ԱՄՆ-ն չի շտապում Իրանի հետ համաձայնագիր կնքելու հարցում. Թրամփ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Վաշինգտոնի համար ժամանակը նշանակություն չունի Իրանի հետ հնարավոր գործարքի հարցում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա ասել է ռադիոհաղորդավար Հյու Հյուիթի հետ հարցազրույցում, որը հրապարակվել է լրագրողի կայքում։
Ամերիկացի ղեկավարի խոսքով՝ շատերը, այդ թվում՝ «շատ խելացի» և «չափավոր» հայացքների տեր մարդիկ կցանկանային Իրանի հետ համաձայնագիր տեսնել։ Թրամփը հավելել է, որ ԱՄՆ-ն արդեն զգալի վնաս է հասցրել Իրանին և, հետևաբար, ժամանակը որոշիչ գործոն չի համարում բանակցություններում։
«Մենք արդեն շարքից դուրս ենք բերել շատ բաներ, քան պետք է անեինք։ Հնարավոր է՝ հարկավոր լինի ևս երկու շաբաթ, գուցե՝ երեք շաբաթ։ Ժամանակը մեզ համար որոշիչ նշանակություն չունի», - նշել է նա։
Թրամփը կրկնել է, որ Իրանը չպետք է միջուկային զենք ունենա՝ նշելով, որ իր կարմիր գծերից մեկն այն է, որ Իրանը հրաժարվի իր միջուկային նկրտումներից։ Նա նաև կրկնել է, որ ցանկանում է Իրանից վերցնել ամբողջ հարստացված ուրանը։
Ինչ վերաբերում է Իրանի հրթիռային ծրագրին, Թրամփը հայտարարել է, որ հարկավոր է, որ Իրանը սահմանափակի հրթիռային կարողությունները։
«Հարկավոր է նայել նրանց հարևաններին։ Նրանք չեն կարող ունենալ ավելի քիչ։ Նրանք ասում են՝ իսկ մյուսնե՞րը։ Հրթիռները վատ են, բայց այո, նրանք պետք է սահմանափակեն դրանց քանակը։ Բայց այս ամենը վերաբերում է նրան, որ նրանք չեն կարող միջուկային զենք ունենալ», - նշել է ԱՄՆ նախագահը։

США не торопятся с заключением соглашения с Ираном: Трамп
Президент США Дональд Трамп заявил, что время не решающий фактор для Вашингтона для заключения соглашения с Ираном. Как сообщает “Арменпресс”, это он заявил в интервью радиоведущему Хью Хьюитту, опубликованному на сайте журналиста.
По словам американского лидера, многие, в том числе и “очень умные” люди, хотели бы видеть соглашение с Ираном. Трамп добавил, что США уже нанесли Ирану значительный ущерб и поэтому не считают время решающим фактором в переговорах.
“Мы уже вывели из строя многое из того, что должны были сделать. Возможно, потребуется еще две недели, может быть, три недели. Время для нас не имеет решающего значения”, — отметил он.
Трамп повторил, что Иран не должен обладать ядерным оружием. Он также подтвердил, что хочет забрать весь обогащенный уран Ирана.
Что касается ракетной программы Ирана, Трамп заявил, что Ирану необходимо ограничить свои ракетные возможности.