Նիկոլ Փաշինյանը և Ինգա Ռուգինիենեն քննարկել են Հայաստան-Լիտվա հարաբերությունների հետագա զարգացման հեռանկարները
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Լիտվայի վարչապետ Ինգա Ռուգինիենեին և նրա գլխավորած պատվիրակությանը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Հաղորդագրություն է տարածել ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը։
Վարչապետը ողջունել է Ինգա Ռուգինիենեի այցը Հայաստան և շնորհակալություն հայտնել Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովին մասնակցելու հրավերն ընդունելու համար։ Երկրի ղեկավարը նշել է, որ ԵՔՀ-ի գագաթնաժողովն անցկացնելը պատմական իրադարձություն է Հայաստանի համար և շնորհակալություն հայտնել Հայաստանի թեկնածությանն աջակցելու համար։ Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է նաև Հայաստանի և Եվրոպական Միության միջև հարաբերությունների զարգացմանն աջակցելու հարցում։
Ինգա Ռուգինիենեն շնորհակալություն է հայտնել ջերմ հյուրընկալության համար։ Լիտվայի վարչապետը կարևորել է այն, որ Հայաստանը շարժվում է ժողովրդավարական ճանապարհով, ինչը նպաստում է նաև երկու երկրների միջև համագործակցության ամրապնդմանը։ Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանի և Լիտվայի միջև երկկողմ հարաբերությունները խորացնելուն, փոխգործակցությունը նոր մակարդակի բարձրացնելուն ուղղված մի շարք հարցեր։
Անդրադարձ է կատարվել Հայաստան–Եվրոպական միություն համագործակցությանն առնչվող թեմաների, ներառյալ ժողովրդավարական բարեփոխումների առաջխաղացումն ու տնտեսական համագործակցության ընդլայնումը։

Никол Пашинян и Инга Ругинене обсудили перспективы дальнейшего развития отношений между Арменией и Литвой
Премьер-министр Никол Пашинян принял премьер-министра Литвы Ингу Ругинене и возглавляемую ею делегацию.
Как передает Арменпресс, об этом сообщили в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Республики Армения.
Премьер-министр поприветствовал визит Инги Ругинене в Армению и поблагодарил за принятие приглашения на участие в 8-м саммите Европейского политического сообщества (ЕПС). Глава государства отметил, что проведение саммита ЕПС является историческим для Армении событием, и выразил благодарность за поддержку кандидатуры Армении. Никол Пашинян также подчеркнул важность содействия в вопросе развития отношений между Арменией и Европейским союзом.
Инга Ругинене поблагодарила за теплый прием. Премьер-министр Литвы подчеркнула важность того факта, что Армения движется по демократическому пути, что также способствует укреплению сотрудничества между двумя странами.
Собеседники обсудили ряд вопросов, направленных на углубление двусторонних отношений между Арменией и Литвой, а также на выведение взаимодействия на новый уровень.
Были затронуты темы сотрудничества Армения — Европейский союз, включая продвижение демократических реформ и расширение экономического взаимодействия.