Մեկնարկել է «Տարածաշրջանային զարգացումները և «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի հեռանկարները» խորագրով կլոր-սեղան քննարկումը
Մեկնարկել է «Տարածաշրջանային զարգացումները և «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի հեռանկարները» խորագրով կլոր-սեղան քննարկումը, որը համախմբել է պետական, փորձագիտական, բիզնես ոլորտի և միջազգային շրջանակների ներկայացուցիչների։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ քննարկումը կազմակերպվել է ՀՀ Վարչապետի աշխատակազմի Հանրային կապերի և տեղեկատվության կենտրոնի Օրբելի վերլուծական կենտրոնի կողմից՝ Եվրասիական բանկի աջակցությամբ։
Բացման խոսքով հանդես է եկել Օրբելի կենտրոնի համակարգող Միքայել Յալանուզյանը։
Միջոցառմանը հատուկ ելույթով հանդես են եկել ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանը, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Էդգար Զաքարյանը:
Բանախոսները կարևորել են տարածաշրջանային կապակցվածության զարգացումը և «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությունը՝ որպես Հայաստանի տնտեսական զարգացման և համագործակցության առանցքային ուղղություն։

The leading Orbeli think tank has organized a roundtable discussion in Yerevan, bringing together government officials, experts, business representatives, and international participants to discuss regional connectivity and economic cooperation.
The roundtable titled “Regional Developments and the Prospects of the Crossroads of Peace Project” is organized by the Orbeli Center, affiliated with the Prime Minister’s Office Center for Public Relations and Information, with support from the Eurasian Bank.
Orbeli Center coordinator and historian Mikayel Yalanuzyan delivered opening remarks.
Member of Parliament Arman Yeghoyan from the ruling Civil Contract Party, Chairman of the Parliamentary Committee on European Integration Affairs, as well as Deputy Minister of Economy Edgar Zakaryan, also delivered remarks.
The speakers highlighted the development of regional connectivity and the Crossroads of Peace initiative as a key direction for Armenia’s economic development and cooperation.
The Armenian government's Crossroads of Peace project is a major undertaking designed to establish connections between the Persian Gulf, the Gulf of Oman, the Black Sea, the Caspian Sea, and the Mediterranean Sea via a consolidated regional railway network and the North–South and East–West routes.