Դատախազությունն ապօրինի գույքի բռնագանձման լիազորության շրջանակում հօգուտ ՀՀ-ի բռնագանձել է ավելի քան 14,4 մլն դոլարի գույք և դրամական միջոց
ՀՀ գլխավոր դատախազության՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչության կողմից անցած տարի նախաձեռնվել է 157 ուսումնասիրություն, դատարան է ներկայացվել 42 հայցադիմում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին տեղեկացնում են ՀՀ գլխավոր դատախազության հանրային կապերի բաժնից՝ մանրամասնելով, որ ներկայացված հայցադիմումներից ներկայում քննվող 38-ով պահանջվում է հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել 230 անշարժ գույք, 68 շարժական գույք, 76 իրավաբանական անձանցում մասնակցություն:
Հաղորդագրության համաձայն՝ ինչպես ՀՀ Ազգային ժողովում հայտարարել է ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը, 38 հայցերով դրամական պահանջը 31 միլիարդ 540 միլիոն դրամ է, իսկ ընդհանուր հայցագինը՝ 35 միլիարդ 993 միլիոն դրամ։:
2025 թվականին կնքվել է հաշտության մեկ համաձայնություն, որի արդյունքում որպես ապօրինի ծագում ունեցող գույք՝ Հայաստանի Հանրապետության օգտին բռնագանձման է ենթակա 87 միլիոն 622 հազար դրամ (87 միլիոն 622 հազար դրամից 68 միլիոն 811 հազար դրամը բռնագանձվել է):
Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչության ձևավորման օրվանից (2020 թվականի սեպտեմբերի 3) մինչև 2025 թվականի դեկտեմբերի 31-ն ընկած ժամանակահատվածում նախաձեռնվել է 758 ուսումնասիրություն:
Աննա Վարդապետյանի խոսքով՝ 2026 թվականի մարտի 1-ի դրությամբ, դատարաններում քննվող հայցերի ընդհանուր թիվը 166 է, որոնց ընդհանուր հայցագինը 612 միլիարդ 592 միլիոն 172 հազար դրամ է: Այդ հայցերով Դատախազությունը պահանջում է հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել 1568 անշարժ գույք, 356 շարժական գույք, 467 իրավաբանական անձանցում մասնակցություն, դրամական պահանջը կազմում է 530 միլիարդ 697 միլիոն 870 հազար դրամ: Այս թիվն ունի աճման միտում՝ պայմանավորված նրանով, որ ոչ բոլոր գույքերի շուկայական արժեքներն են պարզված, հայտնի չեն նաև իրավաբանական անձանցում մասնակցության արժեքները:
Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման լիազորության շրջանակում 2020-2025 թվականների օրինական ուժի մեջ մտած 1 վճռով և հաշտության 9 համաձայնություններով՝ այս պահի դրությամբ հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձվել է 9 անշարժ գույք, որոնց միջին շուկայական արժեքը կազմում է 4 միլիարդ 411 միլիոն 112 հազար 500 դրամ, 2 շարժական գույք, որոնց միջին շուկայական արժեքը կազմում է 26 միլիոն 100 հազար դրամ և 1 միլիարդ 13 միլիոն 281 հազար դրամ: Այսպիսով, միայն Դատախազության՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման լիազորության շրջանակում, հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձվել է 5 միլիարդ 450 միլիոն 494 հազար 148 դրամի գույք և դրամական միջոց, որը համարժեք է շուրջ 14 միլիոն 464 հազար ԱՄՆ դոլարի:
Ավելի վաղ՝ ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը, «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի համաձայն, այսօր ՀՀ Ազգային ժողովի պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովին է ներկայացրել Հայաստանի Հանրապետության դատախազության 2025 թվականի գործունեության մասին հաղորդումը, որը 2026 թվականի մարտի 31-ին ուղարկվել է ՀՀ Ազգային ժողով և հրապարակվել Դատախազության պաշտոնական կայքէջում:

В рамках полномочий по конфискации имущества незаконного происхождения прокуратура взыскала в пользу Армении имущество и денежные средства на сумму более 14,4 млн долларов
Управлением по делам о конфискации имущества незаконного происхождения генеральной прокуратуры Армении в прошлом году было инициировано 157 исследований, в суд представлено 42 исковых заявления.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе генеральной прокуратуры, по 38 рассматриваемым в настоящее время искам требуется взыскать в пользу Республики Армения 230 объектов недвижимого имущества, 68 объектов движимого имущества, а также доли участия в 76 юридических лицах.
Как заявила в Национальном Собрании генеральный прокурор Анна Вардапетян, денежное требование по 38 искам составляет 31 млрд 540 млн драмов, а общая цена иска — 35 млрд 993 млн драмов.
В 2025 году было заключено одно мировое соглашение, в результате которого в пользу Республики Армения в качестве имущества незаконного происхождения подлежит конфискации 87 млн 622 тыс драмов (уже взыскано 68 млн 811 тыс драмов).
За период с момента формирования Управления по делам о конфискации имущества незаконного происхождения генеральной прокуратуры (3 сентября 2020 года) до 31 декабря 2025 года было инициировано 758 исследований.
По словам Анны Вардапетян, по состоянию на 1 марта 2026 года общее число рассматриваемых в судах исков составляет 166, общая цена которых — 612 млрд 592 млн 172 тыс драмов. По данным искам прокуратура требует взыскать в пользу Республики Армения 1568 объектов недвижимого имущества, 356 объектов движимого имущества, доли участия в 467 юридических лицах; денежное требование составляет 530 млрд 697 млн 870 тыс драмов. Данный показатель имеет тенденцию к росту в связи с тем, что рыночная стоимость не всех объектов имущества установлена, также не известна стоимость долей участия в юридических лицах.
В рамках полномочий по конфискации имущества незаконного происхождения, на основании 1 вступившего в законную силу решения суда и 9 мировых соглашений за 2020–2025 годы, на данный момент в пользу Республики Армения взыскано 9 объектов недвижимого имущества, средняя рыночная стоимость которых составляет 4 млрд 411 млн 112 тыс 500 драмов, 2 объекта движимого имущества со средней рыночной стоимостью 26 млн 100 тыс драмов, а также 1 млрд 13 млн 281 тыс драмов. Таким образом, только в рамках полномочий прокуратуры по конфискации имущества незаконного происхождения в пользу Республики Армения было взыскано имущество и денежные средства на сумму 5 млрд 450 млн 494 тыс 148 драмов, что эквивалентно примерно 14 млн 464 тыс долларов США.
Ранее генеральный прокурор Анна Вардапетян, согласно конституционному закону «Регламент Национального Собрания», представила Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам сообщение о деятельности прокуратуры Республики Армения за 2025 год, которое 31 марта 2026 года было направлено в Национальное Собрание и опубликовано на официальном сайте прокуратуры.