Հայաստան-ԵՄ համագործակցությունը խորանում է․ ստորագրվել է 2025–2027 թթ. ֆինանսավորման համաձայնագիր
Հայաստանն ու Եվրամիությունը շարունակում են խորացնել համագործակցությունը տարբեր ուղղություններով՝ ներառյալ բարեփոխումները, տնտեսական զարգացումը և տարածաշրջանային կապակցվածությունը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտարարեց ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը՝ ԵՄ ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Մարթա Կոսի հետ համատեղ հայտարարությունների ընթացքում։
Փոխվարչապետը նշեց, որ հանձնակատար Կոսի հերթական այցը Հայաստան վկայում է երկկողմ հարաբերությունների ակտիվ զարգացման մասին։
«Հանձնակատար Կոսը վերջին 6 ամիսների ընթացքում երկրորդ անգամ է աշխատանքային այցով գտնվում մեր երկրում, ինչը Հայաստանի և Եվրոպական միության միջև ընդլայնվող գործընկերության վառ վկայությունն է»,- ասաց նա։
Գրիգորյանի խոսքով՝ այցը կարևոր է նաև այն տեսանկյունից, որ տեղի է ունենում Երևանում կայանալիք Եվրոպական քաղաքական համայնքի և Հայաստան-ԵՄ գագաթնաժողովների նախաշեմին։
Նա ընդգծեց, որ կողմերը քննարկել են Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրով ստանձնած պարտավորությունների շրջանակում իրականացվող բարեփոխումների ընթացքը։
Փոխվարչապետը հայտնեց, որ ստորագրվել է «Դիմակայունության և աճի» պլանի ներքո 2025–2027 թվականների ֆինանսավորման համաձայնագիրը։
«Սահմանել ենք հավակնոտ միջոցառումներ՝ մասնավորապես արտահանման դիվերսիֆիկացիայի, վիզային ռեժիմի ազատականացման և հանրային ֆինանսների կառավարման կարևորագույն ոլորտներում»,- նշեց Գրիգորյանը։
Նա նաև ընդգծեց տարածաշրջանային կապակցվածության զարգացման կարևորությունը՝ նշելով, որ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել շարունակել աշխատանքները ՀՀ կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնության, TRIPP երթուղու և ԵՄ «Գլոբալ դարպասներ» ռազմավարության շրջանակում։
Գրիգորյանը հավելեց, որ ԵՄ-ն վերահաստատել է իր աջակցությունը Հայաստանի ներգրավմանը տրանսկասպյան տրանսպորտային ուղղությունում։
«Մեր երախտագիտությունն ենք հայտնում Եվրոպական միության ղեկավարությանը՝ առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններին ընդառաջ Հայաստանում ժողովրդավարական դիմադրողականության ավելացման ուղղությամբ գործադրվող ջանքերի և ուշադրության համար»,-եզրափակեց Գրիգորյանը։

Сотрудничество Армении и ЕС углубляется: подписано соглашение о финансировании на 2025-2027 годы
Армения и Европейский союз продолжают углублять сотрудничество в различных областях, включая реформы, экономическое развитие и региональную взаимосвязь.
Об этом, как сообщает Арменпресс, заявил вице-премьер РА Мгер Григорян в ходе совместных заявлений с комиссаром ЕС по вопросам расширения Мартой Кос.
Он отметил, что регулярные визиты комиссара Кос в Армению свидетельствуют об активном развитии двусторонних отношений.
«Комиссар Кос находится с рабочим визитом в нашей стране уже второй раз за последние 6 месяцев, что является ярким свидетельством расширения партнерства между Арменией и Европейским союзом», — сказал он.
По словам Григоряна, визит также важен в том смысле, что он проходит накануне саммитов Европейского политического сообщества и Армения-ЕС, которые состоятся в Ереване.
Он подчеркнул, что стороны обсудили ход реформ, осуществляемых в рамках обязательств, взятых на себя в рамках Всеобъемлющего и расширенного соглашения о партнерстве.
Вице-премьер сообщил о подписании соглашения о финансировании на 2025-2027 годы в рамках плана «Устойчивость и рост».
«Мы поставили перед собой амбициозные задачи, в частности, в ключевых областях диверсификации экспорта, либерализации визового режима и управления государственными финансами», — отметил Григорян.
Он также подчеркнул важность развития региональной транспортной взаимосвязаности, отметив, что достигнута договоренность о продолжении работы в рамках инициативы правительства Армении «Перекресток мира», маршрута TRIPP и стратегии ЕС «Глобальные ворота».
Григорян добавил, что ЕС подтвердил свою поддержку участия Армении в Транскаспийском транспортном коридоре.
«Мы выражаем благодарность руководству Европейского союза за усилия и внимание, уделяемые повышению демократической устойчивости в Армении в преддверии предстоящих парламентских выборов», — заключил Григорян.