Հայաստանը ֆինանսական ներդրում կունենա Խաղաղության խորհրդի աշխատանքներում՝ կամավորության սկզբունքով
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կարծում է, որ Հայաստանը պետք է իր չափով ֆինանսական ներդրում ունենա Խաղաղության խորհրդի աշխատանքներում, որի հիմնադիր անդամ է։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այդ մասին ասել է Կառավարության նիստի ավարտից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ։
Վարչապետը վստահեցրել է, որ Խաղաղության խորհրդում Հայաստանը ֆինանսական ոչ մի պարտավորություն չունի, կա կամավորության սկզբունք։
«Ֆինանսական ոչ մի պարտավորություն չկա կա կամավորություն, և ես կարծում եմ, որ Հայաստանի Հանրապետությունը պետք է դուրս գա «աղքատ ազգականի» կարգավիճակից, որ գնում է բոլոր տեղերում և վիզը ծուռ անկյունում կանգնած է։ Մենք պետք է մեր չափով ներդրում ունենանք։ Ոչ մի պարտավորություն Հայաստանը չունի, բայց ես կարծում եմ, որ մենք պետք է մասնակցություն ունենանք և մենք կունենանք մասնակցություն»,- ասել է վարչապետը։
Հայաստանի կառավարությունն ապրիլի 29-ին հավանություն է տվել Խաղաղության խորհրդի կանոնադրությունը վավերացնելու հարցին։ Կանոնադրությունը կուղարկվի Ազգային ժողով՝ վավերացման։
Խաղաղության խորհրդի կանոնադրությունը Հայաստանի Հանրապետության կողմից ստորագրվել է 2026 թվականի հունվարի 22-ին։ Կանոնադրությունը ստորագրել են նաև մի շարք այլ պետություններ, այդ թվում՝ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները, Արգենտինան, Ադրբեջանը, Հունգարիան, Ղազախստանը, Կատարն ու Թուրքիան։
Խաղաղության խորհուրդը ստեղծվել է 2026 թվականին՝ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի նախագահությամբ։ Խորհրդի կայքում նշվում է, որ այն ձգտում է խթանել կայունությունը, վերականգնել հուսալի և օրինական կառավարումը և ապահովել երկարատև խաղաղություն հակամարտությունից տուժած կամ սպառնալիքի տակ գտնվող տարածքներում:

Армения внесет финансовый вклад в работу Совета мира на добровольной основе
Премьер-министр Армении Никол Пашинян считает, что Армения должна внести финансовый вклад в работу Совета мира, одним из учредителей которого она является.
Как сообщает Арменпресс, об этом премьер-министр Никол Пашинян заявил на брифинге с журналистами после окончания заседания правительства.
Премьер-министр заверил, что у Армении нет финансовых обязательств в Совете мира, действует добровольный принцип.
«Нет никаких финансовых обязательств, есть добровольный вклад, и я думаю, что Республика Армения должна выйти из статуса «бедного родственника», который повсюду ездит и стоит с опущенной головой. Мы должны внести свой вклад в меру своих возможностей. У Армении нет обязательств, но я думаю, что мы должны участвовать, и мы будем участвовать», — сказал премьер-министр.
29 апреля правительство Армении одобрило законопроект о ратификации устава Совета мира. Устав будет направлен в Национальное Собрание для ратификации.
Устав Совета мира был подписан Республикой Армения 22 января 2026 года. Устав также был подписан рядом других государств, включая Соединенные Штаты Америки, Аргентину, Азербайджан, Венгрию, Казахстан, Катар и Турцию.
Совет мира был создан в 2026 году под председательством президента США Дональда Трампа. На веб-сайте Совета указано, что он стремится содействовать стабильности, восстанавливать надежное и легитимное управление и обеспечивать прочный мир в районах, затронутых конфликтом или находящихся под угрозой конфликта.