Փաշինյանը թվարկեց 2018 թվականի հեղափոխությունից հետո արձանագրված տնտեսական հաջողությունները
2018-2025 թվականների ընթացքում Հայաստանի կառավարությունը 1 տրլն 410 մլրդ դրամի աջակցության ծրագրեր է իրականացրել Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների համար՝ այդ գումարը վերադարձնելով նրանց:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Ազգային ժողովում հայտարարեց Հայաստանի վարչապետը՝ ներկայացնելով 2018 թվականի հեղափոխությունից հետո արձանագրված հաջողությունները:
«2021-2025 թվականներին ՀՀ համախառն ներքին միջին տարեկան աճը կազմել է 7.9 տոկոս: Նույն ժամանակաշրջանում աշխարհում միջին տնտեսական աճը կազմել է 4.1 տոկոս: ԵԱՏՄ-ում նույն ժամանակաշրջանում միջին տնտեսական աճը կազմել է 3.1 տոկոս»,- ասաց վարչապետը:
2025 թվականի պետական բյուջեի եկամուտները 2017 թվականի ցուցանիշից ավելի են 2.3 անգամ կամ 4.3 մլրդ դոլարով:
«Այս 4.3 մլրդ դոլարը որտեղի՞ց հայտնվեց, հայտնվեց այդ բոլոր գողանալու սողանցքները հատիկ-հատիկ ու համբերատար փակելու շնորհիվ»,- նշեց Նիկոլ Փաշինյանը:
Հայաստանի վարչապետը նշեց, որ կապիտալ ծախսերը՝ 2017 թվականի համեմատ, 2025 թվականին աճել են 2.9 անգամ:
«Հայաստանում ստեղծվել է 288 հազար աշխատատեղ: Միջին ամսական եկամուտը 2017 թվականի համեմատ աճել է 87 տոկոսով, համախառն գնաճը նույն ժամանակաշրջանում կազմել է 29 տոկոս։ Այս թվերը ցույց են տալիս, որ 2017 թվականի համեմատ աշխատող մարդիկ 55 և ավելի տոկոսով ավելի լավ են ապրում: 2018-2025 թվականների ընթացքում 1 տրլն 410 մլրդ դրամի աջակցության ծրագրեր ենք իրականացրել, տարբեր ծրագրերով այդ գումարը վերադարձրել ենք Հայաստանի քաղաքացիներին»,- ասաց վարչապետը:
Վարչապետն ընդգծեց՝ նաև թվարկված հաջողություններին հասնելու համար է 2018 թվականին իրականացվել ոչ բռնի, թավշյա հեղափոխությունը:

He told lawmakers that since first taking office in 2018 and throughout 2025, his government has implemented 1 trillion 410 billion drams in support programs for citizens of Armenia by returning these funds to them.
Armenia’s average annual GDP growth between 2021 and 2025 stood at 7.9%, Prime Minister Nikol Pashinyan said during the debate of the 2025 report of the 2021-2026 action plan.
During the same period, he noted, global average economic growth was 4.1%, while the average growth rate among Eurasian Economic Union (EAEU) members was 3.1%.
The prime minister also said that Armenia’s 2025 state budget revenues are 2.3 times higher than in 2017, or by $4.3 billion.
“Where did this $4.3 billion come from? It came from patiently and one by one closing all the loopholes for theft,” Pashinyan said.
The prime minister of Armenia noted that capital expenditures in 2025 have increased 2.9 times compared to 2017.
“In Armenia, 288,000 jobs have been created. The average monthly income has increased by 87% compared to 2017, while cumulative inflation over the same period was 29%. These figures show that compared to 2017, employed people are living 55% better lives. Between 2018 and 2025, we implemented support programs worth 1 trillion 410 billion drams, returning this amount to the citizens of Armenia through various programs,” he said.
Pashinyan added that the “2018 non-violent, velvet revolution was also carried out in order to achieve these results.”