Քրեական ոստիկանները զանգերի անօրինական տերմինացիայի միջոցով ստվերային եկամուտներ ստացող խումբ են բացահայտել
Քրեական ոստիկանության գլխավոր վարչության կիբեռհանցագործությունների դեմ պայքարի վարչության ծառայողները, իրացնելով ստացված օպերատիվ տվյալները, բացահայտել են բարձր տեխնոլոգիաների կիրառմամբ իրականացվող հերթական հանցավոր գործունեությունը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնել է ՀՀ ներքին գործերի նախարարությունը նշելով, որ ըստ օպերատիվ տվյալների՝ մի խումբ անձինք Արագածոտնի մարզի Կարբի գյուղի առանձնատներից մեկում տեղադրել են մասնագիտացված համակարգչային տեխնիկա և հատուկ մշակված ծրագրերի միջոցով իրականացրել խոշորամասշտաբ համակարգչային հափշտակություններ:
Քրեական ոստիկանների ձեռնարկած օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում փաստական տվյալներն ամբողջացվել են, և հաղորդումը ներկայացվել է Քննչական կոմիտե:
Գերատեսչությունից նշում են, որ ապրիլի 29-ին, դատարանի որոշմամբ, Քրեական ոստիկանության և Քննչական կոմիտեի ծառայողները նշված առանձնատանը իրականացրել են խուզարկություն։ Հայտնաբերվել և առգրավվել են հանցանքի գործիք տեխնիկական միջոցները, այդ թվում՝ համակարգչային տեխնիկան, բջջային հեռախոսներն ու ենթադրյալ հանցավոր գործունեության մեջ օգտագործվող այլ սարքավորումներ։
Խմբի գործունեության ուղղություններից մեկը եղել է զանգերի անօրինական տերմինացիան: Այն հեռահաղորդակցության ոլորտում տարածված հանցագործություն է, որը կոչվում նաև GSM-ֆրոդ կամ SIM-բոքսինգ:
Օգտագործվել են բարձր տեխնոլոգիական լուծումներ. օտարերկրյա մի շարք ընկերություններից ձեռք են բերվել համապատասխան ծառայություններ և VoIP (Voice over IP) հարթակներ, որոնց միջոցով միջազգային հեռախոսային հոսքը համացանցային կապուղիներով ներբեռնվել է տեղական հեռահաղորդակցության ցանցեր՝ ձևակերպելով որպես տեղական զանգերի: Իրականացվել են տարբեր որակի տրաֆիկների միախառնում և արհեստական րոպեների գեներացում՝ ստվերային եկամուտների ապահովման համար:
Խմբավորման հանցավոր սխեման ներառել է նաև հեռահաղորդակցության համակարգերում վնասաբեր ծրագրակազմերի կիրառումը: Օգտագործելով արհեստական բանականության և ծրագրավորման տարբեր լեզուներով հատուկ հրահանգներ՝ հանցագործները թիրախավորել են անհատական օգտահաշիվները, ինչը հնարավորություն է տվել մուտք գործել քաղաքացիների անձնական հաշիվներին և իրականացնել ֆինանսական միջոցների ուղղակի հափշտակություն:
Թվային հետքերը վերացնելու և բացահայտման ռիսկը նվազեցնելու նպատակով կիրառվել են քողարկման հատուկ մեթոդներ, իսկ հանցավոր ճանապարհով ստացված եկամուտները փոխակերպվել են կրիպտոարժույթի:

Сотрудники криминальной полиции раскрыли группу, получавшую теневые доходы посредством незаконной терминации звонков
Сотрудники управления по борьбе с киберпреступлениями Главного управления криминальной полиции, реализовав полученные оперативные данные, раскрыли очередную преступную деятельность, осуществляемую с применением высоких технологий.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе МВД Армении, согласно оперативным данным, группа лиц установила специализированную компьютерную технику в одном из частных домов села Карби Арагацотнской области и посредством специально разработанных программ совершала крупномасштабные компьютерные хищения.
В результате оперативно-розыскных мероприятий, проведенных сотрудниками криминальной полиции, фактические данные были обобщены, а сообщение передано в Следственный комитет.
29 апреля, по решению суда, сотрудники криминальной полиции и Следственного комитета провели обыск в указанном частном доме. Были обнаружены и изъяты являвшиеся орудиями преступления технические средства, включая компьютерную технику, мобильные телефоны и другое оборудование, предположительно использовавшееся в преступной деятельности.
Одним из направлений деятельности группы была незаконная терминация звонков. Это распространенное в сфере телекоммуникаций преступление, которое также называют GSM-фродом или SIM-боксингом.
Использовались высокотехнологичные решения: у ряда зарубежных компаний приобретались соответствующие услуги и VoIP (Voice over IP) платформы, с помощью которых международный телефонный трафик по интернет-каналам загружался в местные телекоммуникационные сети, оформляясь как местные звонки. Осуществлялось смешивание трафика различного качества и генерация искусственных минут для обеспечения теневых доходов.
Преступная схема группировки также включала использование вредоносного программного обеспечения в телекоммуникационных системах. Используя искусственный интеллект и специальные инструкции на различных языках программирования, преступники таргетировали индивидуальные учетные записи, что позволяло получать доступ к личным кабинетам граждан и осуществлять прямое хищение финансовых средств.
С целью сокрытия цифровых следов и минимизации риска обнаружения применялись специализированные методы маскировки, а доходы, полученные в результате преступной деятельности, переводились в криптовалюту.