ՊԵԿ-ը բացահայտել է խոշոր չափերի ռուսական ռուբլու՝ Հայաստան ներկրման դեպքեր
Բացահայտվել է խոշոր չափերի` կանխիկ 72,6 մլն ռուսական ռուբլու՝ Հայաստան ներկրման դեպք։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են Հայաստանի պետական եկամուտների կոմիտեից՝ ներկայացնելով մանրամասներ․
«Հայաստանի օդային և ցամաքային սահմաններով տեղափոխվող կանխիկ դրամական միջոցների նկատմամբ իրականացվող ուժեղացված վերահսկողության շրջանակում, ՊԵԿ հետաքննության և օպերատիվ հետախուզության վարչության ու Ազգային անվտանգության ծառայության աշխատակիցները, համատեղ միջոցառումների արդյունքում, ստացել էին հերթական օպերատիվ տվյալներ։ Ըստ այդ տվյալների՝ Ռուսաստանի Դաշնությունից Հայաստանի Հանրապետություն էր ժամանելու ՌԴ քաղաքացի Ռ․Թ․-ն, ով իր հետ կանխիկ եղանակով տեղափոխելու էր առանձնապես խոշոր չափի դրամական միջոցներ։
Տեղեկություններն իրացնելու նպատակով՝ հրատապ ձեռնարկվել են օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ: Արդյունքում, օրերս Հայաստանի Հանրապետություն ժամանելուց հետո՝ «Զվարթնոց» օդանավակայանում հայտնաբերվել է Ռ․ Թ․-ն, ում մոտ առկա է եղել կանխիկ 65 մլն․ ռուսական ռուբլի, որը շուրջ 321 մլն․ՀՀ դրամին համարժեք  գումար է»։
Հանցանք կատարելու անմիջականորեն ծագած հիմնավոր կասկածի առկայության հիմքով՝ ՀՀ ՊԵԿ հետաքննության և օպերատիվ հետախուզության վարչության աշխատակիցները ՌԴ քաղաքացուն «Զվարթնոց» օդանավակայանից ձերբակալել և տեղափոխել են ՊԵԿ հետաքննության և օպերատիվ հետախուզության վարչություն։
Առերևույթ, հանցագործության հատկանիշներով հաղորդում է ներկայացվել ՀՀ քննչական կոմիտեի տնտեսական հանցագործությունների և մաքսանենգությունների քննության գլխավոր վարչություն: Քննչական կոմիտե է  ներկայացվել  նաև ձերբակալված անձը։ ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածով ՀՀ քննչական կոմիտեում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ, իսկ Ռ․Թ-ի նկատմամբ՝ դատարանի որոշմամբ որպես  խափանման միջոց է ընտրվել տնային կալանքը։
Ուշագրավ է այն հանգամանքը, որ մեկ օր անց ՀՀ ժամանած Ռ․Թ-ի ազգական՝ Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքացի Հ․Թ․-ի մոտ ևս հայտնաբերվել է խոշոր կանխիկ գումար՝ 7,6 մլն․ռուսական ռուբլի, որը  շուրջ 37 մլն․ ՀՀ դրամին համարժեք գումար է։ Վերջինս, «Զվարթնոց» օդանավակայանից ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածով հանցանք կատարելու անմիջականորեն ծագած հիմնավոր կասկածի առկայության հիմքով նույնպես ձերբակալվել և տեղափոխվել է Կոմիտեի հետաքննության և օպերատիվ հետախուզության վարչություն, այնուհետև Քննչական կոմիտե, ուր ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ և Հ․Թ․-ի նկատմամբ՝ որպես  խափանման միջոց, դատարանի որոշմամբ, ընտրվել է տնային կալանքը։
Հաղորդագրության մեջ շեշտվում է, որ ՊԵԿ հետաքննության և օպերատիվ հետախուզության վարչությունը շարունակելու է ուժեղացված հսկողությունը ՀՀ օդային և ցամաքային սահմաններով տեղափոխվող կանխիկ դրամական միջոցների նկատմամբ և այդ նպատակով քաղաքացիներին հորդորում է արտերկրից դրամական միջոցները ՀՀ փոխանցել օրինական ֆինանսական հաստատությունների միջոցով և խուսափել զարտուղի ճանապարհներով դրանք կանխիկ եղանակով ՀՀ տեղափոխելուց։

КГД Армении выявил случаи ввоза в страну крупных сумм российских рублей
В Армении выявлен случай ввоза крупных сумм российских рублей наличными в размере 72,6 млн. Как передает  Арменпресс, об этом сообщает Комитет государственных доходов (КГД) РА.
Согласно КГД РА, в рамках усиленного контроля за денежными средствами, перевозимыми через воздушные и сухопутные границы Армении, сотрудники Управления расследований и оперативно-розыскных мероприятий КГД и Службы национальной безопасности (СНБ) в результате совместных действий получили очередную оперативную информацию о том, что  гражданин Российской Федерации Р.Т. должен был прибыть в Республику Армения из РФ, имея при себе особо крупную сумму наличных денег.
В результате срочных оперативно-розыскных мер Р.Т. был обнаружен на днях в аэропорту Звартноц с 65 млн. российских рублей наличными, что эквивалентно примерно 321 млн армянских драмов. На основании обоснованного подозрения в совершении преступления сотрудники Управления расследований и оперативно-розыскных мероприятий КГД РА задержали гражданина России в аэропорту «Звартноц» и доставили его в Управление расследований и оперативно-розыскных мероприятий КГД РА.
Сообщение с признаками преступления было представлено в Главное управление по расследованию экономических преступлений и контрабанды СК РА. По соответствующей статье Уголовного кодекса РА в СК возбуждено уголовное производство, а в отношении Р. Т. решением суда в качестве меры пресечения избран домашний арест.
Днем ​​позже у родственника Р.Т., гражданина Российской Федерации Х.Т., прибывшего в Республику Армения, была обнаружена крупная сумма наличных денег, составляющая около 37 миллионов драмов. Последний, на основании наличия обоснованного подозрения в совершении преступления по соответствующей статье Уголовного кодекса Республики Армения, также был арестован в аэропорту Звартноц и передан в Управление расследований и оперативно-розыскных мероприятий КГД РА, где было возбуждено уголовное дело по соответствующей статье Уголовного кодекса Республики Армения. По решению суда в качестве превентивной меры в отношении Г.Т. был выбран домашний арест.
В сообщении подчеркивается, что Управление расследований и оперативно-розыскных мероприятий КГД РА продолжит осуществлять усиленный контроль за денежными средствами, перевозимыми через воздушные и сухопутные границы Республики Армения, и с этой целью настоятельно призывает граждан переводить средства из-за рубежа в Республику Армения через легальные финансовые учреждения и избегать их перевозки в Республику Армения наличными.
Уведомление: Лицо, обвиняемое в совершении преступления, считается невиновным до тех пор, пока его вина не будет доказана в порядке, установленном Уголовно-процессуальным кодексом Республики Армения, решением суда, вступившим в юридическую силу.