Բրիտանիան, Ֆրանսիան և Իտալիան պատրաստ են Հորմուզի նեղուցի բացման հարցում օգնել միայն հրադադարից հետո
Մեծ Բրիտանիան, Ֆրանսիան, Գերմանիան, Իտալիան, Ճապոնիան և Նիդեռլանդները մարտի 19-ին հայտարարել են, որ պատրաստ են «նպաստել Հորմուզի նեղուցով անվտանգ անցումն ապահովելու համապատասխան ջանքերին»։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է France 24-ից, երկրների խումբը քննադատել է «Իրանի կողմից Ծոցում անզեն առևտրային նավերի վրա վերջերս կատարված հարձակումները»՝ նշելով, որ «ողջունում է նախապատրաստական պլանավորման մեջ ներգրավված երկրների հանձնառությունը»։
Սակայն Իտալիան, Գերմանիան և Ֆրանսիան մարտի 19-ին ավելի ուշ հստակեցրին, որ խոսքը որևէ անհապաղ ռազմական օգնության մասին չէ, այլ հրադադարից հետո հնարավոր բազմակողմ նախաձեռնության մասին։
Փետրվարի 28-ին Իրանի դեմ ամերիկա-իսրայելական հարվածների և Իրանի պատասխան գրոհների պատճառով Հորմուզի նեղուցով նավարկությունը գրեթե դադարել է։ Սա մեծապես ազդել է նավթի և գազի գների վրա։
23 առևտրային նավ, այդ թվում՝ 10 լցանավ, հայտնել են միջադեպերի կամ հարձակման ենթարկվելու մասին։
Միջազգային ծովային կազմակերպության տվյալներով՝ ստեղծված իրավիճակի պատճառով մոտ 20 000 նավաստի մնացել է նեղուցից արևմուտք գտնվող շուրջ 3200 նավի վրա։
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հայտարարել է, որ պլանավորում է քննարկումներ անցկացնել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի մշտական անդամների հետ, որպեսզի ՄԱԿ-ի շրջանակում ապահովվի Հորմուզի նեղուցով նավագնացության անվտանգությունը ներկայիս ռազմական գործողությունների ավարտից հետո։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն ավելի վաղ կոչ էր արել երկրներին և ՆԱՏՕ-ին օգնել վերաբացել Հորմուզի նեղուցը առևտրային նավագնացության համար։ Նա վրդովմունք է հայտնել, որ շատերը հրաժարվել են այս նախաձեռնությունից։

Великобритания, Франция и Италия готовы помочь в открытии Ормузского пролива лишь после прекращения военных действий
Великобритания, Франция, Германия, Италия, Япония и Нидерланды 19 марта объявили о готовности “внести свой вклад в надлежащие усилия по обеспечению безопасного прохода через Ормузский пролив”.
Как передает “Арменпресс” со ссылкой на France 24, группа стран осудила “недавние нападения Ирана на безоружные торговые суда в Персидском заливе”, отметив, что “приветствует участие стран, участвующих в подготовительном планировании”.
Однако позже, 19 марта, Италия, Германия и Франция уточнили, что речь идёт не о немедленной военной помощи, а о возможной многосторонней инициативе после прекращения войны.
28 февраля из-за американо-израильских ударов по Ирану и ответных атак Ирана судоходство через Ормузский пролив практически остановилось. Это сильно повлияло на цены на нефть и газ.
23 торговых судна, включая 10 танкеров, сообщили об инцидентах или нападениях.
По данным Международной морской организации, из-за сложившейся ситуации почти 20 000 моряков остались на борту около 3 200 судов к западу от пролива.
Президент Франции Эммануэль Макрон заявил, что планирует провести переговоры с постоянными членами Совета Безопасности ООН для обеспечения безопасности судоходства через Ормузский пролив после окончания военных операций.
Президент США Дональд Трамп ранее призвал страны и НАТО помочь открыть Ормузский пролив для торгового судоходства. Он выразил разочарование тем, что многие отвергли эту инициативу.