Վերջնարդյունքում ունենալու ենք ճանապարհորդելու ժողովրդավարացում. փոխնախարարը՝ վիզաների ազատականացման մասին
Հայաստան-Եվրամիություն վիզաների ազատականացման երկխոսության վերջնարդյունքում՝ ՀՀ քաղաքացիների համար վիզաների ազատականացման դեպքում լինելու է ճանապարհորդելու ժողովրդավարացում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ ՝ այս մասին ասաց ՀՀ ներքին գործերի փոխնախարար Արմեն Ղազարյանը «Վիզաների ազատականացման ուղին. ԵՄ-Հայաստան համագործակցության ամրապնդումը վիզաների ազատականացման գործողությունների ծրագրի իրականացման շրջանակում» պանելային քննարկմանը:
«Վիզաների ազատականացման գործողությունների ծրագիրը միգրացիոն, տեղաշարժի ոլորտում, հանրային անվտանգության ոլորտում մեր արդիականացման ճանապարհային քարտեզը, կարծես, լինի: Եթե քայլ-քայլ շարժվենք դրանով, վերջում կունենանք արդի և ժամանակի մարտահրավերներին համարժեք, դիմակայուն ինստիտուտներ»,-ասաց Ղազարյանը:
Խոսելով մարդկանց վրա գործընթացի ազդեցության մասին՝ փոխնախարարն ասաց. «Վերջնարդյունքում մենք ունենալու ենք ճանապարհորդելու ժողովրդավարացում: Տարիներ շարունակ ճանապարհորդելը Հայաստանում ընկալվել է որպես էլիտար երևույթ, քչերը կարող էին ճանապարհորդել թե ֆինանսական կարողությունների տեսանկյունից, թե բյուրոկրատական սահմանափակումների տեսանկյունից: Հիմա վիզաների ազատականացումը շատերին է այդ հնարավորությունը տալու»:
Ըստ նրա՝ ճամփորդության ժողովրդավարացումը ևս Հայաստանի և ԵՄ-ի ընդհանուր արժեքի մասին է, ժողովրդավարության մասին է:

Конечным результатом диалога между Арменией и ЕС о либерализации визового режима станет демократизация путешествий: замминистра
Конечным результатом диалога между Арменией и ЕС о либерализации визового режима станет демократизация путешествий для граждан Армении.
Как сообщает Арменпресс, об этом на панельной дискуссии «Путь к либерализации визового режима: укрепление сотрудничества между ЕС и Арменией в рамках реализации Плана действий по либерализации визового режима» сказал заместитель министра внутренних дел Армен Казарян.
«План действий по либерализации визового режима представляется нам дорожной картой модернизации в сфере миграции, передвижения и общественной безопасности. Если мы будем двигаться шаг за шагом по нему, в итоге у нас будут современные и устойчивые институты, способные отвечать вызовам времени», — сказал Казарян.
Говоря о влиянии этого процесса на людей, заместитель министра заявил:
«В конечном итоге мы получим демократизацию путешествий. Долгие годы путешествия воспринимались в Армении как элитарное явление, немногие могли путешествовать как из-за финансовых возможностей, так и из-за бюрократических ограничений. Теперь либерализация визового режима предоставит эту возможность многим».