Հայաստանն ու Հունաստանը քննարկել են արդարադատության ոլորտում համագործակցության քայլերը
Հունաստանում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Տիգրան Մկրտչյանը հանդիպել է Հունաստանի արդարադատության նախարարության գլխավոր քարտուղար Պելոպս Լասկոսի հետ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին նշված է ՀՀ դեսպանության տարածած հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է, որ հանդիպմանը քննարկվել են արդարադատության ուղղությամբ Հայաստանի և Հունաստանի միջև ինստիտուցիոնալ համագործակցություն հաստատելու քայլերը։
Տիգրան Մկրտչյանը ներկայացրել է Հայաստանում այդ բնագավառում իրականացվող բարեփոխումները և Եվրոպական միության կարևոր դերակատարությունն այդ հարցում։
Պելոպս Լասկոսը, ընդգծելով, որ 2027 թվականին Հունաստանը նախագահելու է Եվրոպական միությունում, մատնանշել է, որ ԵՄ գործունեության երեք հիմնասյուներից մեկը հենց արդարադատության համակարգում համագործակցությունն է անդամ և գործընկեր պետությունների միջև։

Armenian Ambassador to Greece Tigran Mkrtchyan met with Pelops Laskos, Secretary General of the Greek Ministry of Justice.
The embassy said in a readout that the meeting discussed steps to establish institutional cooperation between Armenia and Greece in the field of justice.
Tigran Mkrtchyan presented the reforms being implemented in Armenia in this area and highlighted the important role of the European Union in this process.
Pelops Laskos, noting that Greece will hold the Presidency of the Council of the European Union in 2027, emphasized that one of the three main pillars of the EU’s activities is cooperation in the justice system between member states and partner countries.