Իրանի խորհրդարանի խոսնակը «կեղծ լուրեր» է որակել Թրամփի հայտարարությունը բանակցությունների մասին
Իրանի խորհրդարանի խոսնակ Մոհամմադ Բաղեր Ղալիբաֆը հերքել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հայտարարություններն այն մասին, որ Թեհրանի և Վաշինգտոնի միջև բանակցություններ են ընթանում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Ղալիբաֆն այս մասին մարտի 23-ի երեկոյան գրառում է արել X հարթակում։
«Կեղծ լուրերն օգտագործվում են ֆինանսական և նավթի շուկաները մանիպուլացնելու և այն ճահճից դուրս գալու համար, որում խճճվել են Միացյալ Նահանգներն ու Իսրայելը», - գրել է նա։
Reuters-ը գրում է, որ իսրայելցի մի պաշտոնյա և իրավիճակին ծանոթ երկու այլ աղբյուր հայտնել են, որ հենց Ղալիբաֆն է իրանական կողմի հետ բանակցություններ վարում։
Թրամփը մարտի 23-ին լրագրողների հետ զրույցում հայտնել էր, որ Իրանի հետ բանակցում են ԱՄՆ նախագահի հատուկ բանագնաց Սթիվ Ուիթքոֆը և իր խորհրդական ու փեսա Ջարեդ Քուշները: Նա չի հայտնել, թե ով է բանակցում իրանական կողմից, սակայն ասել է՝ նա երկրի հարգված ղեկավարներից մեկն է:
ԱՄՆ նախագահը 5 օրով երկարաձգել է Իրանին տված վերջնաժամկետը Հորմուզի նեղուցը բացելու համար, ինչը չանելու դեպքում սպառնացել էր ոչնչացնել Իրանի էլեկտրակայանները։
Թրամփը նաև հայտարարել էր, որ Իրանն է կապվել ԱՄՆ-ի հետ, քանի որ չէր ցանկանում, որ իր էներգետիկ ենթակառուցվածքը հարվածների ենթարկվի: Սպիտակ տան ղեկավարի խոսքով՝ կողմերը համաձայն են բազմաթիվ կետերի շուրջ: ԱՄՆ նախագահը նաև նշել է՝ որպես հնարավոր համաձայնագրի մաս ԱՄՆ-ն կվերցնի Իրանի հարստացված ուրանը: Թրամփը հավելել է, որ ԱՄՆ-ն կպահպանի հնգօրյա ժամկետը, և եթե ամեն բան լավ ընթանա, ապա իրավիճակը կհանգուցալուծվի: Նա նաև վստահություն է հայտնել, որ եթե ամեն ինչ ստացվի, Հորմուզի նեղուցը շուտով կբացվի, և նավթի գինը կտրուկ կնվազի:

Спикер Меджлиса Ирана назвал заявление Трампа о переговорах “фейковыми новостями”
Спикер Меджлиса Ирана Мохаммад-Багер Галибаф опроверг заявления президента США Дональда Трампа о том, что между Тегераном и Вашингтоном ведутся переговоры. Как передает “Арменпресс”, Галибаф написал об этом вечером 23-го марта на платформе X.
“Никаких переговоров с США нет. Фейковые новости используют для манипулирования финансовыми и нефтяными рынками и чтобы сбежать из трясины, в которую попали США и Израиль”, — написал он.
Reuters писал, что израильский чиновник и два других источника, знакомых с ситуацией, сообщили, что, именно Галибаф ведет переговоры с иранской стороны.
В разговоре с журналистами 23 марта Трамп заявил, что спецпосланник президента США Стив Уиткофф и его советник и зять Джаред Кушнер ведут переговоры с Ираном, не уточнив, кто именно выступает с иранской стороны, лишь сказав, что это один из уважаемых лидеров страны.
Президент США продлил на 5 дней срок, отведенный Ирану на открытие Ормузского пролива, пригрозив уничтожением иранских электростанций в случае невыполнения этого требования.
Трамп также заявил, что Иран обратился к США, поскольку не хотел, чтобы его энергетическая инфраструктура подверглась нападению. По словам главы Белого дома, стороны согласны по многим пунктам. Президент США также отметил, что в рамках возможного соглашения США примут обогащенный уран из Ирана. Трамп добавил, что США выдержат пятидневный срок, и, если все будет хорошо, то ситуация разрешится, выразив уверенность, что Ормузский пролив скоро откроется, и цены на нефть резко упадут.