«Խաղաղության խորհուրդը» ակնկալում է, որ ՀԱՄԱՍ-ը կհամաձայնի Գազայի ապառազմականացման վերաբերյալ համաձայնագրին
Գազայի հատվածի վերակառուցման «Խաղաղության խորհուրդը» պահանջում է, որ պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ շարժումը մինչև այս շաբաթվա վերջ ավարտին հասցնի Գազայի ապառազմականացման վերաբերյալ համաձայնագիրը։ Այդ մասին տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
«Խաղաղության խորհուրդն» ակնկալում է, որ ՀԱՄԱՍ-ը գրեթե ամբողջությամբ զինաթափվի և կտրամադրի Գազայի հատվածի ստորգետնյա թունելային համակարգի քարտեզները։
Ապրիլի 7-ին Կահիրեում նախատեսվում է «Խաղաղության խորհրդի» և ՀԱՄԱՍ-ի ներկայացուցիչների հանդիպում՝ շաբաթվա վերջում ապառազմականացման համաձայնագիր կնքելու նպատակով։

"Совет мира" ждет от ХАМАС согласия на сделку о демилитаризации Газы
"Совет мира" по восстановлению сектора Газа требует от палестинского движения ХАМАС финализировать сделку о демилитаризации Газы к концу текущей недели. Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, об этом сообщает газета New York Times со ссылкой на четырех дипломатов, знакомых с переговорами.
"Совет мира" требует, чтобы ХАМАС финализировало соглашение о демилитаризации Газы к концу этой недели", - пишет издание.
Как отмечает газета, "Совет мира" ждет от ХАМАС практически полного разоружения, а также предоставления карт системы подземных туннелей в секторе Газа.
Ожидается, что представители "Совета мира" и ХАМАС встретятся в Каире 7 апреля с целью последующего заключения соглашения о демилитаризации к концу недели.