ՊՆ մամուլի քարտուղարն արձագանքել է Հայկ Սարգսյանի հայտարարություններին
Հայաստանի Հանրապետության ՊՆ մամուլի քարտուղար Արամ Թորոսյանը ֆեյսբուքյան գրառմամբ արձագանքել է Ազգային ժողովի պատգամավոր Հայկ Սարգսյանի՝ Պաշտպանության նախարարությունում տիրող իրավիճակի մասին հայտարարություններին։
«Արմենպրես»-ը ՊՆ մամուլի քարտուղարի գրառումն ամբողջությամբ ներկայացնում է ստորև․
«Երեկ լրագրողների հետ ճեպազրույցի ընթացքում ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավոր Հայկ Սարգսյանը հնչեցրել է տարաբնույթ հայտարարություններ «պաշտպանության նախարարությունում տիրող իրավիճակի մասին», ինչի կապակցությամբ հարկ ենք համարում հայտնել, որ պատգամավորի պնդումն առ այն, թե իբր 2024 թվականին՝ փակ նիստերից մեկի ժամանակ, տեղի է ունեցել թոքաբորբի հետևանքով զինծառայողի մահվան պատճառների մասին քննարկում, ապատեղեկատվություն է:
Հավելենք, որ 2024 թվականին զինված ուժերում թոքաբորբի հետևանքով մահացության որևէ դեպք առհասարակ չի արձանագրվել:
2023 թվականից սկսած իրականացվող պատվաստումային գործընթացի, ինչպես նաև հիվանդների վաղ հայտնաբերման ու պատշաճ բուժօգնության կազմակերպման արդյունքում՝ ընդհանուր հիվանդացության մեջ թոքաբորբով հիվանդացության մակարդակը զգալիորեն նվազել է՝ յուրաքանչյուր տարի 8-13 %, ինչպես նաև էականորեն նվազել է թոքաբորբի պատճառով ծանր և ծայրահեղ ծանր դեպքերի թվաքանակը:
Հաջորդիվ պատգամավորը հնչեցրել է զորակոչի և զորահավաքի վերաբերյալ ենթադրյալ թվեր, ինչի կապակցությամբ անհրաժեշտ ենք համարում ընդգծել, որ զորակոչի պլանավորման և թվաքանակի վերաբերյալ տվյալները դասվում են գաղտնագրման ենթակա տեղեկությունների շարքին:
Առիթ ենք ունեցել նաև նշելու, որ 2022 թվականի համեմատ՝ 2025 թվականին զորակոչվածների թվաքանակն ավելացել է 25,3 %:
Նմանատիպ ապատեղեկատվությունը կարող է հասարակության մեջ առաջացնել անհարկի անհանգստություն և ձևավորել թյուր պատկերացում զինված ուժերում առկա պայմանների վերաբերյալ:
Նաև հայտարարում ենք, որ զինծառայողների հիգիենայի ապահովումը մշտապես համապատասխան կառույցների ուշադրության կենտրոնում է»։

Пресс-секретарь Министерства обороны Армении отреагировал на заявления Айка Саргсяна
Пресс-секретарь Министерства обороны Республики Армения Арам Торосян в публикации на Facebook отреагировал на заявления депутата Национального Собрания Айка Саргсяна о ситуации в Министерстве обороны.
Ниже Арменпресс приводит полный текст сообщения пресс-секретаря Министерства обороны:
«Вчера на брифинге с журналистами депутат Национального Собрания Республики Армения Айк Саргсян сделал ряд заявлений о «ситуации в Министерстве обороны», в связи с чем мы считаем необходимым констатировать, что утверждение депутата о том, что в 2024 году на одном из закрытых заседаний якобы состоялось обсуждение причин смерти военнослужащего от пневмонии, является дезинформацией.
Добавим, что в 2024 году в вооруженных силах вообще не было зафиксировано ни одного случая смерти от пневмонии.
В результате проводимой с 2023 года вакцинации, а также раннего выявления больных и организации надлежащей медицинской помощи, заболеваемость пневмонией в общей заболеваемости значительно снизилась — на 8-13% ежегодно, а также значительно уменьшилось число тяжелых и крайне тяжелых случаев пневмонии.
Далее депутат озвучил предполагаемые данные о призыве и мобилизации, в связи с чем мы считаем необходимым подчеркнуть, что данные о планировании и числе призывников классифицируются как конфиденциальная информация.
Мы также имели возможность отметить, что число призывников в 2025 году увеличилось на 25,3% по сравнению с 2022 годом.
Подобная дезинформация может вызвать ненужное беспокойство в обществе и сформировать неверное представление об условиях в Вооруженных силах.
Мы также заявляем, что обеспечение гигиены военнослужащих всегда находится в центре внимания соответствующих структур».