ՆԳ նախարարը ՄԱԿ պատասխանատուների հետ քննարկել է COP 17 համաժողովի շրջանակում անվտանգության ապահովման և հասարակական կարգի պահպանման հարցեր
ՀՀ ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանը ընդունել է ՄԱԿ-ի «Կենսաբազմազանության մասին» կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովի (COP 17) շրջանակում անվտանգության ապահովման հարցերով պատասխանատուներին և ՄԱԿ ներկայացուցիչներին։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ինչպես հայտնում են ՀՀ ներքին գործերի նախարարությունից, Արփինե Սարգսյանը նշել է, որ հայկական կողմը լայնամասշտաբ միջոցառումների կազմակերպման, հետևաբար և պատշաճ անվտանգային միջավայրի ապահովման զգալի փորձ ունի։
Գերատեսչությունից նշում են, որ նախարարն այդ համատեքստում ընդգծել է Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովի շրջանակում բարձրաստիճան հյուրերի մասնակցությամբ մեծամասշտաբ միջոցառումների անվտանգ և անխոչընդոտ իրականացումը, ինչը ևս մեկ անգամ փաստում է, որ Հայաստանն աշխարհի ամենաապահով երկրներից մեկն է։
Արփինե Սարգսյանն ընդգծել է նաև միջազգային գործընկերների հետ երկխոսելու, ինչպես նաև առաջնահերթություններն ու նպատակները հստակեցնելու կարևորությունը, ինչը թույլ կտա նախապես նույնականացնել հնարավոր մարտահրավերներն ու մշակել արդյունավետ լուծումներ։
Կարևորվել է պատասխանատու այլ պետական մարմինների հետ սերտ փոխգործակցության, անվտանգային միջոցառումների համաժամանակեցման և տեխնիկական մանրամասների հստակեցման անհրաժեշտությունը։
Համաժողովի անվտանգային միջոցառումների համակարգող Իսմեթ Բայրամովիչը, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, բարձր է գնահատել անվտանգային միջոցառումների համակարգման հարցում ՆԳ նախարարության պատրաստակամությունը։ Նա շեշտել է, որ արդյունավետ համագործակցության շնորհիվ արդեն իսկ հաջողվել է կարգավորել ընթացիկ մի շարք հարցեր։
Աշխատանքների արդյունավետ իրականացման նպատակով կարևորվել է հետագա քննարկումներում պատասխանատու այլ ստորաբաժանումների ներկայացուցիչների ներգրավումը։
ՆԳՆ ոստիկանության գվարդիայի հրամանատար Հայկ Բաբայանը և Պարեկային ծառայության պետ Գևորգ Զաքարյանը պատվիրակության հետ առանձին ձևաչափով քննարկել են համաժողովի ընթացքում իրականացվելիք անվտանգային համալիր միջոցառումների մանրամասները։
Անդրադարձ է կատարվել հասարակական կարգի պահպանմանը, ճանապարհային անվտանգության ապահովմանն ու գործնական այլ մանրամասների։
Ընդգծվել է քաղաքացիների բնականոն տեղաշարժի ապահովման կարևորությունը։ Քննարկվել է այլընտրանքային երթուղիների մշակման հարցը՝ տրանսպորտային հոսքերի հնարավոր խոչընդոտները նվազագույնի հասցնելու նպատակով։

Глава МВД обсудила с представителями ООН вопросы обеспечения безопасности и охраны общественного порядка в рамках конференции COP 17
Министр внутренних дел Армении Арпине Саргсян 12 мая приняла ответственных за обеспечение безопасности в рамках 17-й Конференции сторон Конвенции ООН о биологическом разнообразии (COP 17) лиц и представителей ООН.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе МВД, Арпине Саргсян отметила, что армянская сторона обладает значительным опытом организации масштабных мероприятий и, следовательно, обеспечения надлежащей безопасной среды.
В этом контексте министр подчеркнула безопасное и беспрепятственное проведение масштабных мероприятий с участием высокопоставленных гостей в рамках 8-го саммита Европейского политического сообщества, что еще раз доказывает, что Армения является одной из самых безопасных стран в мире.
Арпине Саргсян также отметила важность ведения диалога с международными партнерами, а также четкого определения приоритетов и целей, что позволит заранее идентифицировать возможные вызовы и разработать эффективные решения.
Была подчеркнута необходимость тесного взаимодействия с другими ответственными государственными органами, синхронизации мер безопасности и уточнения технических деталей.
Координатор мер безопасности конференции Исмет Байрамович, поблагодарив за теплый прием, высоко оценил готовность МВД в вопросе координации мер безопасности. Он подчеркнул, что благодаря эффективному сотрудничеству уже удалось урегулировать ряд текущих вопросов.
Для эффективного осуществления работ была отмечена важность привлечения представителей других ответственных подразделений к дальнейшим обсуждениям.
Командующий Гвардией полиции МВД Айк Бабаян и начальник Патрульной службы Геворг Закарян в отдельном формате обсудили с делегацией детали комплексных мер безопасности, которые будут реализованы в ходе конференции.
Были затронуты вопросы охраны общественного порядка, обеспечения безопасности дорожного движения и другие практические детали.
Подчеркнута важность обеспечения беспрепятственного передвижения граждан. Был обсужден вопрос разработки альтернативных маршрутов с целью минимизации возможных препятствий для транспортных потоков.