Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանն ու Կավեհ Զահեդին քննարկել են կայուն և խելացի գյուղատնտեսության ընդլայնմանն առնչվող հարցեր
«Երևանյան երկխոսություն» միջազգային համաժողովի շրջանակներում Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը հանդիպել է ՄԱԿ պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպության գլխավոր քարտուղարի օգնական, կլիմայի փոփոխության, կենսաբազմազանության և շրջակա միջավայրի գրասենյակի տնօրեն Կավեհ Զահեդիի հետ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ ԱԳՆ-ի տարածած հաղորդագրության մեջ ընդգծվում է, որ Ռոբերտ Ավիսողոմոնյանն ընդգծել է ՊԳԿ կարևորությունը  գյուղատնտեսության և սննդի անվտանգության ոլորտներում Հայաստանի իրավական և ինստիտուցիոնալ կարողությունների ամրապնդման հարցում՝ նշելով, որ Կազմակերպությունը ՀՀ ամենաակտիվ գործընկերներից մեկն է։
ԱԳ նախարարի տեղակալն իր զրուցակցին ներկայացրել է ՀՀ կառավարության կողմից գործադրվող ջանքերն՝ ուղղված կայուն և խելացի գյուղատնտեսության ընդլայնմանը, ինչպես նաև շրջակա միջավայրի և կլիմայի փոփոխությանն առնչվող հարցերում առկա խոչընդոտների նկատմամբ դիմակայունության ապահովմանը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է նաև Հայաստանում հյուրընկալվելիք ՄԱԿ-ի Կենսաբանական բազմազանության մասին կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովի շրջանակներում ՊԳԿ հետ համագործակցության և ներգրավվածության հնարավոր շրջանակը։

Роберт Абисогомонян и Каве Захеди обсудили вопросы развития устойчивого и умного сельского хозяйства
В рамках международной конференции «Ереванский диалог» заместитель министра иностранных дел Армении Роберт Абисогомонян встретился с помощником генерального секретаря Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН (ФАО), директором департамента изменения климата, биоразнообразия и окружающей среды Каве Захеди.
По сообщению Арменпресс со ссылкой на МИД РА, Роберт Абисогомонян акцентировал внимание на важности ФАО в укреплении правового и институционального потенциала Армении в области сельского хозяйства и продовольственной безопасности, отмечая, что Организация является одним из наиболее активных партнеров РА.
Заместитель министра иностранных дел представил своему собеседнику предпринимаемые правительством РА усилия направленные на развитие устойчивого и интеллектуального сельского хозяйства, а также на обеспечение устойчивости к существующим препятствиям в вопросах, связанных с окружающей средой и изменением климата.
В ходе встречи также обсуждались возможные рамки сотрудничества и взаимодействия с ФАО в рамках XVII Конференции сторон Конвенции ООН о биологическом разнообразии, которая пройдет в Армении.