Իրանում հարվածների է ենթարկվել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մշակութային ժառանգության 160 օբյեկտ
Իրանում մշակութային ժառանգության շուրջ 160 օբյեկտ հարվածների է ենթարկվել ԱՄՆ-ի և Իսրայելի ռմբակոծությունների ժամանակ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությանը տված հարցազրույցում այս մասին հայտնել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հարցերով Իրանի ազգային հանձնաժողովի գլխավոր քարտուղար Հասան Ֆիրտուսին։
«Հարվածների է ենթարկվել շուրջ 160 մշակութային ժառանգության օբյեկտ, որոնք արտացոլում են ժամանակակից Իրանի քաղաքակրթությունը, պատմությունը և աշխարհագրությունը», - ասել է Ֆիրտուսին։
Նրա խոսքով՝ անբարենպաստ իրադրության պատճառով ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ներկայացուցիչները դեռևս չեն կարողացել միջազգային առաքելություններ ուղարկել երկիր՝ վնասը գնահատելու համար։

В Иране пострадали 160 объектов культурного наследия ЮНЕСКО
Около 160 объектов культурного наследия в Иране пострадали в результате бомбардировок США и Израиля. Об этом сообщило агентство Арменпресс генеральный секретарь Иранской национальной комиссии по делам ЮНЕСКО Хасан Фиртуси в интервью РИА Новости.
«Пострадали около 160 объектов культурного наследия, отражающих цивилизацию, историю и географию современного Ирана», — сказал Фиртуси.
По его словам, из-за неблагоприятной ситуации представители ЮНЕСКО пока не смогли направить в страну международные миссии для оценки ущерба.