Դատարանը վարույթ է ընդունել Նիկոլ Փաշինյանի հայցն ընդդեմ Սամվել Կարապետյանի
Երևանի քաղաքացիական դատարանը վարույթ է ընդունել Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի դատական հայցն ընդդեմ «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի առաջնորդ Սամվել Կարապետյանի։
«Արմենպրես»-ն այդ մասին տեղեկացել է «Դատալեքս» դատական տեղեկատվական համակարգից։
Հիշեցնենք, որ Սամվել Կարապետյանը մայիսի 7-ին իր ասուլիսի ժամանակ հայտարարել էր, թե Նիկոլ Փաշինյանը իբր իր հետ Չինաստանից մեկ տոննա հալյուցինացիաներ առաջացնող սունկ է բերել, որն օգտագործում է իր ելույթներից առաջ։
Նիկոլ Փաշինյանը նույն օրը հայտարարել էր, որ դատի է տալու Սամվել Կարապետյանին, իսկ մայիսի 14-ին կայացած ճեպազրույցի ժամանակ տեղեկացրել, որ արդեն դատական հայց է ներկայացրել Սամվել Կարապետյանի դեմ։
Նիկոլ Փաշինյանը դատարանից պահանջում է Սամվել Կարապետյանին պարտավորեցնել հրապարակայնորեն հերքել իր հայտարարությունը, ինչպես նաև վճարել 6 միլիոն դրամ՝ որպես զրպարտության հետևանքով պատճառված ոչ նյութական վնասի գումար։

Суд принял к производству иск Никола Пашиняна против Самвела Карапетяна
Гражданский суд Еревана принял к производству иск премьер-министра Армении Никола Пашиняна против лидера блока «Сильная Армения» Самвела Карапетяна.
Об этом Арменпрессу стало известно из системы Datalex.
Напомним, что Самвел Карапетян заявил на пресс-конференции 7 мая, что Никол Пашинян якобы привёз из Китая тонну галлюциногенных грибов, которые употребляет перед выступлениями.
В тот же день Никол Пашинян заявил, что подаст в суд на Самвела Карапетяна, а на брифинге 14 мая сообщил, что уже подал иск.
Никол Пашинян требует, чтобы суд обязал Самвела Карапетяна публично опровергнуть вышеназванное заявление, а также выплатить 6 миллионов драмов в качестве компенсации за моральный ущерб, причинённый клеветой.