Ղալիբաֆն արձագանքել է Թրամփի սպառնալիքներին
Իրանի խորհրդարանի խոսնակ Մոհամմադ Բաղեր Ղալիբաֆը, որը գլխավորում էր իրանական պատվիրակությունը Պակիստանում ԱՄՆ-ի հետ բանակցություններում, երկիր վերադառնալուց հետո հայտարարություն է տարածել՝ նշելով, որ իրենք չեն տրվի որևէ սպառնալիքի։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նրա հայտարարությունը հրապարակել են իրանական լրատվամիջոցները։
Հորմուզի նեղուցը շրջափակելու մասին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի ավելի վաղ արված մեկնաբանություններին ի պատասխան՝ նա նշել է, որ «նման սպառնալիքները որևէ ազդեցություն չունեն իրանցիների վրա»։
«Եթե դուք կռվեք, մենք կկռվենք, եթե դուք տրամաբանական առաջարկ անեք, մենք տրամաբանական պատասխան կտանք», - ասել է Ղալիբաֆը՝ դիմելով Թրամփին։
«Մենք չենք տրվի որևէ սպառնալիքի։ Եթե ​​նրանք կրկին փորձեն մեր վճռականությունը, մենք նրանց ավելի մեծ դաս կտանք», - հավելել է պաշտոնյան։
Ղալիբաֆը հիշեցրել է, որ Թեհրանը հենց սկզբից ասել է, որ «չի վստահում ամերիկացիներին», և որ նրանք պետք է «վաստակեն» Իրանի վստահությունը, քանի որ մեկ տարուց էլ պակաս ժամանակահատվածում բանակցությունների ընթացքում երկու անգամ հարձակվել են Իրանի վրա։
2026 թ․ փետրվարի 28-ին սկսված պատերազմը և 2025 թ. հունիսի 12-օրյա պատերազմը սկսվել են այն ժամանակ, երբ Թեհրանն ու Վաշինգտոնը բանակցություններ էին վարում Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ։
Իրանը և ԱՄՆ-ն երկշաբաթյա հրադադար են հայտարարել ապրիլի 8-ի գիշերը, սակայն Իսլամաբադում 21 ժամ տևած բանակցություններն ապրիլի 12-ին ավարտվել են առանց որևէ համաձայնության։
Ավելի ուշ ԱՄՆ-ն հայտարարել է, որ զինված ուժերը ապրիլի 13-ին կսկսեն իրանական նավահանգիստների շրջափակումը, սակայն չեն խոչընդոտի Հորմուզի նեղուցով նավարկող այն նավերին, որոնք չեն մտել և դուրս չեն եկել իրանական նավահանգիստներից։

Галибаф отреагировал на угрозы Трампа
Спикер иранского парламента Мохаммад Багер Галибаф, возглавлявший иранскую делегацию на переговорах с США в Пакистане, после возвращения в страну выступил с заявлением, отметив, что они не поддадутся никаким угрозам. По сообщению Арменпресс, его заявление было опубликовано иранскими СМИ.
В ответ на ранее сделанные комментарии президента США Дональда Трампа о блокаде Ормузского пролива он отметил, что «такие угрозы не возымеют эффекта на иранцев».
«Если вы будете бороться, мы будем бороться; если вы выдвинете логичное предложение, мы дадим логичный ответ», — сказал Галибаф, обращаясь к Трампу.
«Мы не поддадимся никаким угрозам. Если они снова проверят нашу решимость, мы преподадим им более серьезный урок», — добавил он.
Галибаф напомнил, что Тегеран с самого начала заявлял, что «не доверяет американцам» и что они, дважды атаковавшие Иран менее чем за год во время переговоров, должны «заслужить» доверие Ирана.
Война, в конце февраля 2026 года, и 12-дневная война в июне 2025 года начались, когда Тегеран и Вашингтон вели переговоры по иранской ядерной программе.
Иран и Соединенные Штаты объявили о двухнедельном прекращении огня в ночь на 8 апреля, но 21-часовые переговоры в Исламабаде завершились без достижения какого-либо соглашения 12 апреля.
Позже США объявили, что военные начнут блокаду иранских портов 13 апреля, но не будут вмешиваться в движение судов, проходящих через Ормузский пролив, которые не заходили в иранские порты и не покидали их.