Ուժի մեջ է մտել մի շարք պաշտոններ զբաղեցնելու համար գործող առավելագույն տարիքի շեմի վերացման կարգավորումը
Օգոստոսի 15-ից ուժի մեջ է մտնում մի շարք պաշտոններ զբաղեցնելու համար գործող առավելագույն տարիքի՝ 65 տարեկանի շեմի վերացման կարգավորումը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում են ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունից՝ նշելով, որ մասնավորապես, փոփոխությունը վերաբերում է քաղաքացիական, մաքսային, հարկային և համայնքային ծառայության, Ազգային ժողովի աշխատակազմում պետական ծառայության պաշտոններին, վարչական պաշտոն զբաղեցնող աշխատակազմի ղեկավարներին, պետական ոչ առևտրային կազմակերպությունների գործադիր մարմինների ղեկավարներին, մասնագիտական ուսումնական հաստատությունների տնօրեններին, ինչպես նաև անձնական տվյալների պաշտպանության լիազորված մարմնի ղեկավարի պաշտոնին։
Նոր կարգավորմամբ՝ վերոնշյալ պաշտոններում աշխատանքային գործունեությունը շարունակելու հնարավորությունն այլևս չի պայմանավորվի անձի՝ որոշակի տարիքի հասնելու հանգամանքով։
Միաժամանակ, «Հանրային ծառայության մասին», «Համայնքային ծառայության մասին», «Պետական ոչ առևտրային կազմակերպությունների մասին» և «Մասնագիտական կրթության և ուսուցման մասին» օրենքներում կստեղծվեն իրավական հիմքեր, որոնք հանրային, համայնքային ու քաղաքացիական ծառայողներին, ինչպես նաև պետական կազմակերպությունների գործադիր մարմինների ղեկավարներին հնարավորություն կտան դառնալ խնամատար ծնող և երեխայի խնամքն իրականացնելու համար ստանալ վարձատրություն։

Вступило в силу положение об отмене максимального возрастного порога для занятия некоторых должностей
С 15 августа вступило в силу положение об отмене максимального возрастного порога в 65 лет для занятия нескольких должностей
Как передает Арменпресс, об этом сообщило Министерство труда и социальных дел Республики Армения, отметив, что, в частности, изменения касаются должностей в гражданской, таможенной, налоговой и коммунальной службах, должностей в аппарате Национального собрания, руководителей аппаратов, занимающих административные должности, руководителей исполнительных органов государственных некоммерческих организаций, директоров профессионально-технических учебных заведений, а также должности руководителя уполномоченного органа по защите персональных данных.
Согласно новому положению, возможность продолжать работу на вышеупомянутых должностях больше не будет зависеть от достижения человеком определенного возраста.
Одновременно с этим законы «О государственной службе», «Об общественной службе», «О государственных некоммерческих организациях» и «О профессиональном образовании и подготовке» создадут правовую основу, которая позволит государственным, общественным и гражданским служащим, а также руководителям исполнительных органов государственных организаций, становиться приемными родителями и получать вознаграждение за уход за ребенком.