Երևանում պետք է տարածքներ ազատել կանաչ գոտիների և խաղահրապարակների համար․ վարչապետը՝ ավտոտնակների ապամոնտաժման մասին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը քաղաքացիների հետ հանդիպման ընթացքում անդրադարձել է Երևանում ապօրինի կառուցված ավտոտնակների ապամոնտաժման խնդրին՝ ընդգծելով, որ այդ գործընթացը միտված է քաղաքում կանաչ տարածքների և երեխաների խաղահրապարակների ավելացմանը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ քաղաքացիներից մեկը բարձրացրեց իր ավտոտնակի քանդման հարցը՝ նշելով, որ այն կառուցվել է շուրջ 30 տարի առաջ, և նախկինում փորձել են այն սեփականաշնորհել։
Քաղաքացու խոսքով՝ Կադաստրի կոմիտեի կողմից իրականացվել էին չափագրումներ, սակայն հետագայում հայտարարվել է, որ ավտոտնակը ենթակա է քանդման, և այն ապամոնտաժվել է՝ չնայած, ըստ նրա, ավտոտնակը որևէ մեկին չէր խանգարում։
Վարչապետը նշեց, որ նման կառույցների մի մասը ապօրինի է կառուցված և հաճախ դրանք զբաղեցնում են այն տարածքները, որոնք կարող էին ծառայել հանրային նպատակների։
«Մենք ուզում ենք հնարավորինս վերադարձնել այդ տարածքները երեխաներին։ Դրանք հաճախ կառուցված են խաղահրապարակների հաշվին։ Եթե քաղաքապետարանը տվյալ տարածքի համար ծրագիր ունի՝ այգի կամ խաղահրապարակ կառուցելու, ապա այդ որոշումները պետք է իրականացվեն»,-ասաց վարչապետը։
Վարչապետը նաև ընդգծեց, որ անձամբ ինքը ևս օրինակ է ծառայել՝ նշելով, որ սեփական ավտոտնակի ապամոնտաժման համար դիմել է քաղաքապետարանին։
«Անձամբ իմ ավտոտնակն էլ ես քաղաքապետարանին ասեցի՝ գնացեք ու քանդեք։
Ավտոտնակների խնդիրը Երևանում լուրջ է։ Այնտեղ, որտեղ հնարավոր է դրանց փոխարեն խաղահրապարակներ կառուցել, դա պետք է արվի, իսկ որտեղ հնարավոր չէ, դրանք պետք է ապամոնտաժվեն»,-նշեց նա։
Վարչապետի խոսքով՝ ավտոտնակների ապամոնտաժումը նաև կապ ունի քաղաքում առկա բնապահպանական խնդիրների հետ։ Նա ընդգծեց, որ Երևանում առկա է օդի աղտոտվածության և փոշու խնդիր, ինչը պայմանավորված է կանաչ տարածքների պակասով։
«Պետք է հնարավորինս տարածքներ ազատենք՝ ծառեր տնկելու, այգիներ ստեղծելու և հանրային տարածքները բարելավելու համար»,-հավելեց վարչապետը։

В Ереване необходимо освободить место для зеленых зон и детских площадок: премьер-министр о демонтаже гаражей
В ходе встречи с горожанами премьер-министр Никол Пашинян затронул вопрос демонтажа незаконно построенных гаражей в Ереване, подчеркнув, что этот процесс направлен на увеличение зеленых зон и детских площадок в городе.
Как передает Арменпресс, один из горожан поднял вопрос о сносе своего гаража, отметив, что он был построен около 30 лет назад, и ранее его пытались приватизировать.
По словам горожанина, замеры были проведены кадастровым комитетом, но позже было объявлено о сносе гаража, и его демонтировали, хотя, по его словам, гараж никому не мешал.
Премьер-министр отметил, что некоторые подобные сооружения строятся незаконно и часто занимают территории, которые могли бы служить общественным целям.
«Мы хотим по возможности вернуть эти территории детям. Зачастую их строят в ущерб детским площадкам. Если у муниципалитета есть план по созданию парка или детской площадки на определенной территории, то эти решения должны быть реализованы», — сказал премьер-министр.
Премьер-министр также подчеркнул, что лично подал пример, отметив, что обратился в муниципалитет с просьбой снести его собственный гараж.
«Я лично сказал муниципалитету, чтобы они снесли мой гараж.
Проблема гаражей в Ереване серьезна. Там, где это возможно, следует построить вместо них детские площадки, а там, где это невозможно, их следует демонтировать», — отметил он.
По словам премьер-министра, демонтаж гаражей также связан с экологическими проблемами города. Он подчеркнул, что в Ереване существует проблема загрязнения воздуха и пыли, которая вызвана недостаточностью зеленых насаждений.
«Нам нужно освободить как можно больше места для посадки деревьев, создания парков и благоустройства общественных пространств», — добавил премьер-министр.