ԻՀՊԿ-ն հայտարարել է, որ Հորմուզի նեղուցում «սպասում է» ԱՄՆ ռազմածովային ուժերի նավերին
Հորմուզի նեղուցը պաշտպանելու մասին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հայտարարությունների ֆոնին Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի (ԻՀՊԿ) ներկայացուցիչ Ալի Մոհամադ Նայինին ընդգծել է, որ իրանցի զինվորականներն այնտեղ սպասում են ամերիկյան նավատորմին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Tasnim գործակալությունը:
«Իրանի Հանրապետության զինված ուժերն անհամբերությամբ ամերիկյան ռազմածովային նավատորմին են սպասում Հորմուզի նեղուցի շրջանում, նաև սպասում են «Ջերալդ Ֆորդ» ավիակրին», - ասել է Նայինին:
Նրա խոսքով՝ «ամերիկյան նավերը և բոլոր կործանիչները…. տեղակայված են ավելի քան 1000 կիլոմետր հեռավորության վրա, որպեսզի պաշտպանվեն իրանական հզոր հրթիռներից և անօդաչու թռչող սարքերից»։
Նայինին նաև նախազգուշացրել է, որ եթե ամերիկա-իսրայելական հարվածները շարունակվեն, ապա Իրանը «թույլ չի տա ոչ մի լիտր նավթ արտահանել տարածաշրջանից»։
Լույս մարտի 10-ի գիշերը տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը կրկին խոստացել է, որ Հորմուզի նեղուցը «կմնա անվտանգ»։ Նա նշել է, որ անհրաժեշտության դեպքում ԱՄՆ ռազմածովային ուժերը կուղեկցեն նեղուցով անցնող լցանավերին։ ԱՄՆ նախագահն Իրանին սպառնացել է քսան անգամ ավելի հզոր հարվածներով, եթե նեղուցով նավթի փոխադրումը խոչընդոտվի։
Հորմուզի նեղուցը համարվում է աշխարհի կարևորագույն ծովային առևտրային ուղիներից մեկը և հանգուցային է նավթի տարանցման համար։ Նավթի համաշխարհային մատակարարումների մոտավորապես մեկ հինգերորդն անցնում է այդ նեղուցով:

КСИР заявил, что ВМС Ирана “ожидают американский военно-морской флот в районе Ормузского пролива”
В ответ на заявления президента США Дональда Трампа о защите Ормузского пролива представитель Корпуса стражей исламской революции (КСИР) Али Мохаммад Наини подчеркнул, что иранские военные ожидают там корабли американского флота. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает иранское агентство Tasnim.
“Вооруженные силы Республики Иран ожидают с нетерпением американский военно-морской флот в районе Ормузского пролива и ожидают авианосец “Джеральд Форд””, — сказал Наини.
Он добавил, что “американские корабли, суда и все истребители (...) размещены на расстоянии более 1000 км, чтобы уберечься от мощных иранских ракет и беспилотников”.
Наини также предупредил, что, если американо-израильские удары продолжатся, Иран “не позволит экспортировать ни одного литра нефти из региона”.
На пресс-конференции вечером 10 марта президент США Дональд Трамп вновь пообещал, что Ормузский пролив останется в безопасности. Он отметил, что при необходимости ВМС США будут сопровождать танкеры, проходящие через пролив. Президент США пригрозил Ирану ударами в двадцать раз большей мощности, если будет нарушена транспортировка нефти через пролив.
Ормузский пролив считается одним из важнейших морских торговых путей в мире и ключевым маршрутом транзита нефти. Примерно пятая часть мировых поставок нефти проходит через пролив.