Հայաստան-ԵՄ համագործակցությունը խորանում է․ ստորագրվել է 2025–2027 թթ. ֆինանսավորման համաձայնագիր
Հայաստանն ու Եվրամիությունը շարունակում են խորացնել համագործակցությունը տարբեր ուղղություններով՝ ներառյալ բարեփոխումները, տնտեսական զարգացումը և տարածաշրջանային կապակցվածությունը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտարարեց ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը՝ ԵՄ ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Մարթա Կոսի հետ համատեղ հայտարարությունների ընթացքում։
Փոխվարչապետը նշեց, որ հանձնակատար Կոսի հերթական այցը Հայաստան վկայում է երկկողմ հարաբերությունների ակտիվ զարգացման մասին։
«Հանձնակատար Կոսը վերջին 6 ամիսների ընթացքում երկրորդ անգամ է աշխատանքային այցով գտնվում մեր երկրում, ինչը Հայաստանի և Եվրոպական միության միջև ընդլայնվող գործընկերության վառ վկայությունն է»,- ասաց նա։
Գրիգորյանի խոսքով՝ այցը կարևոր է նաև այն տեսանկյունից, որ տեղի է ունենում Երևանում կայանալիք Եվրոպական քաղաքական համայնքի և Հայաստան-ԵՄ գագաթնաժողովների նախաշեմին։
Նա ընդգծեց, որ կողմերը քննարկել են Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրով ստանձնած պարտավորությունների շրջանակում իրականացվող բարեփոխումների ընթացքը։
Փոխվարչապետը հայտնեց, որ ստորագրվել է «Դիմակայունության և աճի» պլանի ներքո 2025–2027 թվականների ֆինանսավորման համաձայնագիրը։
«Սահմանել ենք հավակնոտ միջոցառումներ՝ մասնավորապես արտահանման դիվերսիֆիկացիայի, վիզային ռեժիմի ազատականացման և հանրային ֆինանսների կառավարման կարևորագույն ոլորտներում»,- նշեց Գրիգորյանը։
Նա նաև ընդգծեց տարածաշրջանային կապակցվածության զարգացման կարևորությունը՝ նշելով, որ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել շարունակել աշխատանքները ՀՀ կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնության, TRIPP երթուղու և ԵՄ «Գլոբալ դարպասներ» ռազմավարության շրջանակում։
Գրիգորյանը հավելեց, որ ԵՄ-ն վերահաստատել է իր աջակցությունը Հայաստանի ներգրավմանը տրանսկասպյան տրանսպորտային ուղղությունում։
«Մեր երախտագիտությունն ենք հայտնում Եվրոպական միության ղեկավարությանը՝ առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններին ընդառաջ Հայաստանում ժողովրդավարական դիմադրողականության ավելացման ուղղությամբ գործադրվող ջանքերի և ուշադրության համար»,-եզրափակեց Գրիգորյանը։

Armenia and the European Union have signed a financing agreement for 2025–2027 under the “Resilience and Growth” plan, Deputy Prime Minister Mher Grigoryan said during joint statements with EU Commissioner for Enlargement Marta Kos.
Grigoryan said the agreement reflects the deepening of Armenia–EU cooperation in reforms, economic development and regional connectivity.
He noted that Kos’s second visit to Armenia within six months demonstrates the active development of bilateral ties and expanding partnership between the sides.
According to Grigoryan, the visit comes ahead of the European Political Community summit and an Armenia–EU summit to be held in Yerevan.
The parties discussed progress on reforms implemented under the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA).
Grigoryan said the sides have set ambitious goals in key areas, including export diversification, visa liberalisation and public finance management.
He also stressed the importance of regional connectivity, noting that the sides agreed to continue cooperation within Armenia’s “Crossroads of Peace” project, the TRIPP route, and the EU’s Global Gateway strategy.
Grigoryan added that the EU reaffirmed its support for Armenia’s involvement in the Trans-Caspian International Transport Route (TITR).
He expressed gratitude to the EU leadership for its support in strengthening democratic resilience in Armenia ahead of upcoming parliamentary elections.