Իրանը տրամադրված է Ռուսաստանի և Չինաստանի հետ հարաբերությունների ամրապնդմանը
Իրանը տրամադրված է հարաբերությունների հետագա ամրապնդմանը Ռուսաստանի և Չինաստանի հետ: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից, այս մասին հայտարարել է Իսլամական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության նեիկայացուցիչ Էսմայիլ Բաղային։
«Երկու երկրներն էլ (ՄԱԿ-ի) Անվտանգության խորհրդի մշտական ​​անդամներ են և շատ կարևոր դեր են խաղում միջազգային և տարածաշրջանային ասպարեզներում տեղի ունեցող իրադարձություններում: Բնականաբար, մենք լրջորեն տրամադրված ենք` շարունակելու ամրապնդնել հարաբերություններն այդ երկրների հետ», - նշել է նա ամենշաբաթյա ճեպազրույցի ընթացքում։
Բաղային նաև հայտնել է, որ Իրանը խորհրդակցում է Ռուսաստանի և Չինաստանի հետ մերձավորարևելյան օրակարգի հարցերի շուրջ։
«Մենք մշտական ​​կապի մեջ ենք Ռուսաստանի և Չինաստանի՝ այն երկրների հետ, որոնց հետ մենք կնքել ենք բազմաթիվ համաձայնագրեր…. Մենք խորհրդակցում ենք նրանց հետ տարածաշրջանային հարցերի շուրջ», - նշել է նա:

Иран привержен укреплению отношений с Россией и Китаем
Иран привержен дальнейшему укреплению отношений с Россией и Китаем. Как сообщает “Арменпресс” со ссылкой на ТАСС, об этом заявил представитель Министерства иностранных дел Исламской Республики Иран Эсмаил Багаи.
“Обе страны являются постоянными членами Совета Безопасности [ООН] и играют очень важную роль в событиях, происходящих на международной и региональной аренах. Естественно, мы серьезно настроены продолжать укреплять отношения с этими странами”, — отметил он на еженедельном брифинге.
Багаи также сообщил, что Иран консультируется с Россией и Китаем по вопросам ближневосточной повестки.
“Мы находимся в постоянном контакте с Россией и Китаем - странами, с которыми у нас заключены многочисленные соглашения. <...> Мы консультируемся с ними по региональным вопросам”, — добавил Эсмаил Багаи.