Հայաստանում գենդերային քաղաքականության իրականացումն ինստիտուցիոնալացված է ազգային, տարածաշրջանային և համայնքային մակարդակներում․ ԱԳ փոխնախարար
Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը մարտի 16-ին ընդունել է մոնիտորինգային այցով Հայաստանում գտնվող ՄԱԿ-ի Կանանց և աղջիկների նկատմամբ խտրականության հարցերով աշխատանքային խմբի անդամներին։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ ԱԳ նախարարության տարածած հաղորդագրության մեջ նշվում է, Ռոբերտ Աբիսողոմանյանը ներկայացրել է Հայաստանում կանանց իրավունքներին առնչվող քաղաքականությունն ու առաջնահերթությունները, ինչպես նաև անդրադարձել է գենդերային հավասարության ապահովման և կանանց ու աղջիկների նկատմամբ խտրականության վերացմանն ուղղված նախաձեռնություններին և քայլերին:
Նախարարի տեղակալն ընդգծել է, որ Հայաստանում գենդերային քաղաքականության իրականացումն ինստիտուցիոնալացված է ազգային, տարածաշրջանային և համայնքային մակարդակներում։ Շեշտվել է, որ պետական քաղաքականությունն ուղղված է կյանքի տարբեր ոլորտներում կանանց դերակատարության ընդլայնմանը և ներկայացվածության բարձրացմանը, այդ թվում՝ որոշումների կայացման մակարդակում։
Անդրադառնալով «Կանայք, խաղաղություն, անվտանգություն» ՀՀ գործողությունների երրորդ ծրագրի իրականացմանը` ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալն ընդգծել է, որ այն հաշվի է առնում տարածաշրջանում տեղի ունեցող զարգացումները և որպես առաջնահերթություն անդրադառնում է նաև խաղաղության ամրապնդմանն ուղղված նախաձեռնություններին:
ԱԳ նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը նշել է նաև, որ Հայաստանը` ներդնելով մարդու իրավունքների ոլորտում հաշվետվողականության ազգային մեխանիզմը, միջազգային մոնիտորինգային մարմինների հետ համագործակցությունը դարձրել է ավելի համակարգված, բաց և թափանցիկ:

Armenian deputy FM meets UN working group on discrimination against women and girls
Armenia’s Deputy Foreign Minister Robert Abisoghomonyan received members of the UN working group on discrimination against women and girls on Monday, who are in Armenia on a monitoring visit, the foreign ministry said in a press release.
Abisoghomonyan presented Armenia’s policy and priorities regarding women’s rights, and outlined initiatives and steps aimed at ensuring gender equality and eliminating discrimination against women and girls.
The deputy minister said the implementation of gender policy in Armenia is institutionalized at the national, regional and community levels. He noted that state policy is aimed at expanding the role and increasing the representation of women in various spheres of life, including at the decision-making level.
Regarding the third action plan of "Women, Peace, Security", Abisoghomonyan said it takes into account developments in the region and includes initiatives aimed at strengthening peace as a priority.
Abisoghomonyan also said that the introduction of a national accountability mechanism in the field of human rights in Armenia has made cooperation with international monitoring bodies more systematic, open and transparent.