ՀՀ ՊԵԿ-ը կանխել է Իրանից Հայաստան խոշոր խմբաքանակի չհայտարարագրված ծխախոտի ներմուծման փորձը
Հայաստանի Հանրապետության պետական եկամուտների կոմիտեի աշխատակիցներն օրերս կանխել են ՀՀ սահմանով չհայտարարագրված խոշոր խմբաքանակի ծխախոտի ներմուծման փորձը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՊԵԿ-ից հայտնում են, որ հայտնաբերված ծխախոտային խմբաքանակն առգրավվել է։
«Օրերս, ԻԻՀ քաղաքացու կողմից վարած բեռնատարը մուտք է գործել «Ագարակ» մաքսային անցման կետ: Ռենտգեն զննող սարքավորման միջոցով ստացված պատկերների ուսումնասիրության արդյունքում մաքսային ծառայողների մոտ կասկած է առաջացել, որ բեռնատարում առկա է ծխախոտային արտադրանքի խոշոր խմբաքանակ, թեպետ վարորդի կողմից բանավոր հարցման ժամանակ հերքվել էր մաքսային հսկողությունից թաքցված կամ հայտարարագրման ենթակա ապրանքների առկայության փաստը: Մաքսային անցման կետի շվաքարանում, վարչության մաքսային սպասարկման և հսկողության թիվ 14 բաժնի աշխատակիցների իրականացված մաքսային զննության արդյունքում, կիսակցորդի բեռնախցիկի միջից հայտնաբերվել է չհայտարարագրված 10760 տուփ տարբեր գրառումներով ծխախոտային արտադրանք:
Ոչ օրինական ճանապարհով ծխախոտի ներմուծման փորձը կանխվել է, հայտնաբերված ծխախոտային խմբաքանակն առգրավվել է: ԻԻՀ քաղաքացի Մ. Ա-ի նկատմամբ կազմվել է մաքսային կանոնների խախտման վերաբերյալ արձանագրություն՝ համաձայն «Մաքսային կարգավորման մասին օրենքի» 316-րդ հոդվածի հատկանիշներով»,– նշված է կառույցի տարածած հաղորդագրության մեջ։
Դեպքին առնչվող նյութերն ուղարկվել են ՊԵԿ Պետական սահմանի ցամաքային անցման կետերում մաքսային սպասարկման և հսկողության վարչություն՝ հետագա ընթացքն ապահովելու նպատակով:

Комитет госдоходов Армении предотвратил попытку ввоза в страну крупной партии незадекларированных сигарет из Ирана
Сотрудники Комитета государственных доходов (КГД) Республики Армения недавно предотвратили попытку ввоза через границу РА крупной партии незадекларированных сигарет. Как передает «Арменпресс», КГД сообщает о конфискации обнаруженной партии сигарет.
«Недавно грузовик, управляемый гражданином Ирана, въехал на таможенный пункт пропуска «Агарак». В результате изучения изображений, полученных с помощью рентгеновского досмотрового устройства, таможенники заподозрили наличие в грузовике крупной партии табачных изделий, хотя водитель в ходе устного допроса отрицал наличие товаров, скрытых от таможенного контроля или подлежащих декларированию. В результате таможенного досмотра, проведенного сотрудниками Таможенно-контрольного отдела № 14, в грузовом отсеке полуприцепа было обнаружено 10 760 незадекларированных коробок табачных изделий с различной маркировкой.
Попытка незаконного ввоза сигарет была предотвращена, а обнаруженная партия сигарет конфискована. В отношении гражданина Ирана М. А. составлен протокол о нарушении таможенных правил в соответствии со статьей 316 «Закона о таможенном регулировании», — говорится в опубликованном ведомством сообщении.
Материалы по делу направлены в Управление таможенного обслуживания и контроля в пунктах пропуска через государственную сухопутную границу для обеспечения дальнейшего разбирательства.
Примечание: Лицо, обвиняемое в совершении преступления, считается невиновным до тех пор, пока его вина не будет доказана в соответствии с процедурой, установленной Уголовно-процессуальным кодексом РА, решением суда, вступившим в юридическую силу.