Ըստ Նիկոլ Փաշինյանի` համաներում չի պլանավորվում
Համաներում Հայաստանում չի պլանավորվում, սակայն պայմանական վաղաժամկետ ազատման համակարգի զարգացումը պետք է լրացնի այդ պահանջը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` Փաշինյանն այս մասին ասաց «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության ներկայացուցիչների հետ Վայքի բնակիչների հետ հանդիպմանը։
«Ես նույնպես եղել եմ քրեակատարողական հիմնարկում, համաներմամբ դուրս եմ եկել, սակայն դա եղել է քաղաքական որոշում` միջազգային հանրության ճնշման ներքո։ Երբ խոսքը գնում է համաներման մասին, այդ ակտը հաշվի չի առնում անձի հատկանիշները։ Ինքը համաներման պայմաններին բավարարող բոլորին ազատ է արձակում։ Մեր նախկին վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ համաներումից հետո ազատվածների մի հսկայական մասը առաջին երեք ամիսների ընթացքում վերադառնում է ՔԿՀ։
Ես խնդիր եմ դրել արդարադատության նախարարության առաջ, որ մենք այնքան զարգացնենք ու ակտիվացնենք պայմանական վաղաժամկետ ազատման համակարգը, որ այդ մեխանիզմը գա և լրացնի այդ պահանջը։ Որովհետև պայմանական վաղաժամկետ ազատման համակարգը հարցը քննում է հատ-հատ, յուրաքանչյուր անձի դեպքը` առանձին։ Ես խնդիր եմ դրել, որ բաց թողնենք մարդկանց, ովքեր պատրաստ են վերադառնալ նորմալ օրինական կյանքի։ Մենք շատ արագ կմեծացնենք պայմանական վաղաժամկետ ազատման ծավալները», - ասաց վարչապետը։

По словам Никола Пашиняна, амнистия не планируется
Амнистия в Армении не планируется, но развитие системы условно-досрочного освобождения должно удовлетворить это требование.
Как передает Арменпресс, об этом заявил премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян на встрече жителей Вайка с представителями партии «Гражданский договор».
«Я тоже находился в тюрьме, меня освободили по амнистии, но это было политическое решение, принятое под давлением международного сообщества. Когда речь идет об амнистии, этот акт не учитывает характеристики личности. Он освобождает всех, кто соответствует условиям амнистии. Наш предыдущий анализ показывает, что огромная часть освобожденных по амнистии возвращается в УИУ в течение первых трех месяцев.
Я поставил перед Министерством юстиции задачу: разработать и активизировать систему условно-досрочного освобождения настолько, чтобы этот механизм смог решить эту задачу. Потому что система условно-досрочного освобождения рассматривает вопрос по отдельности, каждое дело отдельно. Я поставил задачу освобождать людей, готовых вернуться к нормальной, правовой жизни. Мы очень быстро увеличим количество освобожденных условно-досрочно», — сказал премьер-министр.