Կիևի հռչակավոր «Սուրբ Սոֆիա» տաճարը գործարկել է հայալեզու աուդիոէքսկուրսիա
Ուկրաինայի ամենամեծ թանգարանային համալիրներից մեկը՝ «Կիևի Սոֆիա» ազգային արգելոցը, գործարկել է պաշտոնական հայալեզու աուդիոէքսկուրսիա: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է AnalitikaUA-ն։
Նշվում է, որ այս իրադարձությունն ունի խորհրդանշական պատմական հիմքեր, որոնց մասին քչերը գիտեն. այս հարուստ պատմությանը, տաճարի հնագույն որմնանկարներին և խճանկարներին հայերենով ծանոթանալու համար կա երկու տարբերակ. առցանց՝ աշխարհի ցանկացած կետից, emuseum.ua պաշտոնական կայքի միջոցով և տեղում՝ սկանավորելով տարածքում տեղադրված հատուկ QR կոդերը:
«Սա հիանալի հնարավորություն է ինչպես Ուկրաինայի հայ համայնքի, այնպես էլ աշխարհասփյուռ հայերի համար՝ սեփական լեզվով բացահայտելու Արևելյան Եվրոպայի կարևորագույն սրբավայրերից մեկի պատմությունը:
Տաճարի պատերին մինչ օրս պահպանվել են հայերենով գրված հնագույն գրաֆիտի-արձանագրություններ:
Աննա Բյուզանդացին (Ծիրանածին), ով սերում էր հայկական ծագում ունեցող Մակեդոնական դինաստիայից, առանցքային դեր է խաղացել Կիևյան Ռուսիայի քրիստոնեացման և մշակութային զարգացման գործում: Որպես Վլադիմիր Մեծ իշխանի կին՝ նա Կիև է բերել բյուզանդական և հայկական ճարտարապետական ու արվեստի ավանդույթները։ Նրա շնորհիվ Կիև ժամանած վարպետները մեծ ազդեցություն են ունեցել տեղական քարե շինարարության հիմնադրման վրա:
Աննա թագուհու պատմական ժառանգությունը սերտորեն կապված է Կիևի Սուրբ Սոֆիայի տաճարի հետ, որի որմնանկարներում, ըստ հետազոտողների, պատկերված է նրա ընտանիքը: Տաճարի պատերին պահպանված հնագույն հայերեն արձանագրությունները (գրաֆիտի) և դեկորատիվ տարրերը վկայում են հայկական մշակութային ներկայության և այս համաշխարհային սրբավայրում Աննա Բյուզանդացու թողած խորը հետքի մասին:
Այս կապի ժամանակակից խորհրդանիշն է դարձել նաև Ուկրաինայի հայերի միության կողմից տաճարին նվիրաբերված և 2018 թվականին օրհնված հայկական խաչքարը, որն իր արժանի տեղն է զբաղեցրել ազգային արգելոցի գանձարանում՝ մարմնավորելով երկու ժողովուրդների հոգևոր անխզելի կապը»,- գրում է կայքը:

Знаменитый собор Святой Софии в Киеве запустил аудиоэкскурсию на армянском языке
Один из крупнейших музейных комплексов Украины, национальный заповедник «София Киевская», запустил официальную аудиоэкскурсию на армянском языке. Об этом, как сообщает Арменпресс, передает AnalitikaUA.
Отмечается, что это событие имеет символические исторические корни, о которых мало кто знает. Познакомиться с этой богатой историей, древними фресками и мозаиками собора на армянском языке можно двумя способами: онлайн из любой точки мира, через официальный сайт emuseum.ua, и на месте, отсканировав специальные QR-коды, установленные на территории.
«Это прекрасная возможность как для армянской общины Украины, так и для армян всего мира познакомиться с историей одного из важнейших святых мест Восточной Европы на родном языке.
Древние надписи на армянском языке сохранились на стенах собора до наших дней.
Анна Византийская (Циранацин), потомок македонской династии армянского происхождения, сыграла ключевую роль в христианизации и культурном развитии Киевской Руси. Будучи женой князя Владимира Великого, она принесла в Киев византийские и армянские архитектурные и художественные традиции. Благодаря ей прибывшие в Киев ремесленники оказали большое влияние на развитие местного каменного строительства.
Историческое наследие царицы Анны тесно связано с собором Святой Софии в Киеве, фрески которого, по мнению исследователей, изображают ее семью. Древние армянские надписи (граффити) и декоративные элементы, сохранившиеся на стенах собора, свидетельствуют об армянском культурном присутствии и глубоком следе, который Анна Византийская оставила в этой всемирно известной святыне.
«Армянский хачкар, подаренный храму Союзом армян Украины и освященный в 2018 году, также стал современным символом этой связи, заняв свое законное место в сокровищнице национального резерва и воплощая духовную нерушимую связь двух народов», — говорится на сайте.