Վահագն Խաչատուրյանին իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Ալժիրի դեսպան Թուֆիկ Ջուամայը
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանին իր հավատարմագրերն է հանձնել ՀՀ-ում Ալժիրի Ժողովրդավարական Ժողովրդական Հանրապետության դեսպան Թուֆիկ Ջուամայը։
Նախագահը շնորհավորել է դեսպանին պաշտոնը ստանձնելու առթիվ և հաջողություններ մաղթել պատասխանատու առաքելության իրականացման գործում։
«Մեզ համար Ձեր նշանակումը շատ կարևոր է։ Ընդհանրապես ոչ ռեզիդենտ դեսպանների ներկայությունը ցանկացած երկու երկրների հարաբերություններում, իհարկե, կարևոր է։ Վստահ եմ, որ Ձեր նշանակումը, ինչպես նաև Ձեր երկրում մեր դեսպանի նշանակումը, ավելի կակտիվացնեն Հայաստանի և Ալժիրի հարաբերությունները։
Հայաստանն առանձնահատուկ հարաբերություններ ունի Ալժիրի և արաբալեզու երկրների հետ։
Մեր տնտեսական և նաև քաղաքական ներուժը մեծ է իրար հետ համագործակցելու, համատեղ ծրագրեր իրականացնելու առումով»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Վահագն Խաչատուրյանի խոսքերն է մեջբերված ՀՀ նախագահի աշխատակազմի տարածած հաղորդագրության մեջ։
Դեսպան Թուֆիկ Ջուամայը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության և բարեմաղթանքների համար՝ նշելով, որ իր ջանքերը կներդնի Հայաստանի և Ալժիրի ժողովուրդների միջև բարեկամության առավել ամրապնդման, փոխվստահության խորացման և երկկողմ համագործակցության օրակարգի ընդլայնման ուղղությամբ։
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձ են կատարել երկկողմ հարաբերությունների զարգացման հեռանկարներին և երկկողմ համագործակցության ակտիվացման հնարավորություններին։ Քննարկվել են բարձր տեխնոլոգիաների, արհեստական բանականության, կրթության, տուրիզմի և առողջապահության ոլորտներում առկա համագործակցային ներուժի արդյունավետ իրացմանն առնչվող հարցեր։ Այդ համատեքստում ընդգծվել է գիտելիքահենք տնտեսության զարգացման, նորարարական լուծումների խթանման, փորձի փոխանակման և մասնագիտական կապերի ընդլայնման կարևորությունը։
Հանդիպմանը շեշտվել է նաև կրթական և գիտական հաստատությունների միջև համագործակցության խորացումը, համատեղ ծրագրերի իրականացումը, ինչպես նաև զբոսաշրջության ոլորտում փոխադարձ հետաքրքրության աճին նպաստող նախաձեռնությունների խրախուսումը։ Անդրադարձ է կատարվել առողջապահության բնագավառում փորձի փոխանակման և մասնագիտական համագործակցության ընդլայնման հնարավորություններին։
Հանդիպման ընթացքում կարևորվել է միջազգային կազմակերպությունների և բազմակողմ հարթակների շրջանակում արդյունավետ փոխգործակցության շարունակական զարգացումը։ Կողմերը շեշտել են նաև բարձրաստիճան և տարբեր մակարդակներում փոխայցելությունների կազմակերպման կարևորությունը՝ որպես քաղաքական երկխոսության ակտիվացման և երկկողմ հարաբերությունների հետագա խորացման կարևոր նախադրյալ։

Посол Алжира в Армении Туфик Джуме вручил Ваагну Хачатуряну верительные грамоты
Посол Народной Демократической Республики Алжир в Республике Армения Туфик Джуме вручил президенту Армении Ваагну Хачатуряну верительные грамоты.
Президент поздравил посла с вступлением в должность и пожелал ему успехов в выполнении ответственной миссии.
“Ваше назначение очень важно для нас. В целом, присутствие послов, не проживающих в стране постоянно, в отношениях любых двух стран, безусловно, важно. Я уверен, что Ваше назначение, а также назначение нашего посла в Вашей стране, еще больше активизирует отношения между Арменией и Алжиром.
Армения имеет особые отношения с Алжиром и арабоязычными странами.
Наш экономический, а также политический потенциал велик в плане сотрудничества и реализации совместных программ”, — как передает “Арменпресс”, говорится в сообщении Аппарата президента.
Посол Туфик Джуме выразил благодарность за прием и добрые пожелания, отметив, что приложит усилия для дальнейшего укрепления дружбы между народами Армении и Алжира, углубления взаимного доверия и расширения повестки двустороннего сотрудничества.
Стороны обсудили перспективы развития двусторонних отношений и возможности активизации двустороннего сотрудничества. Были затронуты вопросы эффективной реализации существующего потенциала сотрудничества в областях высоких технологий, искусственного интеллекта, образования, туризма и здравоохранения и подчеркнута важность развития экономики, основанной на знаниях, продвижения инновационных решений, обмена опытом и расширения профессиональных связей.
Также была подчеркнута необходимость углубления сотрудничества между образовательными и научными учреждениями, реализации совместных программ и поощрения инициатив, способствующих росту взаимного интереса в секторе туризма. Были затронуты возможности обмена опытом и расширения профессионального сотрудничества в секторе здравоохранения.
В ходе встречи была подчеркнута важность непрерывного развития эффективного сотрудничества в рамках международных организаций и многосторонних платформ. Стороны также подчеркнули важность организации взаимных визитов на высоком уровне в различных сферах как важнейшего условия для активизации политического диалога и дальнейшего углубления двусторонних отношений.