Հանցավորության 3.2% նվազումը իրավապահ համակարգի ջանքի արդյունքն է․ Արփինե Սարգսյան
2025 թվականին հանցավորությունը ոչ թե աճել, այլ նվազել է 3.2 տոկոսով։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այդ մասին հայտնել է ՀՀ ՆԳ նախարար Արփինե Սարգսյանը։
Անդրադառնալով հանրային դիսկուրսում տարածված այն պնդումներին, թե Հայաստանում հանցավորությունն աճել է, Սարգսյանն ընդգծել է, որ իրական տվյալները բոլորովին այլ բան են ցույց տալիս։
Ըստ նրա՝ նվազում է արձանագրվել նաև այն խումբ հանցագործությունների դեպքում, որոնք սովորաբար առավել մեծ հանրային արձագանք են ստանում, մասնավորապես՝ մարդու դեմ ուղղված հանցագործությունները և հատկապես առողջությանը ծանր վնաս պատճառելու դեպքերը։ Սարգսյանը նշել է, որ անգամ 0.1 տոկոսի փոփոխությունը երկրի համար կարող է կարևոր ցուցանիշ լինել, իսկ 3.2 տոկոսի նվազումը ոչ միայն տեսանելի արդյունք է, այլև՝ պարտավորեցնող հանգամանք։
ՆԳ նախարարի համոզմամբ՝ խնդիրը միայն մեկ տարվա հաջողություն արձանագրելը չէ, այլ այդ նվազումը կայուն օրինաչափության վերածելը։ Սարգսյանը նաև ընդգծել է, որ այդ արդյունքը հնարավոր է դարձել Պարեկային ծառայության ուժեղացված ծառայության, Քրեական ոստիկանության օպերատիվ աշխատանքի և մյուս գործընկեր կառույցների համակարգված գործունեության շնորհիվ։
«Նախ օպերատիվ մարմինները պետք է արագ արձագանքեն իրավիճակին և ավելի շատ կենտրոնանան կանխարգելման բաղադրիչի վրա։ Բոլոր հանցագործությունները պետք է բացահայտվեն։ Ընդ որում՝ սպանության բոլոր դեպքերը բացահայտված են, և սա ևս կարևոր ցուցանիշ է, որովհետև ունի կանխարգելիչ կարևոր բաղադրիչ։ Մենք բացահայտել ենք նույնիսկ այնպիսի սպանություններ, որոնք այլ հավասար պայմաններում կարող էր թվալ, թե անհնար է բացահայտել։ 2025 թվականի բոլոր սպանությունները բացահայտված են»,- նշել է Սարգսյանը։
Երկրորդ կարևոր ուղղությունն, ըստ նախարարի, ինստիտուցիոնալ լուծումների վրա կենտրոնանալն է, որովհետև անձնական մակարդակում տարբեր ծառայողներ կարող են շատ լավ արդյունքներ գրանցել, բայց արդյունքը կարող է օրինաչափ լինել միայն այն դեպքում, եթե ինստիտուտն է օրինաչափ աշխատում։
«Հետևապես, մենք շարունակելու ենք հզորացնել մեր ինստիտուցիոնալ կարողությունները, կրթական բաղադրիչի վրա կրկին մեծ շեշտ դնել», -կարևորել է Սարգսյանը։
Երրորդ կարևոր բաղադրիչը, ըստ նրա, հանրության հետ աշխատանքն է՝ մարդկանց մտածողության մեջ փոփոխության հասնելու նպատակով, որպեսզի համատեղ ջանքերով հնարավոր լինի ավելի լավ արդյունքներ ունենալ Հայաստանի Հանրապետությունում։

Снижение уровня преступности на 3,2% — это результат усилий правоохранительных органов. Арпине Саргсян
В 2025 году уровень преступности не вырос, он снизился на 3,2 процента.
Как передает Арменпресс,об этом заявила министр внутренних дел Республики Армения Арпине Саргсян.
Ссылаясь на распространяемые в общественном дискурсе утверждения о росте преступности в Армении, Саргсян подчеркнула, что реальные данные показывают совершенно иное.
По ее словам, снижение было зафиксировано также в случае тех групп преступлений, которые обычно вызывают наибольший общественный резонанс, в частности, преступлений против человечности и особенно случаев причинения тяжкого вреда здоровью. Саргсян отметила, что даже изменение на 0,1 процента может быть важным показателем для страны, а снижение на 3,2 процента — это не только видимый результат, но и обязывающее обстоятельство.
По словам министра внутренних дел, речь идет не просто о достижении успеха за один год, а о превращении этого снижения в устойчивую тенденцию. Саргсян также подчеркнула, что этот результат стал возможен благодаря повышению эффективности работы патрульной службы, оперативной работе уголовной полиции и скоординированной деятельности других партнерских структур.
«Прежде всего оперативные органы должны оперативно реагировать на ситуацию и уделять больше внимания профилактической составляющей. Все преступления должны быть раскрыты. Более того, все случаи убийств раскрыты, и это также важный показатель, поскольку он имеет важное профилактическое значение. Мы даже раскрыли убийства, которые при прочих равных условиях казались бы невозможными для раскрытия. Все убийства 2025 года раскрыты», — отметил Саргсян.
Второе важное направление, по словам министра, – это сосредоточение внимания на институциональных решениях, поскольку на личном уровне разные служащие могут добиться очень хороших результатов, но стабильный результат возможен только при условии регулярной работы учреждения.
«Поэтому мы продолжим укреплять наш институциональный потенциал, все так же уделяя большое внимание образовательной составляющей», – подчеркнула Саргсян.
Третьим важным компонентом, по ее словам, является работа с общественностью — для изменения мышления людей, чтобы благодаря совместным усилиям можно было добиться лучших результатов в Республике Армения.