Հայաստանն ԱԲ ոլորտում ունի առավելություն, որը կարող է նրան կարևոր դարձնել աշխարհի համար. NVIDIA-ի փոխնախագահ
Գրաֆիկական քարտեր և պրոցեսորներ նախագծող ամերիկյան NVIDIA ընկերության փոխնախագահ Ռև Լեբարեդյանը կարծում է, որ Հայաստանն արհեստական բանականության ոլորտում առաջընթաց ունենալու մեծ ներուժ ունի։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ լրագրողների հետ զրույցում Ռև Լեբարեդյանն ընդգծեց՝ ըստ էության, այս պահին ոչ ոք դեռ չգիտի, թե ինչպես է պետք օգտագործել արհեստական բանականությունը և ինչպես համընթաց քայլել դրա զարգացման հետ։
«Քանի որ այն նոր է ու զարգանում է շատ արագ, ամբողջ աշխարհն այս առումով շատ հավասար է դարձել։ Յուրաքանչյուր մարդ և յուրաքանչյուր երկիր հիմա անտեղյակ է։ Սա հնարավորություն է յուրաքանչյուրի համար։ Յուրաքանչյուր ոք Հայաստանում, ով ուզում է զբաղվել արհեստական բանականությամբ և հմտանալ այդ հարցում, հավասար հնարավորություն ունի Միացյալ Նահանգներում և աշխարհի ցանկացած վայրում գտնվողների հետ։ Միայն դուք եք որոշում՝ անե՞լ դա, թե՞ ոչ»,- ասել է Լեբարեդյանը։
Արհեստական բանականությանը հասանելիության առումով նա կարևորել է համապատասխան ենթակառուցվածքների առկայությունը։
Նրա խոսքով՝ արհեստական բանականության ոլորտում առաջընթաց գրանցելու առումով Հայաստանը մեծ ներուժ ունի։ «Եվ մեզանից է կախված՝ կօգտվե՞նք այդ հնարավորությունից, թե՞ ոչ, կօգտագործե՞նք այս հնարավորությունը, թե՞ կվատնենք այն»,- ընդգծել է Լեբարեդյանը։
Նա ցավով նշել է, որ պատմության պատճառով իր հայրենիքում ծնվելու հնարավորություն չի ունեցել, բայց Հայաստան եկել է, հենց դա հնարավոր է եղել։ «Ես սա համարում եմ իմ երկիրը, ես այստեղ նույնիսկ քաղաքացիություն եմ ստացել։ Ես հավատում եմ Հայաստանին, հավատում եմ նրա կարողություններին ու մտքին։ Ես հավատում եմ, որ մենք աշխատասեր ենք և հոգ ենք տանում մարդկանց մասին ու մեծ արժեքներ ունենք, և ես հավատում եմ, որ մենք կարող ենք մեր ներդրումն ունենալ աշխարհի զարգացմանը նպաստելու գործում։ Կարծում եմ՝ դուք արդեն տեսնում եք դրա ապացույցը։ Հայերի բնական աշխատանքային էթիկայի և հետաքրքրասիրության շնորհիվ է, որ մենք սկսում ենք նոր բաներ անել։ Հիմա մենք տեսնում ենք միավորում. մենք միավորում ենք այս բոլոր հնարավորությունները, և երբ մենք ունենանք ռազմավարություն, որին բոլորը կարող են մասնակցել և շարժվել նույն ուղղությամբ, արդյունքը կլինի բազմապատիկ։ Մենք այդ դեպքում առաջ կշարժվենք ավելի արագ, քան մնացած բոլորը»,- ասել է նա։
Լեբարեդյանը համաձայն է դիտարկման հետ, որ արհեստական բանականության հնարավորությունները միայն գիտության, տեխնոլոգիայի մասին չեն, նաև աշխարհաքաղաքական հզորության, նոր հնարավորությունների մասին է։
