ԱՄՆ հետախուզական տվյալները վկայում են, որ Իրանը դեռ ունի զգալի հրթիռային կարողություններ. NYT
Իրանը գործառնական հասանելիություն ունի Հորմուզի նեղուցի երկայնքով տեղակայված իր 33 ստորգետնյա հրթիռային բազաներից 30-ին, ինչը ենթադրում է, որ Իրանի զինված ուժերը ներկայում շատ ավելի ուժեղ են, քան վստահեցնում էր ԱՄՆ նախագահը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է The New York Times-ը՝ հղում անելով ԱՄՆ հետախուզության վերջին տվյալներին ծանոթ աղբյուրների։
Նրանց խոսքով՝ այս տեղեկատվությունն առավել մտահոգիչ է բարձրաստիճան պաշտոնյաների համար, քանի որ այդ բազաների հասանելիության վերականգնումը կարող է սպառնալիք ներկայացնել Հորմուզի նեղուցով անցնող ամերիկյան ռազմանավերի և նավթատար լցանավերի համար։
Աղբյուրները հավելել են, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմի հրապարակային հռետորաբանությունն Իրանի բանակի ջախջախիչ պարտության մասին կտրուկ հակասում է այն ամենին, ինչ ԱՄՆ հետախուզական գործակալությունները փակ դռների հետևում հայտնում են քաղաքական գործիչներին։
Վերջին բոլոր հաշվետվությունների համաձայն՝ Իրանը վերականգնել է երկրի ողջ տարածքում գտնվող իր ստորգետնյա հրթիռային պահեստների և արձակման կայանքների մոտ 90%-ի հասանելիությունը և դեռևս տիրապետում է իր շարժական արձակման կայանքների և պատերազմից առաջ ստեղծված հրթիռային զինանոցի մոտ 70%-ին, նշել են աղբյուրները։
Նրանք ընդգծել են, որ այս զինանոցը ներառում է ինչպես բալիստիկ հրթիռներ, որոնք կարող են թիրախավորել տարածաշրջանի այլ երկրներ, այնպես էլ ավելի քիչ քանակությամբ թևավոր հրթիռներ, որոնք կարող են օգտագործվել ավելի փոքր հեռավորության վրա գտնվող ցամաքային կամ ծովային թիրախների դեմ։
Նշվում է, որ նոր հետախուզական տվյալներից կարելի է ենթադրել, որ Թրամփը և նրա ռազմական գծով խորհրդականները գերագնահատել են ԱՄՆ զինված ուժերի կողմից իրանական հրթիռային բազաներին պատճառված վնասը։
Թերթի աղբյուրների հաղորդմամբ՝ այս արդյունքներն ընդգծում են այն մարտահրավերը, որի առջև կանգնած կլինի Թրամփը, եթե մեկ ամիս առաջ համաձայնեցված հրադադարը խախտվի։ Նրանք հավելել են, որ ԱՄՆ զինված ուժերն արդեն սպառել են իրենց կարևորագույն զինամթերքի պաշարների մեծ մասը, մինչդեռ Իրանը պահպանում է զգալի ռազմական ներուժ, այդ թվում՝ կենսականորեն կարևոր Հորմուզի նեղուցի շրջանում։
Իր հերթին, ԱՄՆ նախագահը գրառում է արել Truth Social-ում՝ նշելով, որ «կեղծ լուրեր» տարածող լրատվամիջոցների այն պնդումները, թե Իրանի զինված ուժերը լավ վիճակում են, ըստ էության, «պետական դավաճանություն է» և «կեղծ ու նույնիսկ անհեթեթ» հայտարարություն։ Թրամփի խոսքով՝ նման պնդումներով ԶԼՄ-ներն օգնում են թշնամուն։

Данные разведки США показывают, что Иран все еще имеет значительный ракетный потенциал: NYT
Иран имеет оперативный доступ к 30 из 33 своих подземных ракетных баз, расположенных вдоль Ормузского пролива, что свидетельствует о том, что иранские вооруженные силы в настоящее время намного сильнее, чем заверял президент США. “Арменпресс” передает сообщение The New York Times, сделанное со ссылкой на источники, знакомые с последними данными американской разведки.
Эта информация вызывает особое беспокойство высокопоставленных чиновников, поскольку восстановление доступа к этим базам может представлять угрозу для американских военных кораблей и нефтяных танкеров, проходящих через Ормузский пролив.
Источники добавили, что публичная риторика администрации президента США Дональда Трампа о сокрушительном поражении иранской армии резко противоречит всему, что американские разведывательные агентства говорят политикам за закрытыми дверями.
Согласно всем последним сообщениям, Иран восстановил доступ примерно к 90% своих подземных ракетных складов и пусковых площадок по всей стране и по-прежнему обладает примерно 70% своих мобильных пусковых площадок и довоенного ракетного арсенала, сообщили источники.
Они подчеркнули, что этот арсенал содержит как баллистические ракеты, способные поражать цели в других странах региона, так и меньшее количество крылатых ракет, которые могут быть использованы против наземных или морских целей на меньших дистанциях.
Отмечается, что новые разведывательные данные свидетельствуют о том, что Трамп и его военные советники переоценили ущерб, нанесенный американскими военными иранским ракетным базам.
По данным источников газеты, эти результаты подчеркивают проблему, с которой столкнется Трамп, если будет нарушено соглашение о прекращении огня, достигнутое месяц назад. Они добавили, что американские военные уже исчерпали большую часть своих критически важных запасов боеприпасов, в то время как Иран сохраняет значительные военные возможности, в том числе в жизненно важном районе Ормузского пролива.
Президент США написал в Truth Social, что утверждения СМИ, распространяющих “лживые новости” о хорошем состоянии иранской армии, на самом деле являются “изменой” и “ложными и даже абсурдными”, добавив, что такими заявлениями СМИ помогают врагу.