Սամվել Գասպարյանն ամփոփել է ծանրամարտի Եվրոպայի առաջնությունը
Հայաստանի ծանրամարտի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Սամվել Գասպարյանն ամփոփել է Եվրոպայի առաջնությունում կանանց և տղամարդկանց հավաքականների ելույթները:
«Մենք այս առաջնությանը ներկայացնել էին լավ մարզավիճակում և ի սկզբանե 4-5 ոսկե մեդալի ակնկալիք ունեինք: Ցավոք սրտի, չստացվեց: Այս առաջնությունում եղան մարզիկներ, որոնք բարելավեցին իրենց բարձրացրած քաշերը, եղան նաև մարզիկներ, որոնք չկարողացան ապահովել ցանկալի կիլոգրամներ: Ընդհանուր առմամբ, առաջնությունը կգնահատեմ շատ լավ, քանի որ ունենք Եվրոպայի առաջնության երեք չեմպիոն: Նախորդ տարվա համեմատ նոր անուն կա ոսկե մեդալակիրների շարքում: Նախորդ տարվա բրոնզե մեդալակիրներն այս տարի դարձել են արծաթե մեդալակիրներ: Հենց այս առաջնությունից էլ հստակ է դառնում աշխարհի առաջնությանը մասնակից մարզիկների կազմը»,-«Արմենպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ` լրագրողների հետ զրույցում ասաց Գասպարյանը:
Անդրադառնալով Սիմոն Մարտիրոսյանի ելույթներին` Գասպարյանն առանձնացրեց, որ հայ ծանրորդը համաշխարհային ծանրամարտի համար լեգենդար կերպար է ու, պայմանավորված քաշային կարգերի փոփոխություններով, մեծանում է ու շատանում է վնասվածքներ ստանալու հավանականությունը: Ու մեծ է հավանականությունը, որ Մարտիրոսյանն առաջիկա մրցաշարերին կմասնակցի այլ քաշային կարգում:
«Ծանրամարտում մեծ խնդիր է, որ վերջին շրջանում Ծանրամարտի միջազգային ֆեդերացիան անընդհատ փոխում է քաշային կարգերը: Մենք` Հայաստանի ծանրամարտի ֆեդերացիան, բազմիցս է այս հարցը բարձրացրել միջազգային կառույցում: Մեզ համար մոտ 90 տոկոսով պարզ է, թե մարզիկներից ով որ քաշում է ֆավորիտ մարզիկ ու հենց այդ քաշում էլ հանդես կգա: Բայց մենք դեռևս մարզչական խորհրդի քննարկումներ կունենանք այս հարցերի շուրջ»,-ասաց նա:
Գասպարյանն ընդգծեց, որ Եվրոպայի այս առաջնությունում մասնակից մարզիկների բարձրացրած քաշերը աշխարհի առաջնության մակարդակի քաշեր էին: Ինչ վերաբերում է Հայաստանի տղամարդկանց հավաքականի մարզչական շտաբի առաջ դրված խնդրին, ապա մարզիչների առաջ կար նվազագույնը կրկնել նախորդ տարվա արդյունքը, ինչն արվել է:
Հայաստանի հավաքականից Եվրոպայի առաջնության ոսկե մեդալակիր էին դարձել Վարազդատ Լալայանը, Էմմա Պողոսյանը ու Գարիկ Կարապետյանը, արծաթե մեդալակիրներ էին դարձել Գառնիկ Չոլաքյանը, Ալեքսանդրա Գրիգորյանը, Գոռ Սահակյանն ու Արա Աղանյանը: Բրոնզե մեդալ է նվաճել Մարտին Պողոսյանը: Աննա Ամրոյանն էլ ոսկե մեդալակիր էր դարձել հրում վարժությունում, իսկ Լիանա Գյուրջյանը` արծաթե:

Самвел Гаспарян подвел итоги чемпионата Европы по тяжелой атлетике
Генеральный секретарь Федерации тяжелой атлетики Армении Самвел Гаспарян подвел итоги выступлений женской и мужской команд на чемпионате Европы.
«Мы были в хорошей форме на этом чемпионате и изначально рассчитывали на 4-5 золотых медалей. К сожалению, этого не произошло. Были спортсмены, которые улучшили свои результаты на этом чемпионате, а были и такие, которые не смогли показать желаемый результат. В целом, я бы оценил чемпионат очень высоко, так как у нас три чемпиона Европы. По сравнению с прошлым годом среди золотых медалистов появилось новое имя. Прошлогодние бронзовые медалисты в этом году стали серебряными. Именно по этому чемпионату становится понятен состав спортсменов, которые примут участие в чемпионате мира», — сказал Гаспарян в беседе с журналистами, сообщает корреспондент Арменпресс.
Говоря о выступлениях Симона Мартиросяна, Гаспарян отметил, что армянский тяжелоатлет — легендарная фигура в мировой тяжелой атлетике, и из-за изменений в весовых категориях вероятность получения травмы возрастает. Существует высокая вероятность того, что Мартиросян примет участие в предстоящих турнирах в другой весовой категории.
«Большая проблема в тяжелой атлетике заключается в том, что Международная федерация тяжелой атлетики в последнее время постоянно меняет весовые категории. Мы, Федерация тяжелой атлетики Армении, неоднократно поднимали этот вопрос в международной структуре. Нам примерно на 90 процентов ясно, кто из спортсменов является фаворитом и будет выступать в этой весовой категории. Но мы еще будем обсуждать эти вопросы с тренерским советом», — сказал он.
Гаспарян подчеркнул, что веса, поднятые спортсменами, участвующими в этом чемпионате Европы, соответствуют уровню чемпионата мира. Что касается задачи, поставленной перед тренерским штабом мужской сборной Армении, то тренерам нужно было как минимум повторить результат прошлого года, что они и сделали.
Вараздат Лалаян, Эмма Погосян и Гарик Карапетян из армянской команды завоевали золотые медали чемпионата Европы, Гарник Чолакян, Александра Григорян, Гор Саакян и Ара Аганян — серебряные медали. Мартин Погосян получил бронзовую медаль. Анна Амроян завоевала золотую медаль в толчке, а Лиана Гюрджян — серебряную.