Մակրոնը Փեզեշքիանի և Թրամփի հետ զրույցում կոչ է արել հրադադարը տարածել նաև Լիբանանի վրա
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հեռախոսազրույցներ է ունեցել Իրանի և ԱՄՆ-ի իր պաշտոնակիցներ Մասուդ Փեզեշքիանի և Դոնալդ Թրամփի հետ՝ ասելով նրանց, որ հրադադարի որոշումը «հնարավոր ամենալավ» որոշումն էր և կոչ անելով այն տարածել Լիբանանի վրա։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա գրել է X հարթակում։
«Ես հույս հայտնեցի, որ հրադադարը լիովին կպահպանվի հակամարտող կողմերից յուրաքանչյուրի կողմից՝ առճակատման բոլոր հատվածներում, այդ թվում՝ Լիբանանում։ Սա անհրաժեշտ պայման է, որ հրադադարը լինի հավաստի և երկարատև», - գրել է նա։
Մակրոնը հավելել է, որ ցանկացած համաձայնագիր պետք է հասցեագրի Իրանի միջուկային և բալիստիկ հրթիռային ծրագրերի, նրա տարածաշրջանային քաղաքականության և Հորմուզի նեղուցով նավարկությունը խոչընդոտող գործողությունների հետ կապված մտահոգությունները։
Նա նաև նշել է, որ Ֆրանսիան իր դերը կկատարի այդ գործընթացում՝ Մերձավոր Արևելքում իր գործընկերների հետ սերտ համակարգմամբ։
Ըստ Մակրոնի՝ նա այս թեման քննարկել է Կատարի, Արաբական Միացյալ Էմիրությունների, Լիբանանի և Իրաքի առաջնորդների հետ իր զրույցներում։
Մեկ այլ գրառման մեջ Մակրոնը հայտնել է Լիբանանի նախագահ Ժոզեֆ Աունի և վարչապետ Նավաֆ Սալամի հետ իր զրույցի մասին։ Նա խստորեն դատապարտել է Իսրայելի հարվածները Լիբանանին, որոնք մեծ զոհերի պատճառ են դարձել, և իր աջակցությունն է հայտնել այդ երկրին։
«Դրանք ուղիղ սպառնալիք են ներկայացնում ձեռք բերված հրադադարի կայունության համար։ Այն պետք է լիովին տարածվի Լիբանանի վրա։ Ես վերահաստատեցի Լիբանանի տարածքային ամբողջականությունը պահպանելու անհրաժեշտությունը և Ֆրանսիայի վճռականությունն՝ աջակցելու Լիբանանի իշխանությունների ջանքերին՝ պաշտպանելու երկրի ինքնիշխանությունը և իրականացնելու «Հեզբոլլահ»-ի զինաթափման ծրագիրը», - գրել է Ֆրանսիայի նախագահը։
ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև ձեռք բերված երկշաբաթյա հրադադարի համաձայնությունից հետո Իսրայելը հայտարարել է, որ այն չի տարածվի Լիբանանի վրա։

Macron condemns Israeli strikes, stressing Lebanon must be included in ceasefire
French President Emmanuel Macron said on Wednesday he told the leaders of Iran and the United States that he hoped a ceasefire between them would be respected in Lebanon and across "all areas of confrontation", as Israeli strikes continued to hit Beirut.
The U.S. and Iran on Tuesday agreed to a two-week ceasefire, but Israel on Wednesday killed more than 250 people in its heaviest strikes on Lebanon since fighting with Hezbollah broke out last month.
Israel and the U.S. have said Lebanon was not part of the ceasefire with Iran, although Pakistan, a key intermediary in the ceasefire talks, said the truce would include Beirut, Reuters reported.
Iran has told intermediaries that Lebanon must be included in any ceasefire agreement with the U.S. and Israel, Reuters reported citing sources familiar with Iran's position.
Macron said he spoke to Iranian President Massoud Pezeshkian and U.S. President Donald Trump on Wednesday and conveyed to them that including Lebanon was "a necessary condition for the ceasefire to be credible and lasting". He added that any deal between the countries must address concerns raised by Iran's nuclear and ballistic missile programs, as well as its regional policy and its actions obstructing navigation through the Strait of Hormuz.
Macron also spoke to Lebanese President Joseph Aoun and Prime Minister Nawaf Salam and condemned Israel's "indiscriminate strikes", which he said pose a threat to the sustainability of the ceasefire.
"I reiterated the need to preserve Lebanon’s territorial integrity and France’s determination to support the efforts of the Lebanese authorities to uphold the country’s sovereignty and implement the Hezbollah disarmament plan," Macron added on X.