Փաշինյանը թվարկեց 2018 թվականի հեղափոխությունից հետո արձանագրված տնտեսական հաջողությունները
2018-2025 թվականների ընթացքում Հայաստանի կառավարությունը 1 տրլն 410 մլրդ դրամի աջակցության ծրագրեր է իրականացրել Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների համար՝ այդ գումարը վերադարձնելով նրանց:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Ազգային ժողովում հայտարարեց Հայաստանի վարչապետը՝ ներկայացնելով 2018 թվականի հեղափոխությունից հետո արձանագրված հաջողությունները:
«2021-2025 թվականներին ՀՀ համախառն ներքին միջին տարեկան աճը կազմել է 7.9 տոկոս: Նույն ժամանակաշրջանում աշխարհում միջին տնտեսական աճը կազմել է 4.1 տոկոս: ԵԱՏՄ-ում նույն ժամանակաշրջանում միջին տնտեսական աճը կազմել է 3.1 տոկոս»,- ասաց վարչապետը:
2025 թվականի պետական բյուջեի եկամուտները 2017 թվականի ցուցանիշից ավելի են 2.3 անգամ կամ 4.3 մլրդ դոլարով:
«Այս 4.3 մլրդ դոլարը որտեղի՞ց հայտնվեց, հայտնվեց այդ բոլոր գողանալու սողանցքները հատիկ-հատիկ ու համբերատար փակելու շնորհիվ»,- նշեց Նիկոլ Փաշինյանը:
Հայաստանի վարչապետը նշեց, որ կապիտալ ծախսերը՝ 2017 թվականի համեմատ, 2025 թվականին աճել են 2.9 անգամ:
«Հայաստանում ստեղծվել է 288 հազար աշխատատեղ: Միջին ամսական եկամուտը 2017 թվականի համեմատ աճել է 87 տոկոսով, համախառն գնաճը նույն ժամանակաշրջանում կազմել է 29 տոկոս։ Այս թվերը ցույց են տալիս, որ 2017 թվականի համեմատ աշխատող մարդիկ 55 և ավելի տոկոսով ավելի լավ են ապրում: 2018-2025 թվականների ընթացքում 1 տրլն 410 մլրդ դրամի աջակցության ծրագրեր ենք իրականացրել, տարբեր ծրագրերով այդ գումարը վերադարձրել ենք Հայաստանի քաղաքացիներին»,- ասաց վարչապետը:
Վարչապետն ընդգծեց՝ նաև թվարկված հաջողություններին հասնելու համար է 2018 թվականին իրականացվել ոչ բռնի, թավշյա հեղափոխությունը:

Пашинян перечислил экономические успехи, достигнутые после революции 2018 года
В период с 2018 по 2025 год правительство Армении реализовало программы поддержки граждан Республики Армения на сумму 1 триллион 410 миллиардов драмов, вернув им эту сумму.
Как сообщает Арменпресс, об этом заявил премьер-министр Армении в Национальном Собрании, представляя успехи, достигнутые после революции 2018 года.
«В 2021-2025 годах среднегодовой рост валового внутреннего продукта Республики Армения составил 7,9 процента. За тот же период средний экономический рост в мире составил 4,1 процента. За тот же период средний экономический рост в ЕАЭС составил 3,1 процента», — сказал премьер-министр.
Доходы государственного бюджета на 2025 год в 2,3 раза выше показателя 2017 года, или на 4,3 миллиарда долларов.
«Откуда взялись эти 4,3 миллиарда долларов? Они появились благодаря терпеливому и постепенному закрытию всех этих лазеек для воровства», — сказал Никол Пашинян.
Премьер-министр Армении отметил, что капитальные затраты в 2025 году увеличились в 2,9 раза по сравнению с 2017 годом.
«В Армении было создано 288 тысяч рабочих мест. Среднемесячный доход вырос на 87 процентов по сравнению с 2017 годом, а валовая инфляция за тот же период составила 29 процентов. Эти цифры показывают, что по сравнению с 2017 годом жизнь работающих людей улучшилась на 55 процентов и более. В период с 2018 по 2025 год мы реализовали программы поддержки на сумму 1 триллион 410 миллиардов драмов и вернули эту сумму гражданам Армении через различные программы», — сказал премьер-министр.
Премьер-министр подчеркнул, что также для достижения перечисленных успехов в 2018 году была проведена ненасильственная, бархатная революция.