Նրանց համար քաղաքացին ապրանք է. վարչապետը՝ Կարապետյանի, Քոչարյանի ու Ծառուկյանի մասին
Հակակոռուպցիոն կոմիտեի կողմից բացահայտված ընտրակաշառքի  սխեմաներում քաղաքացիները դիտարկվում են որպես ապրանք։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում հրապարակված տեսանյութում այս մասին հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Հանրությունը երեկվանից քննարկում է Հակակոռուպցիոն կոմիտեի սենսացիոն բացահայտումը, որտեղ ի ցույց է դրվում «Տաշիր Սամոյի» կողմից կազմակերպված ընտրակաշառքների ցանցը։ Սակայն այս պատմության մեջ ուզում եմ ուշադրություն հրավիրել մի կարևոր հանգամանքի վրա։
Ձայնագրության մեջ խոսող անձանցից մեկը ասում է. «Ինչքան որ ես արել եմ, դա քեզ հալալ լինի, բայց այդ 180 հոգուն ես կտամ ուրիշին»։ Մյուսը պատասխանում է. «Ախպերս, ինչ տվել ենք քեզ, տուր, թող Կամոն բերի, ցավդ տանեմ, այդ 180-ն էլ տար տուր ՔՊ-ին, թող տան քեզ»։ Իսկ մյուսը նշում է. «Ես ՔՊ-ին չեմ տալու, ես գիտեմ՝ ում կտամ»։
Սա շատ կարևոր բացահայտում է, որը ցույց է տալիս Քոչարյան–Կարապետյան–Ծառուկյան ուժերի վերաբերմունքը Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացու նկատմամբ։ Նրանց համար մարդը, քաղաքացին ապրանք է, որը կարելի է «փաթեթավորել»՝ 50, 100, 180, 200 հազար դրամով և տարբեր միջնորդների միջոցով փոխանցել այս կամ այն քաղաքական ուժին»,- ասել է վարչապետը։
Փաշինյանը ընդգծել է, որ նման մոտեցումը չի համապատասխանում Հայաստանում տեղի ունեցած քաղաքական փոփոխություններին։
«Ուզում եմ հիշեցնել, որ 2018 թվականին Հայաստանի Հանրապետությունում տեղի է ունեցել փոփոխություն։ Սա ձեզ համար Նիժնի Տապրի գյուղ չէ, որտեղ կարող եք նման մեթոդներ կիրառել։
2026 թվականի հունիսի 7-ին դուք ստանալու եք Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացու պատասխանը։ Այն քաղաքացին, որին փորձում եք թվարկել, փաթեթավորել և վաճառել, ձեզ է փաթեթավորելու ու դնելու այն տեղը, որին արժանի եք։ Հայաստանի Հանրապետության համը ձեր բերանում է մնալու»,- եզրափակեց Փաշինյանը։
Ավելի վաղ, Հակակոռուպցիոն կոմիտեի հաղորդմամբ՝ օպերատիվ–հետախուզական միջոցառումների արդյունքում բացահայտվել է ընտրակաշառքի ենթադրյալ մեխանիզմ, որը, ըստ հրապարակված տվյալների, կապված է «Մեր ձևով» շարժման հետ, որի ղեկավարն է գործարար Սամվել Կարապետյանը։
Ըստ հաղորդագրության՝ Մեծամոր համայնքում բացված «Մեր ձևով» հասարակական կազմակերպության միջոցով քաղաքացիները ձևական գրանցվել են որպես աշխատակիցներ՝ իրականում ընտրողներ հավաքագրելու նպատակով, իսկ տրամադրվող գումարները ներկայացվել են որպես աշխատավարձ՝ քողարկելով ընտրակաշառքի տրամադրումը։

Для них гражданин — это товар: премьер-министр о Карапетяне, Кочаряне и Царукяне
В раскрытых Антикоррупционным комитетом схемах подкупа избирателей граждане рассматриваются в качестве товара. Как сообщает Арменпресс, об этом премьер-министр Армении Никол Пашинян в сказал видео, опубликованном на его странице в Facebook.
«Со вчерашнего дня общественность обсуждает сенсационное разоблачение Антикоррупционного комитета, в котором раскрывается организованная «Таширом Само» сеть подкупа избирателей. Однако в этой истории я хочу обратить внимание на важное обстоятельство», — сказал Пашинян.
Затем он привел цитату из разговора двух людей, запись которого была опубликована накануне Следственным комитетом. Эти два человека говорят о голосах избирателей примерно в таком тоне: «эти 180 [голосов] передай той партии», «с теми 180 [голосами] можешь сделать то-то».
«Это очень важное разоблачение, которое демонстрирует отношение сил Кочаряна-Карапетяна-Царукяна к гражданину Республики Армения. Для них человек, гражданин, — это товар, который можно «упаковать» за 50, 100, 180, 200 тысяч драмов и передать той или иной политической силе через различных посредников», — отметил премьер-министр.
Пашинян подчеркнул, что такой подход не соответствует политическим изменениям, которые произошли в Армении.
«Хочу напомнить, что в 2018 году в Республике Армения произошли изменения. Это вам не село «Нижние Тапры» [придуманное премьер-министром название несуществующего населенного пункта — ред.], где вы можете использовать подобные методы.
7 июня 2026 года вы получите ответ от гражданина Республики Армения. Гражданин, которого вы пытаетесь посчитать, упаковать и продать, упакует вас и поставит на то место, которого вы заслуживаете», — заключил Пашинян.
Ранее Антикоррупционный комитет сообщил, что в результате оперативно-следственных мероприятий был выявлен механизм подкупа избирателей, который, по опубликованным данным, связан с движением «По-нашему», лидером которого является бизнесмен Самвел Карапетян.
Согласно сообщению, через общественную организацию «По-нашему», открытую в районе Мецамор, граждане были официально зарегистрированы как сотрудники, а в действительности с целью вербовки избирателей, а предоставленные средства представлялись как заработная плата, маскируя предоставление подкупа избирателей.