Հայաստանն ու Հունաստանը քննարկել են արդարադատության ոլորտում համագործակցության քայլերը
Հունաստանում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Տիգրան Մկրտչյանը հանդիպել է Հունաստանի արդարադատության նախարարության գլխավոր քարտուղար Պելոպս Լասկոսի հետ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին նշված է ՀՀ դեսպանության տարածած հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է, որ հանդիպմանը քննարկվել են արդարադատության ուղղությամբ Հայաստանի և Հունաստանի միջև ինստիտուցիոնալ համագործակցություն հաստատելու քայլերը։
Տիգրան Մկրտչյանը ներկայացրել է Հայաստանում այդ բնագավառում իրականացվող բարեփոխումները և Եվրոպական միության կարևոր դերակատարությունն այդ հարցում։
Պելոպս Լասկոսը, ընդգծելով, որ 2027 թվականին Հունաստանը նախագահելու է Եվրոպական միությունում, մատնանշել է, որ ԵՄ գործունեության երեք հիմնասյուներից մեկը հենց արդարադատության համակարգում համագործակցությունն է անդամ և գործընկեր պետությունների միջև։

Армения и Греция обсудили вопросы сотрудничества в области правосудия
Чрезвычайный и полномочный посол Республики Армения в Греции Тигран Мкртчян встретился с генеральным секретарем Министерства юстиции Греции Пелопсом Ласкосом.
Об этом, как передает “Арменпресс”, сообщает посольство Армении в Греции.
На встрече обсуждались шаги по установлению институционального сотрудничества между Арменией и Грецией в сфере правосудия.
Тигран Мкртчян представил реформы, проводимые в Армении в этой области, и важную роль Европейского союза в этом вопросе.
Пелопс Ласкос, подчеркнув, что Греция будет председательствовать в Европейском союзе в 2027 году, отметил, что одним из трех столпов деятельности ЕС является сотрудничество между государствами-членами и государствами-партнерами в системе правосудия.