Իրանը հայտնել է ԱՄՆ-ի հետ բանակցությունները շարունակելու մասին
Պաշտոնական Թեհրանը պնդում է, որ բանակցությունները Իրանի և Միացյալ Նահանգների միջև շարունակվում են։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, մայիսի 18-ին լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ Իրանի ԱԳՆ խոսնակ Էսմայիլ Բաղային հայտարարել է, որ երկու երկրներն էլ շարունակում են Պակիստանի միջոցով կարգավորման իրանական ծրագրի վերաբերյալ մեկնաբանություններ և առաջարկներ փոխանակել։
«Նախորդ շաբաթ, չնայած այն հանգամանքին, որ ամերիկյան կողմը հրապարակայնորեն անընդունելի որակեց իրանական ծրագիրը, մենք պակիստանցի միջնորդի միջոցով ստացանք մի շարք մեկնաբանություններ և առաջարկներ։ Մեր մեկնաբանություններն ամերիկյան կողմին ուղարկելու անմիջապես հաջորդ օրը մենք Պակիստանից ստացանք առաջարկների փաթեթ, որի վերաբերյալ մեր տեսակետներն ուղարկել ենք երկու օր առաջ», - Tasnim գործակալության հաղորդմամբ, ասել է Բաղային։
Նրա գնահատմամբ՝ բանակցային գործընթացն անխափան շարունակվում է։
ԱԳՆ խոսնակը հիշեցրել է, որ Իրանի կողմից ուրանը հարստացնելու իրավունքը ճանաչվել է Միջուկային զենքի չտարածման մասին պայմանագրի հիման վրա, և անհրաժեշտություն չկա, որ որևէ մեկը ևս դա ճանաչի։ «Մենք ամեն քայլափոխի առաջ ենք մղելու մեր երկրի սկզբունքային դիրքորոշումները»,- ասել է Բաղային։

Иран заявил о продолжении переговоров с США
Официальный Тегеран утверждает, что переговоры между Ираном и Соединенными Штатами продолжаются. Как передает “Арменпресс”, 18 мая в ходе брифинга с журналистами пресс-секретарь МИД Ирана Эсмаил Багаи заявил, что обе страны посредством Пакистана продолжают обмениваться комментариями и предложениями относительно иранской программы урегулирования.
“На прошлой неделе, несмотря на то, что американская сторона публично назвала иранскую программу неприемлемой, мы получили ряд комментариев и предложений через пакистанского посредника. На следующий день после того, как мы направили свои комментарии американской стороне, мы получили пакет предложений от Пакистана, по которым мы направили свои замечания два дня назад”, — как передает Tasnim, сказал Багаи.
Он подтвердил, что переговорный процесс непрерывно продолжается.
Представитель МИД напомнил, что право Ирана на обогащение урана признано на основании Договора о нераспространении ядерного оружия, и нет необходимости в том, чтобы кто-либо еще его признавал.