Քաղաքացիական ենթակառուցվածքների վրա հարձակումներն արգելված են միջազգային իրավունքով. Ֆրանսիան վտանգավոր է համարում Իրանի շուրջ զարգացումները
Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարար Ժան-Նոել Բարոն հայտարարել է, որ քաղաքացիական և էներգետիկ ենթակառուցվածքների վրա հարձակումները «արգելված են պատերազմի կանոններով, միջազգային իրավունքով» և անկասկած կհանգեցնեն Իրանի կողմից պատասխան քայլերի։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Associated Press գործակալությունը, նախարարը ելույթ է ունեցել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի՝ Իրանին հնարավոր հարվածների համար երեքշաբթի երեկոյան սահմանված վերջնաժամկետից առաջ։
«Իրանում պատերազմի շրջանակներում դրանք անկասկած կհանգեցնեն սրացման նոր փուլի, պատասխան միջոցների, որոնք տարածաշրջանը և համաշխարհային տնտեսությունը կներքաշեն մի արատավոր շրջանի մեջ, որը խորապես մտահոգիչ է և, ամենից առաջ, չափազանց վնասակար մեր սեփական շահերի համար», - ասել է նախարարը ապրիլի 7-ի առավոտյան France Info հեռուստաընկերության եթերում։
«Մենք արդեն տեսնում ենք վառելիքի գների կտրուկ աճ։ Եթե Իրանի էներգետիկ օբյեկտները հարձակման ենթարկվեն, մենք կարող ենք ակնկալել պատասխան միջոցներ իրանական ռեժիմից, որոնք էլ ավելի կսրեն արդեն իսկ տագնապալի իրավիճակը», - հավելել է Ժան-Նոել Բարոն։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ ապրիլի 7-ի երեկոյան կհրամայի լայնածավալ հարձակումներ իրականացնել իրանական քաղաքացիական էլեկտրակայանների և կամուրջների վրա, եթե Թեհրանը չհամաձայնվի գործարքին, որը վերջ կտա ավելի քան 5 շաբաթ շարունակվող պատերազմին։
«Ամբողջ երկիրը կարող է ոչնչացվել մեկ գիշերվա ընթացքում, և այդ գիշերը կարող է լինել վաղը գիշերը»,- հայտարարել է Թրամփն ապրիլի 6-ին Սպիտակ տանը տեղի ունեցած ասուլիսի ընթացքում։ ԱՄՆ նախագահը հույս է հայտնել, որ ինքը ստիպված չի լինի գնալ այդ քայլին։

Нападения на гражданскую инфраструктуру запрещены международным правом: Франция считает события вокруг Ирана опасными
Министр иностранных дел Франции Жан-Ноэль Барро заявил, что нападения на гражданскую и энергетическую инфраструктуру «запрещены правилами ведения войны, международным правом» и, несомненно, приведут к ответным мерам со стороны Ирана.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Associated Press, министр выступил с таким заявлением до установленного президентом США Дональдом Трампом крайним сроком для возможных ударов по Ирану во вторник вечером.
«В рамках войны в Иране это, несомненно, приведет к новой фазе эскалации, ответным мерам, которые втянут регион и мировую экономику в порочный круг, вызывающий глубокую тревогу и, прежде всего, крайне вредный для наших собственных интересов», — заявил министр в эфире телеканала France Info утром 7 апреля.
«Мы уже наблюдаем резкое повышение цен на топливо. Если будут атакованы иранские энергетические объекты, можно ожидать ответных мер со стороны иранского режима, которые еще больше усугубят и без того тревожную ситуацию», — добавил Жан-Ноэль Барро.
Президент США Дональд Трамп заявил, что вечером 7 апреля он отдаст приказ о крупномасштабных атаках на иранские гражданские электростанции и мосты, если Тегеран не согласится на сделку, которая положит конец более чем пятинедельной войне.
«Вся страна может быть разрушена за одну ночь, и эта ночь может стать завтрашней», — сказал Трамп на пресс-конференции в Белом доме 6 апреля. Президент США выразил надежду, что ему не придется предпринимать такой шаг.