Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարը չնախատեսված այցով մեկնել է Իսրայել
Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարար Ժան-Նոել Բարոն մարտի 20-ին չնախատեսված այցով մեկնել է Իսրայել՝ տարածաշրջանում լարվածությունը նվազեցնելու և Լիբանանում հրադադար ապահովելու ջանքերի շրջանակներում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է France 24-ը։
Արտգործնախարարության հայտարարության մեջ նշվում է, որ Ժան-Նոել Բարոն Իսրայելի իշխանությունների հետ կքննարկի տարածաշրջանային անվտանգության և մարդասիրական օգնության հարցեր, ինչպես նաև Մերձավոր Արևելքում հակամարտությունների ապաէսկալացման փորձերը։
Ավելի վաղ Բարոն այցելել էր Բեյրութ և հանդիպել Լիբանանի նախագահի, վարչապետի և խորհրդարանի խոսնակի հետ՝ իր աջակցությունը հայտնելով Լիբանանի զինված ուժերին, որոնք, նրա խոսքով, փորձում են պաշտպանել երկրի ինքնիշխանությունը։
Reuters-ի փոխանցմամբ՝ Լիբանանի նախագահ Ժոզեֆ Աունը Բարոյի հետ հանդիպման ժամանակ պատրաստակամություն է հայտնել ուղիղ բանակցություններ սկսել Իսրայելի հետ։
Ըստ հաղորդագրությունների՝ Իսրայելը մերժել է Բեյրութի կողմից ուղիղ բանակցությունների առաջարկը՝ այն համարելով չափազանց քիչ և չափազանց ուշացած։
Բարոն Լիբանան մեկնելուց առաջ զրուցել էր ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի հետ։
Փետրվարի 28-ին Իրանի դեմ ԱՄՆ-ի և Իսրայելի ռազմական գործողությունների մեկնարկից և երկրի գերագույն առաջնորդ Ալի Խամենեիի սպանությունից հետո լիբանանյան «Հեզբոլլահ» շարժումը սկսել է հարվածներ հասցնել Իսրայելին, որն էլ պատասխան ռազմական գործողություններ է սկսել Լիբանանում։
Լիբանանի առողջապահության նախարարությունը հայտարարել է, որ մարտի 2-ից ի վեր Լիբանանում Իսրայելի հարձակումների հետևանքով զոհվել է 1001 մարդ, այդ թվում՝ 79 կին, 118 երեխա և 40 առողջապահական ոլորտի աշխատակից: Վիրավորների թիվը հասել է 2584-ի:

Министр иностранных дел Франции прибыл с незапланированным визитом в Израиль
Министр иностранных дел Франции Жан-Ноэль Барро 20 марта совершил незапланированный визит в Израиль в рамках усилий по снижению напряженности в регионе и обеспечению прекращения огня в Ливане. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает France 24.
МИД Франции сообщил, что Жан-Ноэль Барро обсудит с израильскими властями вопросы региональной безопасности и гуманитарной помощи, а также попытки деэскалации конфликта на Ближнем Востоке.
Ранее Барро посетил Бейрут и встретился с президентом, премьер-министром и спикером Парламента Ливана, выразив поддержку ливанским вооруженным силам, которые, по его словам, пытаются защитить суверенитет страны.
По сообщению Reuters, президент Ливана Жозеф Аун во время встречи с Барро выразил готовность начать прямые переговоры с Израилем.
Согласно сообщениям, Израиль отклонил предложение Бейрута о прямых переговорах, посчитав его слишком запоздалым и недостаточным.
Перед отъездом в Ливан Барро провел переговоры с госсекретарем США Марко Рубио.
После начала военных действий США и Израиля против Ирана 28 февраля и убийства верховного лидера страны Али Хаменеи ливанское движение “Хезболла” начало атаки против Израиля, который, в ответ ведет проводит военные операции в Ливане.
Министерство здравоохранения Ливана сообщило, что с 2 марта в результате израильских атак в Ливане погибло 1001 человек, в том числе 79 женщин, 118 детей и 40 медицинских работников. Число раненых достигло 2584.