Իրանում հայտարարել են կայուն խաղաղության հասնելու մտադրության մասին
Իրանի նպատակն է հասնել կայուն խաղաղության: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Իսլամական Հանրապետության կառավարության ներկայացուցիչ Ֆաթեմե Մոհաջերանին։
«40 օրվա ընթացքում մենք կռվել ենք խոշորագույն ռազմական տերության դեմ: Մենք նախկինի նման գտնվում ենք պատրաստության վիճակում, բայց նաև սպասում ենք պարզաբանումների բանակցային գործընթացի հետագա ճակատագրի վերաբերյալ: Մեր գլխավոր նպատակն է հասնել կայուն խաղաղության», - մեջբերել է նրա խոսքն Իրանի SNN հեռուստաալիքը։
ԱՄՆ-ն և Իսրայելը փետրվարի 28-ին պատերազմ են սկսել Իրանի դեմ: Ապրիլի 8-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է Իսլամական Հանրապետության հետ երկշաբաթյա փոխադարձ հրադադարի մասին, որն այնուհետև անորոշ ժամկետով երկարաձգվել է: Իրանական կողմի տվյալներով՝ պատերազմի 40 օրվա ընթացքում ամերիկա-իսրայելական հարվածների հետևանքով զոհվել է 3375 իրանցի: Կողմերը Պակիստանի միջնորդությամբ քննարկում են հակամարտության ավարտի առաջարկները, սակայն առայժմ համաձայնության հասնել չի հաջողվել։

Иран заявляет о намерении достичь прочного мира
Цель Ирана — достижение прочного мира. Об этом, как передает “Арменпресс”, заявила представитель правительства исламской республики Фатеме Мохаджерани.
“В течение 40 дней мы сражались с крупнейшей военной державой. Мы по-прежнему находимся в состоянии готовности, но [при этом] ожидаем прояснения дальнейшей судьбы переговорного процесса. Наша главная цель - достижение прочного мира”, — цитирует её слова иранский телеканал SNN.
США и Израиль начали войну против Ирана 28 февраля. 8 апреля президент США Дональд Трамп объявил о двухнедельном взаимном прекращении огня с исламской республикой, которое затем было продлено на неопределённый срок. По данным иранской стороны, в результате ударов США и Израиля за 40 дней войны погибли 3375 иранцев. Стороны обсуждают предложения по урегулированию конфликта при посредничестве Пакистана, но пока не смогли достичь соглашения.