Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը մասնակցել է Լեռնային գործընկերության 7-րդ գլոբալ հանդիպման նախարարական քննարկմանը
Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը մասնակցել է  Լեռնային գործընկերության 7-րդ գլոբալ հանդիպման նախարարական քննարկմանը
Անդորրայում անցկացվող Լեռնային գործընկերության 7-րդ գլոբալ հանդիպման շրջանակներում Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը մասնակցել և ելույթով հանդես է եկել «Շրջակա միջավայրի անվտանգությունը լեռնային տարածաշրջաններում. դիմակայունության, համագործակցության և համաշխարհային կայունության ամրապնդումը» խորագրով նախարարական հանդիպմանը:
Իր խոսքում ԱԳ նախարարի տեղակալն անդրադարձել է այն բազմաթիվ գլոբալ մարտահրավերներին, որոնց բախվում են լեռնային էկոհամակարգերը, և ընդգծել լեռնային տարածաշրջանների կենսական կարևորությունը համաշխարհային կայունության, դիմակայունության, կլիմայի գործողությունների և կայուն զարգացման ապահովման հարցերում: Ընդգծվել է շրջակա միջավայրի հարցերին առնչվող գլոբալ քննարկումներում լեռնային երկրների կարիքների և առաջնահերթությունների ինտեգրման անհրաժեշտությունը։
ԱԳ նախարարի տեղակալը նշել է, որ կլիմայի փոփոխությունն ու բնական աղետները սահմաններ չեն ճանաչում և շեշտել է անդրսահմանային համագործակցության անհրաժեշտությունը՝ վստահության ամրապնդման, ռեսուրսների շուրջ լարվածության կանխարգելման, ինչպես նաև լեռնային համայնքների դիմակայունության և անվտանգության ամրապնդման տեսանկյունից։
Այս համատեքստում ԱԳ նախարարի տեղակալը վերահաստատել է Հայաստանի դիրքորոշումը՝ համաձայն որի նույնիսկ ճգնաժամերի և լարվածության պայմաններում անհրաժեշտ է շարունակել վստահության ամրապնդմանն ուղղված միջոցառումների իրականացումը՝ հասցեագրելու այնպիսի ընդհանուր մարտահրավերներ, ինչպիսիք են անտառային հրդեհները, ջրհեղեղները և ծայրահեղ եղանակային երևույթները։
ԱԳ նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը ներկաների ուշադրությունը հրավիրել է 2026թ. Հայաստանում կայանալիք ՄԱԿ Կենսաբազմազանության մասին կոնվենցիայի 17-րդ համաժողովին՝ ներկայացնելով ՀՀ տեսլականը և առաջնայնությունները:

Замминистра иностранных дел Армении принял участие в министерской дискуссии VII Глобальной встречи Горного партнерства
В рамках VII Глобальной встречи Горного партнерства, состоявшейся в Андорре, заместитель министра иностранных дел Армении Роберт Абисогомонян принял участие и выступил с речью на министерской встрече на тему «Экологическая безопасность в горных регионах: укрепление устойчивости, сотрудничества и глобальной стабильности».
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Министерство иностранных дел Армении, в своей речи Роберт Абисогомонян затронул многочисленные глобальные вызовы, стоящие перед горными экосистемами, и подчеркнул жизненно важное значение горных регионов для обеспечения глобальной стабильности, устойчивости, борьбы с изменением климата и устойчивого развития. Была подчеркнута необходимость включения потребностей и приоритетов горных стран в глобальные дискуссии по экологическим вопросам.
Заместитель министра иностранных дел РА отметил, что изменение климата и стихийные бедствия не знают границ, и подчеркнул необходимость трансграничного сотрудничества в плане укрепления доверия, предотвращения напряженности из-за ресурсов, а также укрепления устойчивости и безопасности горных сообществ.
В этом контексте Абисогомонян подтвердил позицию Армении о том, что даже во времена кризиса и напряженности необходимо продолжать реализацию мер по укреплению доверия для решения общих проблем, таких как лесные пожары, наводнения и экстремальные погодные явления.
Заместитель министра иностранных дел РА обратил внимание присутствующих на XVII Конференцию ООН по Конвенции о биологическом разнообразии, которая состоится в Армении в 2026 году, и представил видение и приоритеты Республики Армения.