Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը մասնակցել է Լեռնային գործընկերության 7-րդ գլոբալ հանդիպման նախարարական քննարկմանը
Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը մասնակցել է  Լեռնային գործընկերության 7-րդ գլոբալ հանդիպման նախարարական քննարկմանը
Անդորրայում անցկացվող Լեռնային գործընկերության 7-րդ գլոբալ հանդիպման շրջանակներում Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը մասնակցել և ելույթով հանդես է եկել «Շրջակա միջավայրի անվտանգությունը լեռնային տարածաշրջաններում. դիմակայունության, համագործակցության և համաշխարհային կայունության ամրապնդումը» խորագրով նախարարական հանդիպմանը:
Իր խոսքում ԱԳ նախարարի տեղակալն անդրադարձել է այն բազմաթիվ գլոբալ մարտահրավերներին, որոնց բախվում են լեռնային էկոհամակարգերը, և ընդգծել լեռնային տարածաշրջանների կենսական կարևորությունը համաշխարհային կայունության, դիմակայունության, կլիմայի գործողությունների և կայուն զարգացման ապահովման հարցերում: Ընդգծվել է շրջակա միջավայրի հարցերին առնչվող գլոբալ քննարկումներում լեռնային երկրների կարիքների և առաջնահերթությունների ինտեգրման անհրաժեշտությունը։
ԱԳ նախարարի տեղակալը նշել է, որ կլիմայի փոփոխությունն ու բնական աղետները սահմաններ չեն ճանաչում և շեշտել է անդրսահմանային համագործակցության անհրաժեշտությունը՝ վստահության ամրապնդման, ռեսուրսների շուրջ լարվածության կանխարգելման, ինչպես նաև լեռնային համայնքների դիմակայունության և անվտանգության ամրապնդման տեսանկյունից։
Այս համատեքստում ԱԳ նախարարի տեղակալը վերահաստատել է Հայաստանի դիրքորոշումը՝ համաձայն որի նույնիսկ ճգնաժամերի և լարվածության պայմաններում անհրաժեշտ է շարունակել վստահության ամրապնդմանն ուղղված միջոցառումների իրականացումը՝ հասցեագրելու այնպիսի ընդհանուր մարտահրավերներ, ինչպիսիք են անտառային հրդեհները, ջրհեղեղները և ծայրահեղ եղանակային երևույթները։
ԱԳ նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը ներկաների ուշադրությունը հրավիրել է 2026թ. Հայաստանում կայանալիք ՄԱԿ Կենսաբազմազանության մասին կոնվենցիայի 17-րդ համաժողովին՝ ներկայացնելով ՀՀ տեսլականը և առաջնայնությունները:

7th Global Meeting of the Mountain Partnership: Armenian Deputy FM highlights global sustainability
Armenian Deputy Minister of Foreign Affairs Robert Abisoghomonyan participated in a ministerial meeting held within the framework of the Seventh Global Meeting of the Mountain Partnership in Andorra.
The ministry stated that Abisoghomonyan delivered remarks at the ministerial on “Environmental Safety in Mountainous Regions: Strengthening Resilience, Cooperation, and Global Sustainability.”
In his speech, the Deputy Minister addressed the numerous global challenges faced by mountain ecosystems and emphasized the vital importance of mountainous regions for ensuring global sustainability, resilience, climate action, and sustainable development. He highlighted the need to integrate the priorities and needs of mountain countries into global discussions on environmental issues.
The Deputy Minister also noted that climate change and natural disasters recognize no borders and stressed the necessity of cross-border cooperation to strengthen trust, prevent tensions over resources, and enhance the resilience and safety of mountain communities.
In this context, he reaffirmed Armenia’s position that even amid crises and tensions, it is essential to continue implementing measures aimed at building trust and addressing shared challenges such as forest fires, floods, and extreme weather events.
Deputy Foreign Minister Robert Abisoghomonyan further drew the audience’s attention to the 17th Meeting of the Conference of the Parties to the UN Convention on Biological Diversity, to be held in Armenia in 2026, presenting Armenia’s vision and priorities for the event.