Ղարաբաղից տեղահանված ընտանիքների բնակապահովման պետական աջակցության ծրագրում փոփոխություններ կլինեն
Կառավարությունը փոփոխություններ իրականացրեց Ղարաբաղից բռնի տեղահանված ընտանիքների բնակարանային ապահովման պետական աջակցության ծրագրում:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ որոշումն ընդունվեց գործադիրի մարտի 26-ի նիստում:
«Առաջարկում ենք ծրագրի շրջանակներում ընտանիքի անդամ դիտարկել մինչև 2026 թվականի դեկտեմբերի 31-ը ներառյալ ծնված երեխաներին՝ անկախ այն հանգամանքից, թե երբ են նրանք ներկայացրել առցանց դիմում-հայտարարությունը և ստացել ծրագրով նախատեսված հավաստագիրը, քանի որ ներկայում գործող իրավակարգավորմամբ 2025 թվականի հունվարի 1-ից մինչև 2026 թվականի դեկտեմբերի 31-ը ներառյալ ծնված երեխան համարվում է շահառու, եթե ընտանիքն առցանց դիմում-հայտարարություն ներկայացրել է և ծրագրով նախատեսված հավաստագիրը ստացել է մինչև 2025 թվականի դեկտեմբերի 31-ը»,-ասաց Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արսեն Թորոսյանը:
Նախարարը նշեց, որ մեկ այլ փոփոխությամբ առաջարկվում է սահմանել, որ գործող հիփոթեքային վարկի մարման աջակցությունից կարող են օգտվել նաև այն շահառուները, որոնք բնակելի անշարժ գույքի ձեռքբերման կամ անհատական բնակելի տան կառուցման նպատակով 2025 թվականի հուլիսի 1-ի դրությամբ ստացել են ոչ թե հիփոթեքային վարկ, այլ հիփոթեքային վարկի վերաֆինանսավորման նպատակով նրանց տրամադրվել է անշարժ գույքի գրավով սպառողական վարկ։
«Առաջարկում ենք նաև սահմանել՝ եթե շահառուն բնակապահովման ծրագրի շրջանակներում ստացած աջակցության գումարի դրական մնացորդը ցանկանում է իրացնել կահույքի կամ կենցաղային տեխնիկայի գնման ուղղությամբ, ապա այս դեպքում աջակցության գումարը փոխանցվում է վաճառողի բանկային հաշվին՝ սահմանված փաստաթղթերի հիման վրա. դրանք են՝ հարկային հաշիվը, հաշիվ-վավերագիրը, հսկիչ-դրամարկղային կտրոնը, ԱԱՀ վերադարձի հարկային հաշիվը, ապրանքի տեղափոխման բեռնագիրը: Ներկայում սահմանված է բացառապես հաշիվ-ապրանքագիրը, ինչը իրավակիրառ պրակտիկայում խնդիրներ է առաջացանում»,- նշեց Թորոսյանը:
Կառավարությունը վերանայեց նաև ծրագրով սահմանված աջակցության չափը:
«Մասնավորապես ընդլայնել 4 մլն դրամ սահմանաչափով բնակավայրերի ցանկը, որոնք ներկայում 611-ն են, և ավելացնել դրանք 150 բնակավայրով. խոսքը վերաբերում է Երևանին սահմանակից համայնքներին։ Նախկինում Երևանի և Երևանին սահմանակից համայնքների դեպքում սերտիֆիկատների իրացման ժամանակ կարող էին շահառուները ստանալ 3 մլն դրամի փոխհատուցում, իսկ հիմա Երևանին սահմանակից համայնքների դեպքում գումարը կդառնա 4 մլն դրամ, այսինքն՝ կլինի Երևանը՝ 3 միլիոն դրամ, որոշ սահմանամերձ համայնքներ, որոնք 5-ն են, կմնան 5 միլիոն դրամ, մնացած բոլոր բնակավայրերում գումարը կդառնա 4 միլիոն դրամ»,- ասաց Արսեն Թորոսյանը:

В государственную программу жилищной поддержки семей, насильственно перемещенных из Карабаха, будут внесены изменения
Правительство внесло изменения в государственную программу жилищной поддержки семей, насильственно перемещенных из Карабаха.
По сообщению Арменпресс, решение было принято на заседании исполнительного органа 26 марта.
«Предлагаем считать членами семьи в рамках программы детей, родившихся до 31 декабря 2026 года включительно, независимо от того, когда они подали онлайн-заявку и получили свидетельство, предусмотренное программой, поскольку по ныне действующему законодательству ребенок, родившийся с 1 января 2025 года по 31 декабря 2026 года включительно, считается бенефициаром, если семья подала онлайн-заявку и получила предусмотренное программой свидетельство до 31 декабря 2025 года», — заявил министр труда и социальных дел Арсен Торосян.
Министр отметил, что еще одна поправка предлагает установить, что действующая поддержка погашения ипотечных кредитов может быть использована также теми бенефициарами, которые по состоянию на 1 июля 2025 года получили не ипотечный кредит на приобретение жилой недвижимости или строительство индивидуального жилого дома, а потребительский кредит под залог недвижимости для рефинансирования ипотечного кредита.
«Мы также предлагаем установить, что если бенефициар хочет использовать положительный остаток суммы поддержки, полученной в рамках жилищной программы, для покупки мебели или бытовой техники, то в этом случае сумма поддержки перечисляется на банковский счет продавца на основании указанных документов: налоговая накладка, счет-фактура, кассовый чек, накладная на возврат НДС и накладная на перевозку товара. В настоящее время указана только накладная, что создает проблемы в юридической практике», — отметил Торосян.
Правительство также пересмотрело размер поддержки, предусмотренный в программе.
«В частности, необходимо расширить список населенных пунктов с лимитом в 4 миллиона драмов, которых сейчас 611, и увеличить их на 150 населенных пунктов. Это касается общин, граничащих с Ереваном. Ранее в случае Еревана и граничащих с Ереваном общин бенефициары могли получить компенсацию в размере 3 миллионов драмов при продаже сертификатов, а теперь в случае граничащих с Ереваном общин эта сумма составит 4 миллиона драмов, то есть Ереван получит 3 миллиона драмов, некоторые приграничные общины (а их 5) останутся с 5 миллионами драмов, а во всех остальных населенных пунктах сумма составит 4 миллиона драмов», — сказал Арсен Торосян.