ՎԶԵԲ-ը ընդհանուր 5 մլրդ եվրո ներդրումներ է նախատեսում Մերձավոր Արևելքում հակամարտությունից տնտեսապես տուժած երկրներում, այդ թվում՝ Հայաստանում
Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը (ՎԶԵԲ/EBRD) նախատեսում է 2026 թվականին ընդհանուր առմամբ շուրջ 5 միլիարդ եվրոյի ներդրումներ ուղղել այն տնտեսություններին, որոնք տուժել են Մերձավոր Արևելքի հակամարտությունից։ Երկրների թվում է նաև Հայաստանը։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ բանկի հայտարարության համաձայն՝ Հայաստանը ներառված է այն երկրների շարքում, որոնք անմիջականորեն չեն հանդիսանում հակամարտության կողմ, սակայն ենթարկվում են դրա տնտեսական ազդեցությանը՝ որպես տարածաշրջանային շղթայի մաս։
Նշվում է, որ հակամարտության հետևանքները արտահայտվում են առևտրային ուղիների խափանումներով, էներգետիկ և հումքային շոկերով, ներդրումային վստահության նվազմամբ և սոցիալ-տնտեսական ճնշումների աճով։
ՎԶԵԲ-ը հայտարարել է, որ հակամարտության արձագանքման իր ծրագիրը կներառի ֆինանսական հաստատությունների աջակցություն, մասնավոր հատվածի կայունության ապահովում և ենթակառուցվածքների զարգացում, ինչից կարող է օգտվել նաև Հայաստանը։
Բանկի նախագահ Օդիլ Ռենո-Բասսոն ընդգծել է, որ ՎԶԵԲ-ը պատրաստ է ակտիվացնել իր ներգրավվածությունը նման իրավիճակներում։
«Անորոշության աճի պայմաններում մենք ուժեղացնում ենք մեր ներգրավվածությունը՝ պահպանելով առողջ բանկային հիմունքները։ Մենք այստեղ ենք՝ աջակցելու մեր գործընկեր երկրների տնտեսություններին, հաճախորդներին և մարդկանց դժվար ժամանակներում»,- նշել է նա։
Ծրագրի շրջանակում նախատեսվում է նաև ուժեղացնել էներգետիկ անվտանգությունը, աջակցել բիզնեսին՝ շուկայի տատանումներին դիմակայելու համար, ինչպես նաև ներդրումներ կատարել ենթակառուցվածքներում և թվային լուծումներում։
ՎԶԵԲ-ը շեշտում է, որ աջակցությունը կուղղվի նաև աշխատատեղերի պահպանմանը, ֆինանսական հասանելիության ընդլայնմանը և խոցելի խմբերի պաշտպանությանը։
Բանկը հավելել է, որ ներդրումների ծավալը կլինի պահանջարկով պայմանավորված՝ հաշվի առնելով իրավիճակի արագ փոփոխվող բնույթը։
ՎԶԵԲ-ը նախատեսում է իր ծրագրերը իրականացնել նաև միջազգային գործընկերների հետ համագործակցությամբ՝ ապահովելու տնտեսությունների դիմակայունությունն ու կայուն զարգացումը։

EBRD plans €5 billion investment for economies hit by Middle East conflict, including Armenia
The European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) plans to invest around €5 billion in 2026 in economies affected by the conflict in the Middle East, including Armenia.
According to the bank, Armenia is among the countries not directly involved in the conflict but still exposed to its economic fallout as part of the wider regional chain.
The EBRD said the impact is being felt through disrupted trade routes, energy and commodity shocks, weaker investor confidence, and rising socio-economic pressure.
The bank said its conflict response programme will include support for financial institutions, measures to strengthen private-sector resilience, and investment in infrastructure — areas from which Armenia could also benefit.
EBRD President Odile Renaud-Basso said the bank is prepared to deepen its engagement in countries facing this kind of pressure.
“In a context of growing uncertainty, we are increasing our engagement while maintaining sound banking principles. We are here to support the economies, clients and people of our partner countries in difficult times,” she said.
Under the programme, the EBRD also plans to strengthen energy security, support businesses facing market volatility, and invest in infrastructure and digital solutions.
The bank said its support will also focus on preserving jobs, expanding access to finance, and protecting vulnerable groups.
It added that the scale of investment will remain demand-driven, given the fast-changing nature of the situation.
The EBRD said it will implement the programme in cooperation with international partners to help support economic resilience and sustainable development.