«Անշուշտ։ Եթե նայեք երկրորդ արդյունաբերական հեղափոխությանը, այն սկսվեց բոլորովին նոր տեխնոլոգիայով։ Դա էլեկտրաէներգիա արտադրելու տեխնոլոգիան էր։ Սա տեղի ունեցավ մոտ 100 տարի առաջ։ Սկզբում շատ քիչ երկրներ ունեին այն։ Դա Անգլիան էր՝ Մեծ Բրիտանիան, ապա այն սկսեց տարածվել։ Միացյալ Նահանգները նույնպես զարգացրեց այն, բայց երկար ժամանակ պահանջվեց, որպեսզի այն տարածվի այլ երկրներում։ Նրանք, ովքեր այն ավելի վաղ ունեին, ունեին առավելություն։ Նրանք էին, որ դա տարածեցին աշխարհի մնացած մասում։ Հայաստանը հիմա գտնվում է գործընթացի հենց սկզբում։ Ինչպես ասել եմ՝ մենք լինելու ենք աշխարհի լավագույն հինգ երկրներից՝ գրաֆիկական պրոցեսորների քանակով, ավելին, քան Եվրոպայի ցանկացած խոշոր երկիր։ Մենք ունենք այս առավելությունը, և կարող ենք այն օգտագործել հիմա՝ կարևոր լինելու աշխարհի մնացած մասի համար»,- մանրամասնել է Լեբարեդյանը։
Նրա խոսքով՝ աշխարհաքաղաքականության առումով հրաշալի է, որ տեսնում են, թե ինչպես է խաղաղություն հաստատվում Հարավային Կովկասում։
«Հայաստանի պատմության ընթացքում միշտ եղած թերությունն այն է, որ այն փոքր, դեպի ծով ելք չունեցող երկիր է լեռնային տարածաշրջանում՝ մեծ կայսրությունների խաչմերուկում, որոնք անընդհատ այն քանդել են։ Նույն այդ թերությունը մենք կարող ենք մեր առավելությունը դարձնել, եթե խելացի լինենք և սովորենք, թե ինչպես քայլել այս գծով։ Կայսրությունների խաչմերուկում գտնվելը հնարավորություն է։ Մենք կարող ենք լինել կայսրություններին կապող օղակ։ Մենք կարող ենք լինել աշխարհի կապող օղակ։ Մենք միշտ եղել ենք Արևելքի և Արևմուտքի միջև կապող օղակը։ Մենք Մետաքսի ճանապարհի կենտրոնն ենք։ Մենք կարող ենք փոխանակել մեր կարողությունները այլ երկրներից մեզ անհրաժեշտ բաների հետ։ Մենք կարող ենք նրանց էներգիան բերել մեր երկիր և կարող ենք արտահանել գիտելիքներ։ Սա մեզ կարևոր է դարձնում ոչ միայն մեզ, այլ նաև ուրիշների համար։ Հիմնականում սա մեզ համար խաղաղություն, բարգավաճում ունենալու նախապայմանն է։ Եթե դուք կարևոր չեք ուրիշների համար, ապա ինչո՞ւ նրանք պետք է գան ձեզ օգնելու։ Մենք պետք է մեզ կարևոր դարձնենք, և ահա թե ինչպես ենք մենք դա անում»,- ասել է Լեբարեդյանը։
2025 թվականի հունիսին հայտարարվել էր, որ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության, NVIDIA-ի, Firebird-ի և Team Group-ի համագործակցությամբ կառուցվելու է արհեստական բանականության (ԱԲ) լուծումներով աշխատող՝ տարածաշրջանի ամենահզոր սուպերհամակարգչային և տվյալների մշակման կենտրոնը: Առաջին փուլի համար հայտարարվել էր 500 միլիոն դոլար ներդրումների մասին։ 2026-ի փետրվարի 10-ին Firebird-ը և ԱՄՆ կառավարությունը պաշտոնապես հայտարարել էին, որ մեկնարկում է նախագծի երկրորդ փուլը, ներդրումների ծավալը հասնելու է շուրջ 4 միլիարդ դոլարի։ Տարեվերջին նախատեսվում է գործարկել երկրորդ փուլի համար հայտարարված 50 հազար GPU-ները։

Армения в сфере ИИ обладает огромным потенциалом, способным сделать ее важной для мира - вице-президент NVIDIA
Вице-президент американской компании NVIDIA, занимающейся разработкой видеокарт и процессоров, Рев Лебаредян считает, что Армения обладает огромным потенциалом для прогресса в области искусственного интеллекта (ИИ).
