Հայաստանին է մոտենում հերթական ցիկլոնը. սպասվում են տեղումներ
Միջերկրական ծովի շրջաններից Հայաստանին է մոտենում հերթական ցիկլոնը, որի ներթափանցումը կսկսվի մարտի 13-ի լույս 14-ի գիշերը և Հայաստանում կգործի մինչև մարտի 16-ը ներառյալ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում հրապարակած տեսանյութում հայտարարել է «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն»-ի տնօրենի տեղակալ Գագիկ Սուրենյանը։
«Այսպիսով՝ մարտի 13-ի լույս 14-ի գիշերը և առավոտյան, մարտի 15-ին և 16-ին՝ հանրապետության շրջանների մեծ մասում, սպասվում են տեղումներ, որոնք լեռնային և նախալեռնային գոտիներում կլինեն ձյան տեսքով, իսկ հովտային գոտիներում՝ թաց ձյան և անձրևի։ Մարտի 17-ին տեղումները ժամանակավորապես՝ երկու օրով, կդադարեն»,-մանրամասնել է նա։
Սուրենյանի խոսքով՝ օդի ջերմաստիճանն առաջիկա հինգ օրերին, ցերեկային ժամերին էապես չի փոխվի, բայց գիշերային ժամերին կանխատեսվում է օդի ջերմաստիճանի բարձրացում։
Այսպիսով՝ մարտի 14-ից 16-ն ընկած ժամանակահատվածում օդի ջերմաստիճանը հանրապետության ողջ տարածքում գիշերային ժամերին կբարձրանա 7-10 աստիճանով, իսկ արդեն մարտի 15-ից սկսած՝ հովտային և նախալեռնային գոտիներում գիշերն օդի ջերմաստիճանը կլինի 0-ից բարձր՝ տատանվելով +2-ից +4 աստիճան տաքության սահմաններում։

К Армении приближается еще один циклон: ожидаются осадки
К Армении со стороны Средиземного моря приближается еще один циклон, проникновение которого в нашу страну начнется в ночь с 13 на 14 марта и продлится до 16 марта включительно.
Об этом, по сообщению «Арменпресс», заявил заместитель директора «Центра гидрометеорологии и мониторинга» Гагик Суренян в видеоролике, опубликованном на его странице в Facebook.
«Таким образом, в ночь с 13 на 14 марта и утром 15 и 16 марта в большинстве регионов республики ожидаются осадки, которые в горных и предгорных зонах будут в виде снега, а в долинах – мокрого снега и дождя. 17 марта осадки временно прекратятся на два дня», – уточнил Суренян.
По его словам, температура воздуха в течение дня в ближайшие пять дней существенно не изменится, но ночью прогнозируется повышение температуры воздуха. Таким образом, с 14 по 16 марта температура воздуха по всей республике ночью повысится на 7-10 градусов, а начиная с 15 марта, ночная температура воздуха в долинах и предгорьях будет выше 0 градусов, колеблясь от +2 до +4 градусов.