Անահիտ Մանասյանն ուղերձ է հղել Դաունի համախտանիշով անձանց համաշխարհային օրվա առթիվ
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանն ուղերձ է հղել Դաունի համախտանիշով անձանց համաշխարհային օրվա առթիվ՝ նշելով, որ պետության պարտավորությունն է նրանցից յուրաքանչյուրի համար ապահովել իրական հնարավորություններ՝ կյանքի բոլոր ոլորտներում արդյունավետ մասնակցության համար, ինչպես նաև երաշխավորել նրանց անկախ ապրելու և համայնքում ներառվելու իրավունքի անխոչընդոտ իրացումը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ուղերձում ասվում է. «Մարտի 21-ը՝ «արևների» համաշխարհային օրը, կարևոր առիթ է ևս մեկ անգամ ընդգծելու, որ մարդու արժանապատվության հարգումը, հավասարության երաշխավորումը և ներառական հասարակության ձևավորումը իրավական պետության հիմքն են։
Դաունի համախտանիշով անձինք մեր հասարակության լիիրավ անդամներն են՝ իրենց երազանքներով ու ներուժով»։
Ընդգծվում է, որ բոլորը պետք է հիշեն՝ ներառականությունը սկսվում է մեր վերաբերմունքից և արտահայտվում մեր գործողություններում։
«Այս համատեքստում հատկապես արժևորում եմ այն բոլոր դերակատարների անգնահատելի աշխատանքը, ում նվիրվածությունն ու ջանքերը նպաստում են «արևների» լիարժեք ներառմանը և ինքնադրսևորմանը։
Վերահաստատում եմ մեր հանձնառությունը՝ ամրապնդելու և խթանելու մարդու իրավունքների պաշտպանության արդյունավետ կառուցակարգերը և ձևավորելու հանդուրժող ու պատասխանատու միջավայր։
Թող այս օրը լինի ևս մեկ հնարավորություն՝ տարածելու հարգանք, սեր և համերաշխություն»,-ասվում է ուղերձի տեքստում։

Анаит Манасян направила послание по случаю Всемирного дня людей с синдромом Дауна
ЗПЧ Республики Армения Анаит Манасян направила послание по случаю Всемирного дня людей с синдромом Дауна, отметив, что обязанность государства состоит в том, чтобы предоставить каждому из них реальные возможности для эффективного участия во всех сферах жизни, а также гарантировать им беспрепятственную реализацию права на самостоятельную жизнь и включение в общество.
Как передает Арменпресс, в сообщении говорится: «21 марта, Всемирный день «солнышек», — важный повод еще раз подчеркнуть, что уважение человеческого достоинства, обеспечение равенства и формирование инклюзивного общества являются основой правового государства.
Люди с синдромом Дауна — полноправные члены нашего общества, со своими мечтами и потенциалом».
Подчеркивается, что каждый должен помнить, что инклюзия начинается с нашего отношения и выражается в наших действиях.
«В этом контексте я особенно высоко ценю неоценимую работу всех деятелей, чья преданность делу и усилия способствуют полной интеграции и самовыражению «солнышек».
Я подтверждаю нашу приверженность укреплению и продвижению эффективных механизмов защиты прав человека и созданию толерантной и ответственной среды.
Пусть этот день станет еще одной возможностью распространить уважение, любовь и солидарность», — говорится в послании.