Как сообщает Арменпресс в беседе с журналистами Рев Лебаредян подчеркнул, что на данный момент никто еще не знает, как использовать искусственный интеллект и как идти в ногу с его развитием.
«Поскольку это новая и очень быстро развивающаяся область, весь мир в этом отношении стал очень равным. Каждый человек и каждая страна сейчас в безвестности. Это возможность для всех. Каждый в Армении, кто хочет заниматься ИИ и стать специалистом в этой области, имеет равные возможности с теми, кто находится в Соединенных Штатах и в любой точке мира. Только вы решаете, делать это или нет», — сказал Лебаредян.
В отношении доступа к ИИ он подчеркнул важность наличия соответствующей инфраструктуры.
По его словам, Армения обладает огромным потенциалом для прогресса в области ИИ. «И от нас зависит, воспользуемся мы этой возможностью или нет, воспользуемся мы ею или упустим ее», — подчеркнул Лебаредян.
Он с сожалением отметил, что из-за исторических событий ему не довелось родиться на родине, но он приехал в Армению, как только появилась такая возможность. «Я считаю ее своей страной, я даже получил здесь гражданство. Я верю в Армению, верю в ее возможности и ум. Я верю, что мы трудолюбивы, заботимся о людях и обладаем высокими ценностями, и я верю, что мы можем внести свой вклад в развитие мира. Думаю, вы уже видите этому доказательство. Именно благодаря природной трудовой этике и любознательности армян мы начинаем делать что-то новое. Сейчас мы видим объединение. Мы объединяем все эти возможности, и когда у нас будет стратегия, в которой каждый сможет участвовать и двигаться в одном направлении, результат будет многократно лучше. Тогда мы будем двигаться вперед быстрее всех остальных», — сказал он.
Лебаредян согласен с наблюдением, что возможности ИИ заключаются не только в науке и технологиях, но и в геополитической мощи, новых возможностях.
«Конечно. Если посмотреть на вторую промышленную революцию, она началась с совершенно новой технологии. Это была технология выработки электроэнергии. Это произошло около 100 лет назад. Сначала ею обладали очень немногие страны. Это были Англия, Великобритания, затем она начала распространяться. Соединенные Штаты также разработали ее, но потребовалось много времени, чтобы она распространилась на другие страны. Те, кто раньше стал обладать ею, получили преимущество. Именно они распространили ее по всему миру. Армения сейчас находится в самом начале этого процесса. Как я уже сказал, мы войдем в пятерку ведущих стран мира по количеству графических процессоров, больше, чем любая крупная страна Европы. У нас есть это преимущество, и мы можем использовать его сейчас, чтобы быть важными для остального мира», — пояснил Лебаредян.
По его словам, с точки зрения геополитики замечательно видеть, как на Южном Кавказе устанавливается мир.
«Недостаток Армении на протяжении всей её истории всегда заключался в том, что это - небольшая, не имеющая выхода к морю страна, расположенная в горном регионе, на перекрестке великих империй, которые неоднократно её разрушали. Мы можем превратить этот недостаток в преимущество, если будем умны и научимся балансировать на этой грани. Расположение на перекрестке империй — это возможность. Мы можем стать связующим звеном между империями. Мы можем стать связующим звеном между миром. Мы всегда были связующим звеном между Востоком и Западом. Мы — центр Шелкового пути. Мы можем обменивать свои возможности на то, что нам нужно от других стран. Мы можем привнести их энергию в нашу страну и экспортировать знания. Это делает нас важными не только для себя, но и для других. В сущности, это необходимое условие для мира и процветания. Если ты не важен для других, то зачем им приходить тебе на помощь? Нам нужно сделать себя важными, и вот как мы это делаем», — сказал Лебаредян.
В июне 2025 года было объявлено, что правительство Республики Армения, NVIDIA, Firebird и Team Group построят самый мощный в регионе суперкомпьютерный и вычислительный центр, работающий на основе решений в области искусственного интеллекта. На первый этап были объявлены инвестиции в размере 500 миллионов долларов. 10 февраля 2026 года Firebird и правительство США официально объявили о запуске второго этапа проекта, объем инвестиций которого достигнет около 4 миллиардов долларов. Планируется к концу года запустить 50 тысяч графических процессоров, заявленных для второго этапа.