեր Յոհան Վադեֆուլի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում։
Նրա խոսքով՝ ռազմական գործողությունների վերսկսումը լուրջ գլոբալ հետևանքներ կունենա։
«Մենք ցանկանում ենք հավատալ, որ և՛ Իրանը, և՛ Միացյալ Նահանգները հասկանում են սա և տեսնում են կայուն խաղաղության անհրաժեշտությունը», - հայտարարել է Թուրքիայի արտգործնախարարը։
Նա նշել է, որ բանակցությունների հիմնական նպատակն է կանխել Իրանի կողմից ուրանի հարստացումը մինչև միջուկային զենքի համար պիտանի մակարդակներ։
Հաքան Ֆիդանը նաև նշել է, որ միջուկային օբյեկտներին հարվածելուց հետո հարստացված ուրանը թաղվել է փլատակների տակ և անհասանելի է դարձել մեծ թունելների փլուզման պատճառով։
Նա հավելել է, որ այդ նյութերը վերահսկողության տակ են և ներկայումս անմիջական սպառնալիք չեն ներկայացնում։

Нашим приоритетом является сохранение режима прекращения огня между Ираном и США: глава МИД Турции
Нашим приоритетом является сохранение режима прекращения огня между Ираном и США. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на азербайджанское агентство АПА, об этом заявил министр иностранных дел Турции Хакан Фидан на совместной пресс-конференции с немецким коллегой Йоханом Вадефулем.
По его словам, возобновление военных действий приведет к серьезным последствиям в глобальном масштабе.
«Мы хотим верить, что и Иран, и США осознают это и видят необходимость устойчивого мира», — заявил глава МИД Турции.
По его словам, главная цель переговоров заключается в том, чтобы Иран не обогащал уран до уровня, позволяющего создать ядерное оружие. Так, среди предложений, выдвинутых по Ирану, рассматриваются такие решения, как вывоз обогащенного урана за пределы страны или снижение уровня обогащения до 3,5 процента.
Хакан Фидан отметил также, что после ударов по ядерным объектам обогащенный уран оказался под завалами и стал недоступен из-за обрушения крупных тоннелей.
Он добавил, что эти материалы находятся под контролем и в настоящее время не представляют прямой угрозы.