Վարչապետը ներկա է գտնվել Հյուսիս-հարավ ճանապարհի Աշտարակից դեպի Գյումրի հատվածի բացմանը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ներկա է գտնվել Հյուսիս-հարավ ճանապարհային ծրագրի հյուսիսային՝ Աշտարակից դեպի Գյումրի հատվածի բացմանը:
Պատասխանատուները զեկուցել են, որ Աշտարակից Գյումրի ճանապարհահատվածի ընդհանուր երկարությունը մոտ 84 կմ է։ Շինարարությունն իրականացվել է 4 փուլով: Ագարակի հնագիտական վայրը շրջանցող մոտ 8 կմ հատվածի, Աշտարակ-Թալին 34 կմ հատվածի, Թալին-Լանջիկ 18,7 կմ հատվածի, Լանջիկ-Գյումրի 23 կմ հատվածի շինարարական աշխատանքներն իրականացվել են Կառավարության, Ասիական զարգացման բանկի և Եվրոպական ներդրումային բանկի ֆինանսավորմամբ:
Այսպիսով՝ Աշտարակ-Գյումրի հատվածում կառուցվել է առաջին տեխնիկական կարգի ճանապարհ՝ 90 կմ/ժ առավելագույն թույլատրելի արագությամբ։ Յուրաքանչյուր ուղղությամբ գործում է երկու երթևեկելի գոտի, որոնցից յուրաքանչյուրի լայնությունը 3.6 մ է։ Ճանապարհին առկա է նաև 2 մ լայնությամբ տեխնիկական կամ անվտանգության գոտի, որը նախատեսված է մեքենաների խափանվելու դեպքում կայանման, ճանապարհի սպասարկման աշխատանքների պատշաճ կազմակերպման և այլ նպատակների համար։ Նորակառույց ճանապարհից մուտքերը դեպի բնակավայրեր կազմակերպված են տրանսպորտային հանգույցների միջոցով։ Ընդհանուր առմամբ, Աշտարակից մինչև Գյումրի կառուցվել է 19 տրանսպորտային հանգույց, 10 կամրջային անցում։
Կառուցվել են գյուղտեխնիկայի համար նախատեսված 17 անցումներ, ինչպես նաև անասնանցումներ, որոնք տեղակայված են ճանապարհի տակ։ Կառուցվել են նաև դաշտամիջյան ճանապարհներ՝ ապահովելով մուտքեր դեպի քաղաքացիների հողամասեր ու տներ։ Տրանսպորտային հանգույցներում նախատեսված է լուսավորության համակարգ։ Ճանապարհահատվածի կառուցմամբ զգալիորեն բարելավվել է ճանապարհի երթևեկության անվտանգությունը։

Премьер-министр присутствовал на открытии участка Аштарак-Гюмри автомагистрали Север-Юг
Премьер-министр Никол Пашинян присутствовал на открытии северного участка проекта автомагистрали Север-Юг от Аштарака до Гюмри.
Как передает Арменпресс, заявление по этому поводу распространил Департамент информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Республики Армения.
Ответственные лица сообщили, что общая протяженность участка дороги Аштарак-Гюмри составляет приблизительно 84 км. Строительство осуществлялось в 4 этапа. Строительные работы на участке протяженностью около 8 км, обходящем археологический памятник Агарак, на участке Аштарак-Тали́н протяженностью 34 км, на участке Тали́н-Ланджик протяженностью 18,7 км и на участке Ланджик-Гюмри протяженностью 23 км были выполнены при финансовой поддержке правительства, Азиатского банка развития и Европейского инвестиционного банка.
Таким образом, на участке Аштарак-Гюмри построена техническая дорога уровня первого класса - с максимально допустимой скоростью 90 км/ч. В каждом направлении действуют две полосы движения шириной 3,6 м каждая. На дороге также построена техническая или защитная зона шириной 2 метра, предназначенная для парковки в случае неполадок транспортного средства, организации дорожно-ремонтных работ и других целей. Въезды в населенные пункты с вновь построенной дороги организованы через транспортные развязки. Всего от Аштарака до Гюмри построено 19 транспортных развязок и 10 мостовых переходов.
Построено 17 переходов для сельскохозяйственной техники, а также проходы для скота, расположенные под дорогой. Также проложены дороги через поля – с обеспечением доступа к домам и участкам граждан. На транспортных развязках предусмотрена система освещения. Строительство участка дороги значительно повысило безопасность дорожного движения.