Իրանում մահապատժի է ենթարկվել լրտեսության մեջ մեղադրվող երկու տղամարդ
Իրանի իշխանությունները մահապատժի են ենթարկել երկու տղամարդու, որոնք մեղադրվում էին Իսրայելի հետախուզական գործակալության՝ «Մոսադ»-ի համար լրտեսություն անելու մեջ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Tasnim լրատվական գործակալությունը։
«Սիոնիստական ​​ռեժիմի և «Մոսադ» հետախուզական գործակալության օգտին տեղեկատվական համագործակցության և լրտեսության մեջ մեղադրվող Յակուբ Քարիմպուրը և Նասեր Բեքրզադեն կախաղան են բարձրացվել՝ սահմանված ընթացակարգին համապատասխան երկրի Գերագույն դատարանի կողմից դատավճռի հաստատումից հետո», - ասվում է հայտարարության մեջ։
Գործակալության տվյալներով՝ Քարիմպուրը երկրի մասին գաղտնի տեղեկություններ է փոխանցել «Մոսադ»-ի գործակալներին Միացյալ Նահանգների և Իսրայելի հետ հակամարտության բաց փուլում։ Հետաքննությունները ցույց են տվել, որ մահապատժի ենթարկված երկրորդ անձը՝ Բեքրզադեն, նաև տեղեկություններ է հավաքել և փոխանցել օտարերկրյա հետախուզության գործակալներին կարևոր կառավարական, նահանգային և կրոնական գործիչների, ինչպես նաև Իրանի համար կարևոր վայրի մասին, ինչպիսին է Նաթանզը։

В Иране казнены двое мужчин, обвиняемых в шпионаже
Иранские власти казнили двух мужчин, обвиняемых в шпионаже в пользу израильской разведывательной службы Моссад.
Как передает Арменпресс, об этом сообщает агентство Tasnim.
«Якуб Каримпур и Насер Бекрзаде, обвиняемые в информационном сотрудничестве и шпионаже в пользу сионистского режима и разведывательной службы "Моссад" в соответствии с установленной законом процедурой после утверждения приговора Верховным судом страны были повешены на виселице правосудия», - говорится в сообщении.
По информации агентства, Каримпур передавал сотрудникам «Моссад» секретную информацию о стране во время открытой фазы конфликта с США и Израилем. Следствие показало, что и второй казненный, Бекрзаде, собирал и передавал сотрудникам иностранной разведывательной службы информацию о важных государственных, провинциальных и религиозных деятелях, а также о таких значимых для Ирана местах, как Натанз.