Ալեն Սիմոնյանը դրական է գնահատել իր հանդիպումն ադրբեջանցի գործընկերոջ հետ
Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը դրական է գնահատել իր հանդիպումն Ադրբեջանի խորհրդարանի նախագահ Սահիբա Գաֆարովայի հետ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Ալեն Սիմոնյանն այդ մասին ասել է հանդիպումից հետո ադրբեջանական Real TV-ին տված հարցազրույցում։
«Հանդիպումը լավ է անցել, տարաձայնություններ չեն եղել։ Հնարավոր է, որ Դուք զարմանաք, բայց տարաձայնություններ չկան։ Կան փոխըմբռնում, համագործակցություն և ապագայի պլաններ։ Քննարկումների ժամանակ մենք խոչընդոտների չենք բախվել, և ես հույս ունեմ, որ խոչընդոտներ չեն էլ լինի»,- ասել է Սիմոնյանը։
Անդրադառնալով Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաստատված առևտրատնտեսական կապերին՝ Ալեն Սիմոնյանն ընդգծել է փոխադարձ առևտուրը զարգացնելու անհրաժեշտությունը։ «Ես երկար ժամանակ է, ինչ ասում եմ՝ մեզ առևտուր է պետք։ Ես կարծում եմ, որ մենք պետք է ընդլայնենք այդ համագործակցությունը։ Որքան գիտեմ, գործարարները, կառավարությունները և համապատասխան կառույցներն արդեն աշխատում են այդ ուղղությամբ, և դա շատ լավ է։ Հարկավոր է շարունակել խորացնել այդ աշխատանքը՝ ի շահ երկու երկրների»,- նշել է ՀՀ ԱԺ նախագահը։

Спикер парламента Армении положительно оценил свою встречу с азербайджанским коллегой
Председатель Национального Собрания Армении Ален Симонян положительно оценил свою встречу с председателем парламента Азербайджана Сахибой Гафаровой.
Как сообщает Арменпресс, об этом Ален Симонян сказал в интервью азербайджанскому телеканалу «Real TV» после встречи.
«Встреча прошла хорошо, разногласий не было. Возможно, вы удивитесь, но разногласий нет. Есть взаимопонимание, сотрудничество и планы на будущее. В ходе обсуждений мы не столкнулись ни с какими препятствиями, и я надеюсь, что их не будет и в будущем», — сказал Симонян.
Коснувшись установленных между Арменией и Азербайджаном торгово-экономических связей, Ален Симонян подчеркнул необходимость развития взаимной торговли.
«Я уже долгое время говорю, что нам нужна торговля. Я думаю, что мы должны расширять это сотрудничество. Насколько мне известно, бизнесмены, правительства и соответствующие структуры уже работают в этом направлении, и это очень хорошо. Необходимо продолжать углублять эту работу на благо обеих стран», — отметил спикер НС Армении.