Իրանում ռազմական գործողությունները վնաս են հասցնում համաշխարհային տնտեսությանը. Թրամփ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Իրանում ռազմական գործողությունները և դրան հաջորդող Հորմուզի նեղուցի շրջափակումը հարված կհասցնեն համաշխարհային տնտեսությանը, բայց այն հետագայում լիովին կվերականգնվի։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա ասել է Fox Businеss-ի հետ հարցազրույցում:
«Հարված կհասցվի։ Մենք արդեն վեց շաբաթ է՝ անցնում ենք այս ամենի միջով։ Հարված (տնտեսությանը) կլինի, բայց այն, կարծում եմ, լիովին կվերականգնվի», - ասել է նա Fox Business հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում։
Թրամփը նաև համոզված է, որ նավթի ու գազի գները կնվազեն մինչև նոյեմբերին կայանալիք ԱՄՆ միջանկյալ ընտրությունները:
«Ես կարծում եմ՝ մինչև միջանկյալ ընտրությունները դրանք կլինեն այնքան, որքան մինչև այս, գուցե՝ ավելի ցածր», - նշել է Միացյալ Նահանգների նախագահը։

Военные действия в Иране нанесут удар по мировой экономике: Трамп
Президент США Дональд Трамп заявил, что военные действия в Иране и последующая блокада Ормузского пролива нанесут удар по мировой экономике, но после она восстановится. Как сообщает “Арменпресс”, это он заявил в интервью Fox Business.
“Будет нанесен удар... Ну, смотрите, будет удар, потому что, знаете, мы сейчас проходим через это уже шесть недель... Будет удар (по экономике), но экономика, думаю, полностью восстановится”, — сказал он в интервью Fox Business.
Трамп также уверен, что цены на нефть и газ упадут к моменту проведения промежуточных выборов в США в ноябре.
“Я думаю, что к промежуточным выборам они будут намного ниже, как и раньше, может быть, даже ниже”, — отметил президент США.